AKSARAY BELEDİYE BAŞKANI NEVZAT PALTA İLE SÖYLEŞİ
..        

Tefekkür: Sayın Başkan, Aksaray Belediye Başkanlığına seçilmeden öncede, bir bürokratlık geçmişiniz var. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Daha önce hangi görevlerde bulundunuz?
Başkan:1962 de Aksaray'da doğdum. İTÜ makine mühendisliğinden mezun olduktan sonra TCDD'nin değişik kademelerinde uzun yıllar görev yaptım. En son genel müdür yardımcılığı görevinde bulunurken istifa edip 28 Mart 2004 seçimlerinde Aksaray Belediye Başkanı oldum.

Tefekkür: Belediye Başkanı seçildiğiniz zaman yaptığınız tespitlerinize göre Aksaray'ın en önemli sorunları neler idi? Bu güne kadar bu sorunların hangilerini çözüme kavuşturabildiniz?
Başkan: En önemli sorunların başında temel altyapı hizmetlerinin yetersizliği yatmaktaydı. Kanalizasyonu bulunmayan mahalleler ile merkezde artık ömrünü tamamlamış, modernize edilmesi gereken altyapı eksiklikleri vardı. Öncelikle bu yönden işe başladık. Şehir merkezinin ihtiyacına artık cevap veremez hale gelmiş, iflas etmiş kanalizasyon sistemini sil baştan değiştirdik. Kanserojen etkisi bilinen asbest boruları iptal etmek suretiyle yenileyerek içme suyu şebekesini çağdaş, sağlıklı borularla yeniden dizayn ettik.
Bunun dışında işsizlik en büyük sorunların başında. Bununla ilgili olarak neler yapabiliriz dedik ve Hükümetimizin çıkarmış olduğu 5084 sayılı Yatırımı Teşvik Yasası ile paralel olarak yatırımcılarımızı şehrimize çekebilmek için her çeşit platformda şehrimizin avantajlarını anlattık. OSB'de altyapı hizmetlerinde büyük katkılarımız oldu. OSB'miz çağdaş ve ekonomik bir yakıt olan doğalgazla tanıştı.
Son yıllarda bütün dünyada önemini artıran çevrecilik alanında şehrimizin çöpleri vahşi depolama biçiminde, hiç de uygun olmayan şekilde, doğayı kirletmekteydi. Bizim yönetimimizde çöp toplama işini düzenli bir şekilde gerçekleştirebilmek için Katı Atık Düzenli Depolama tesisimizi faaliyete geçirdik. Yaklaşık maliyeti 6 milyon YTL'lik bir yatırım.

Tefekkür: Belediye Başkanlığınız döneminde hayata geçirilen önemli projeler nelerdir? Kısaca bilgi verebilir misiniz ?
Başkan: Uyguladığımız ve hayata geçirdiğimiz çok sayıda projenin bazıları;
Katı atık düzenli depolama tesisi ( maliyeti 6 milyon YTL),
Sebze ve meyve toptancı hal'i ( maliyeti 4 milyon YTL ) ,
Ulu Cami önü çevre düzenlemesi ( maliyeti 1 milyon YTL ),
Şehitlik parkı (maliyeti 1 milyon YTL )
Asfalt yol çalışmaları
Kanalizasyon şebeke Projeleri
Park ve bahçe projelerı ve daha pek çok hizmeti saymak mümkün.

Tefekkür: Belediyelerin yakındığı en önemli husus, kaynak yetersizliği konusudur. Söz konusu projeleri hayata geçirirken; genel bütçe ödenekleri ve belediyenin rutin öz kaynak gelirleri dışında sağladığınız finansman kaynakları nelerdir? Yani kaynağı nereden buldunuz?
Başkan:Tamamen kendi öz kaynaklarımızı kullanarak bu hizmetleri gerçekleştirdik Bu kaynakları çok etkin ve verimli bir şekilde kullandık. Gelirlerimizi artırmak için teknik çalışmalar yaparak vergi kayıpları ile kaçakları önledik. Su gelirlerimiz artırdık.

Tefekkür: Birazda, arzu ettiğiniz halde yapamadığınız hizmetler hakkında bilgi verir miziniz?
Başkan: Benim hayalimde toplu taşımacılıkta raylı sistemi Aksaray'ımıza kazandırmak var. Ancak bu, şuan için hem pahalı hem de şehir buna hazır değil. Ama master planımız içerisinde raylı sistemin altyapı çalışmalarına eğileceğiz.

Tefekkür: Aksaray Belediyesine özgü olan, alışılmışın ve bilinmişin dışında yeni geliştirilen bir hizmet tarzınız ve farklı uygulamalarınız var mı? Özellikle vatandaşı rahatlatan veya hizmet kalitesini ve verimliliği arttıran yönetim metotları anlamında getirdiğiniz bir yenilik var mı?
Başkan: Personelimizi devamlı olarak hizmet içi eğitimlere tabi tutuyoruz. Teknik personelimizi belediyecilik alanında düzenlenen eğitim seminerlerine göndermek suretiyle onların bilgi, beceri ve kabiliyetlerini geliştirmelerine katkı sağlayarak bu kazanımlarını, hizmete dönüştürme yolunda kullanmalarını sağlıyoruz .
Stratejik Planlamamızı gerçekleştirdik. Bu planı yaparken toplumun her kesiminden, sivil toplum kuruluşlarımızın da görüşleri doğrultusunda planlama yaptık. Ben bilirim mantığıyla değil, katılımcı ve çoğulcu yönetim anlayışıyla hareket ettik.

Tefekkür: Aksaray'da ciddi bir trafik karmaşası var. İl merkezindeki trafik sorununu nasıl çözeceksiniz?
Başkan: Kent meydanı projemizi ihale ettik. Bu projemiz içerisinde şu anki vali konağı arkasındaki bölgede yer altında katlı otopark inşaatımızı hemen başlatıyoruz. Bunun yanı sıra şehir merkezindeki bazı bölgeleri araç trafiğine kapatıp yayaların kullandığı çağdaş mekanlar olarak düzenlemeyi planlıyoruz. Çünkü şehir merkezindeki yollar zamanında imar planı hazırlanırken çok küçük olarak planlanmış. Tabi o günün şartlarına göre hazırlanmış. Ancak bugün ihtiyaca cevap vermekte yetersiz kalıyor.

Tefekkür: Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte düğün, eğlence ve şenliklerde çoğaldı. Şehirde ciddi anlamda gürültü kirliliği yaşanıyor. Gürültü kirliliğini önlemeye yönelik tedbirler almayı düşünüyor musunuz?
Başkan: Zabıtamız bu çeşit konularda 24 saat hizmet vermektedir. Ancak yinede bazen yetersiz kaldığımız durumlar elbette olmuyor değil. Bu çeşit konularda vatandaşlarımızın da sorumlulukları var. Toplum olarak biraz daha duyarlı ve saygılı olmamız gerekiyor. Birazda eğitimle, kentlilik bilinciyle hareket etmekte saklı bazı şeyler.

Tefekkür: İnanç turizmi ve halkın manevi değerleri bakımından önem taşıyan Somuncu Baba Camii ve kabri ile ilgili bir çalışma yapılacak mı? Başka illerde bu tür mekanların bakımı ve çevre düzenlemesine büyük özen gösterildiği halde, maalesef Aksaray'da gerekli özenin gösterilmediği anlaşılıyor. Söz konusu mekan kime ait? Belediye, müftülük, vakıflar veya o mekan ile ilgilenen sivil bir vatandaş var. Somuncu Baba türbesinden sorumlu, görevli ve yetkili merci kimdir? Belediye olarak sizin uygulamayı düşündüğünüz projeleriniz var mı?
Başkan: Elbette böyle bir çalışmamız var. Bu bölge tarihi bir mezarlık alanı idi. Bu konuyla ilgili olarak birkaç yıldan buyana Tabiat varlıklarını Koruma Kurulu ile görüşmelerimiz devam ediyordu. En son, Kuruldan imar planı değişikliği konusunda onay çıktı. Mevcut bir projemiz var. Sosyal donatı alanlarının da içinde olduğu bir külliye yapma planımız var.
Osmanlı ve Selçuklu tarzı karışımı bir cami projesini burada inşallah hayata geçireceğiz. Somuncubaba Külliyesinin bakımı, onarımı ve denetimi Vakıflar Müdürlüğüne aittir. Ama biz böyle güzel bir mirasa sahip çıkmamazlık edemeyiz

Tefekkür: Önümüzdeki günlerde hayata geçirmeyi planladığınız ne tür projeleriniz var?
Başkan: Atık su arıtma tesisimizi faaliyete geçirme projemiz var. Yaklaşık maliyeti 20 milyon YTL. Ulu Irmak ıslah ve çevre düzenleme projemiz var, ihalesini yaptık .(2 milyon YTL ) Kent meydanı düzenleme projesi gibi önemli projelerimiz var.

Tefekkür: Sayın Başkan, Aksaray halkına son olarak aktarmak istediğiniz mesajınız nedir?
Başkan: Bize güvensinler, bize dua etsinler. Hizmetlerimiz hız kesmeden devan edecek. Kamu malını kendi malından daha aziz bilen, emanete ihanet etmeyen bir yönetim, bir ekip şuan iş başında. Daha güzel hizmetlere el ele, gönül gönüle birlikte imza atmak temennilerimle saygılarımı sunuyorum
Tefekkür: Sayın Başkanım, vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz. Ayrıca başarılı çalışmalarınızın devamını diliyoruz.
Nevzat PALTA: Belediyemizin yatırım ve hizmetlerine gösterdiğiniz ilgi için ben de çok teşekkür ediyorum.


Bu Yazı 2406 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar