AİLE OKULU
..        

Hep diyoruz çocuklarımız en değerli varlıklarımızdır diye… Ama güçtür çocukla uğraşmak. Emek ister, özveri ister. Karnını doyurmak, elbiselerini yıkamak değildir sadece işimiz. Onca işin arasında ihmal ederiz bazen. Arkadaşlarımızla komşularımızla iki çift laf edecekken biraz oyalansın isteriz. Çocuk ya bu… Önemsenmez o arada ne yaptığı. Biz yemek yaparken ayak altında dolaşmasın diye saatlerce televizyon başında oturmasına razı oluruz.
Gözden kaçırdığımız şey ise; televizyon başında geçirdiği saatlerde edindiği kötü davranışlardır. Televizyon insanlara nefret kin ve hırs duyguları da aşılamaktadır. Haberler, showlar, diziler, kadın programları ve en önemlisi çizgi filmler izleyicilerine bol bol şiddet gösterisi sunmaktadır. Kültürümüze yabancı, bize ait olmayan yaşamların sık sık haber programlarında dahi ön planda olması televizyonun ailemize giren casus gibi aile değerlerimizi tehdit ettiği gerçeği unutulmamalıdır. Ekranlarda gördüğümüz şiddet en fazla çocuklar üzerinde etkisini gösteriyor. Çizgi filmlerdeki vurdulu kırdılı sahneleri taklit etmeye çalışan çocuğunuza hiç dikkat ettiniz mi? Eğer dikkat ederseniz nasıl nefretle baktığını göreceksiniz. Küçücük gözleri o bakışları nerden öğrendi dersiniz?...
Yapılan araştırmalarda her geçen yıl hiperaktive çocukların sayısı artıyor. Hiperaktive (Dikkat Eksikliği Sendromu) bugün gelişmiş ülkelerde çocukların giderek daha çok yakalandığı bir rahatsızlık. Hiperaktive çocuklar dikkatlerini toparlayamamakta ve öğrenim güçlüğü çekmektedirler. Bazı çocuklarda ise bu rahatsızlık olmamasına rağmen, çoğunlukla dikkat çekmek, ya da bazı karakterleri taklit etmek için benzer davranışları gösterebilirler. Bunun en büyük sebebi hiç şüphesiz televizyonda izlediği şiddet görüntüleridir. Eğitim bilimciler; bu programlar nedeniyle şiddeti, çocukların ve gençlerin, bir problemi çözme aracı olarak gördüklerine ve gittikçe daha normal karşılamaya başladıklarına işaret ediyor.
Sevgili Anneler! Televizyon çocuğunuzun dadısı olmasın. Hiç izlemesin demiyorum elbette. Sizi rahat bıraksın, uğraştırmasın diye her izlediğine göz yummayın. Siz de kadın programlarına ayırdığınız zamanı çocuklarınıza ayırın. Çocuğunuzla vakit geçirin. İzlediği programları takip edin. Çocuğunuz 'POKEMON' gibi bir yerlerden atlamadan, vakit çok geç olmadan önce…
Gelecek nesillerimize sahip çıkalım.Selam ve dua ile….
PRATİK BİLGİLER
- Fermuarli giyeceklerinizi çamasir makinesine koymadan önce kapali olup olmadigini kontrol edin. Açiksa zedelenebilirler.
Üst üste koydugunuz bardaklar yapisip çikmiyorsa bir legenin içerisine koyun Üstteki bardagin içerisine buz koyup legenin içerisine yavas yavas sicak su koyun. Bardaklarin kolayca çiktigini göreceksiniz. Satin aldiginiz plastik ve cam esyalarin üzerine yapistirilan etiketlerden kurtulmak için etiketin üzerine yemeklik margarin sürün ve 15 dakika bekletin. Bir bez ile ovalayip yikayin. Üzerinde hiç bir leke ve çizilme olusmayacaktir.
4- Ütü yapmayi kolaylastirmak ve süreyi azaltmak için ütü masasinin kilifinin altina alüminyum folyo koyun. Sicagi geri yansitacagindan ütü yapmak daha kolay olacaktir.
5- Bez pabuçlarin temizlenmesi sorun oluyor ise pabuçlari bir yastik kilifinin içerisine koyun. Kilifin agzini kapayin ve çamasir makinasinda yikayin. Yeni gibi olacaklardir.
6- Buz kaliplarinizi su ile doldurmadan önce bölmelere portakal, limon ve dilediginiz meyve parçaciklari yerlestirirseniz dekoratif buzlar elde etmis olursunuz.


Bu Yazı 2076 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar