Aksaray Şehzade Kültür Merkezinden Fetih Gecesi
..        

Aksaray Şehzade Kültür Merkezi, İstanbul'un (Konstantiniyenin) fethin 553. yıldönümünü kutlamak amacıyla FETİH GECESİ organize etti.
29 Mayıs 2006 Pazartesi günü Aksaray Belediyesi Tiyatro Salonunda icra edilen Fetih Gecesine çok yoğun bir katılım yaşandı.
Fetih Gecesinin açılış konuşmasını yapan İbrahim Işık, dinleyicilere Şehzade Kültür Merkezi hakkında bilgiler verdi.
Kuran-ı Kerim'i güzel okuma yarışmasında Türkiye 2.si olan Hafız Osman Bedrettin Kaymakçı'nın Fetih Suresini okuduğu Kur'an tilaveti salonda bulunanların kalbini fethetti ve salonda Kur'ani bir atmosfer oluşturdu.
Program boyunca, Aksaraylı gençlerden Nurullah Narin, Meryem Keskin, İrfan Keskin, İbrahim Aygün, Mustafa Yıldırım ve Hasan Tugrul birbirinden güzel fetih şiirlerini seslendirdiler.
Eğitimci Mustafa Narin, “Fethin Manevi Boyutu” konulu ve Mustafa Doğan'da “Fethin Askeri Boyutu” konulu birer konuşma yaptılar.
Fetih gecesi programının ikinci bölümünde ise Nesil Yayınları yazarlarından ve Moral Fm radyosu program yapımcılarından Yazar Mehmet Paksu, “Fetih Ruhu ve Fatihin Torunları” konulu bir konferans verdi. Sayın Paksu, konferansında fethi gerçekleştiren ruh portresini açıklayarak fetih ruhunu hazırlayan manevi alemin fatihlerinden, özellikle Somuncu Baba, Hacı Bayram-ı Veli ve Akşemseddin Hz.'nin ruhunu oluşturan süreci nasıl hazırladıklarını anlattı.
Program daha sonra “Davet Tasavvuf Musikisi Grubu”nun konseri ile sona erdi.
Aksaray Şehzade Kültür Merkezinin Milli ve Manevi değerlerimize hizmet amaçlı faaliyetlerinin bundan sonrada devam edeceği ifade edildi.


Bu Yazı 2200 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar