Aksaray’da Adem Tatlı Rüzgârı
..        

Biyoloji hocası Prof. Dr. Adem Tatlı, 19-23 Şubat 2009 tarihleri arasında Aksaray il merkezi ve ilçelerinde verdiği “Gayeli ve Planlı Yaratılış” konulu konferanslar zinciri ile ilde ilim irfan rüzgarları estirdi.
Şehzade Kültür Merkezi ve Tefekkür Dergisi'nin organize ettiği konferanslar Eğitim-Bir-Sen Aksaray Şubesi ve Türkiye Diyanet Vakfı şubelerinin işbirliği ve destekleri ile gerçekleştirildi. Ortaköy Belediye Başkanı Mahmut Ütük ve Eskil Belediye Başkanı Şerafettin Meral'de ilçelerinde icra edilen konferans- lara tam destek sağladılar.
Prof. Dr. Adem Tatlı, üç günde yaklaşık 1500 katılımcıya konferans verdi. 19.02.2009 Perşembe günü Sarıyahşi ilçesinde, 20.02.2009 Cuma günü Ağaçören ilçesi ve Aksaray il merkezinde, 21.02.2009 Cumartesi günü Eski ve Ortaköy ilçelerinde konferanslar gerçekleştirildi. Konferanslara katılan lara Prof. Dr. Adem Tatlı'nın “Gayeli ve Planlı Yaratılış” isimli kitabı hediye edildi.
Prof. Dr. Adem Tatlı, Gayeli ve Planlı Yaratılış konulu konferanslarında yaratılış ile ilgili çeşitli alternatifleri değerlendirerek, kainatın ve içindeki tüm varlıkların “Tek bir ilah” tarafından yaratılmış olduğunu; tesadüfen, kendi kendiliğine oluş, sebeplerin meydana getirdiği veya tabiatın oluşturduğu… gibi diğer tüm alternatiflerin muhal ve akla-mantığa ters olduğunu ilmi verilerle ve mantıkçı örneklerle anlattı. Eğer tek bir ilah kabul edilmezse, kainattaki atom zerreleri adedince ilahla- rın kabul edilmesi gerektiğini bunun ise mantıken imkansız olduğunu açıklayan Prof. Tatlı, daha sonra “Allah'ın kainatı ve insanı niçin yarattığını, insanın yaratılış gayesinin ne olduğunu, kainatta mükem- mel bir düzen ve her şeyde bir gayelilik bulundu- ğunu, plansız, düzensiz ve gayesiz hiçbir varlığın bulunmadığını örneklerle izah etti.
Konferansa iştirak edenler “İmanımız inkişaf etti” diyerek memnuniyetlerini belirtirken; Prof . Dr. Adem Tatlı'da konferansa gösterilen yoğun ilgi ve teveccühten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

(Tefekkür Haber / Aksaray)


Bu Yazı 2129 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar