7 Çok Geç
..        

“7 çok geç” Anne ve Çocuk Eğitimi Vakfı'nın başlattığı, 0-6 yaş dönemi çocukları eğitimin yaşamsal önemi konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek ve daha fazla çocuğa okulöncesi eğitim hizmeti sağlanabilmesi amacıyla başlatılmış olan bir kampanyanın sloganı. Gerçekten de okulöncesi eğitiminin önemi çok büyük olmasına rağmen ülkemizde okulöncesi eğitim alabilen çocuk sayısı yetersizdir. 4-6 yaş arası çocukların yalnızca %21 i eğitim alabilmektedir. Yani 5 çocuktan sadece 1 tanesi. Halbuki okulöncesi eğitimi, çocuğun gelecekteki okul hayatını olumlu yönde etkileyecek yegane hazırlıktır.

Anaokulu çocuğun sosyalleşme sürecindeki ilk deneyimidir. Çocuğun tüm ilginin üzerinde olduğu bir ortamdan, evinden uzaklaşıp ilgiyi, sevgiyi paylaştığı, bir düzen içinde hareket ettiği, beklemeyi, sabretmeyi öğrendiği hayata ilk adımını attığı yerdir...

Çocuk anaokuluna giderek öncelikle düzenli olmayı öğrenir. Her gün aynı saatte kalkıp okuluna gitmeyi, belirli bir saatte yatmayı, düzenli olarak kahvaltı etmeyi öğrenir. Düzenli ve sürekli arkadaşlıkları olur. Arkadaşlarını aramaya, onlar tarafından aranmaya başlar. Arkadaşlık ve arkadaşlarıyla paylaştıkları önemli olmaya başlamıştır.
Anne-babası dışında öğretmeni ve okuldaki arkadaşları hayatında önemlidir artık. Başka insanlarla ilişki kurmayı ve sürdürmeyi öğrenir. Evde ortaya çıkan sorunlarda sorun çözmek zorunda kalmayabilir ancak, yuvada örneğin oyuncağını paylaşması gerektiğinde uygun yöntemle yaklaşamazsa hayal kırıklığı yaşayabilir ve bu yolla zaman içinde problem çözmeyi öğrenir. Kabul görmek, kabul etmek gibi sosyal kavramlar gelişmeye ve önem kazanmaya başlar. Yaşayarak, deneyerek öğrenme fırsatı elde eder. Her tür bilgi grupla etkileşim halinde öğretilmektedir ve mümkün olduğunca çocukların bir çok duyusuna hitap edebilecek bir öğretim planı uygulanır. Bu nedenle çocuğa evde öğretilen sistemsiz ve düz bir bilgiye oranla çok daha kalıcı ve muhakemeye olanak veren zengin bir öğrenme ortamı sağlanmaktadır. Bu tarz öğrenme çocukta sürekli bir öğrenme isteği ve ihtiyacı yaratmaktadır.

Tüm bu bilgi ve deneyimin 6 yaşından önce kazanılmasının asıl önemi çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimi için bu yılların çok önemli yıllar oluşudur. Bu dönemde edinilen bilgiler hem çok kolay öğrenilmekte hem kalıcı olmakta ve öğrenme alışkanlığı geliştirmek açısından önem taşımaktadır.

Anaokuluna giden çocukların gitmeyenlere oranlar ilkokulda çok daha uyumlu ve başarılı oldukları bilinmektedir. Ayrıca sosyal uyum ve arkadaşlık geliştirme becerileri açısından okul öncesi eğitim almış olan çocuklar çok daha şanslı olmaktadırlar. Okul öncesi eğitimin başka bir önemi de çocukların gelişimlerinin takip edilmesidir. Çünkü anne-babalar çocuklarının gelişim alanlarını dikkatle takip edebilecek bilgi ve beceriye sahip olmayabilirler. Ayrıca her çocuk gelişiminin bazı alanlarında sorunlar yaşayabilir, ilerki yaşlarda yaşaması olası bazı problemlere ait ipuçları verebilir. Bu belirtileri fark etmenin ve en uygun müdahalenin ne olduğuna karar vermenin en iyi yolu çocuğun anaokulu gibi yapılandırılmış bir ortamda düzenli şekilde takip edilmesidir.

Okulöncesi eğitimi çocuk eğitiminin olmazsa olmaz parçalarından biridir. Nasıl ki ısınma hareketleri yapmadan koşmaya başlarsak kaslarımız tutulur; okulöncesi eğitim olmadan okula gönderdiğimiz çocuğumuz da kendinden beklediğimiz gerçek başarıyı gösteremez. Günümüz şartlarında 7 yaşında okula başlamak demek, yarışa 10 adım geriden başlamak gibidir. Her ne kadar okullar çocukların yarış kulvarı olmasa da; bütün çocukların aynı şartlarda eğitim almaya hakkı vardır. Onlara hak ettiklerini verelim. Aydınlık bir gelecek nesil için… Selam ve dua ile…


Bu Yazı 2179 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar