Başarı İçin Kendinizi Motive Edin!
..        
Başarılı olmak isteyen insan, önüne hedefler koymalı ve bu hedeflere ulaşabilmek için plânlı ve programlı çalışmalı. Her insanın zaafları vardır; istediği hâlde kendini motive edemez, programları aksatır ve istediği gibi çalışamaz. Kendini motive edip istediği gibi çalışamayan, başarısız olur.
İnsan kendisi için neyin önemli olduğunu bulmalı, öncelikli bir hedef belirlemelidir. Hedeflerimizi ve önceliklerimizi belirlersek, onlara ulaşabilmek için kendimizi çalışmaya zorlarız.
Hedeflere ulaşmak için motivasyon şart. Motivasyon, günümüzde çok önemli bir sanat hâline geldi. Kimi insanlar kendi kendini motive eder. Bazılarının teşvik ve yönlendirmeye ihtiyacı vardır.
Alman Der Spiegel dergisi, insanları harekete geçiren, onları motive eden unsurları tespit etmiş:
1. Her insan sevilen ve beğenilen biri olmayı arzu eder. Beğenilmeyen istenmeyen biri olmaya kimse katlanamaz.
2. Başarılı olmak herkese mutluluk verir.
3. Her insan, saygı ve itibar görmek ister.
4. Her insan, para kazanmak, zengin olmak ve rahat yaşamak arzu eder.
5. Her insan, etkili biri olmak, güç sahibi olmak, önemli şeyler yapmak ister. Önemli biri olmak, herkesin arzu ettiği bir şey.
6. Şerefli biri olmak, alnı açık ve başı dik yaşamak, her onurlu insanın rüyasıdır, hedefidir.
7. Herkes iyi ve kötü gününde dostlarının yanında bulunmasını ister. Hepimiz çevremizde bizi sevenlerin olmasını isteriz. Başarı ve mutluluğumuzu sevdiklerimizle paylaşmayı arzu ederiz. Başımız sıkıştığı zaman derdimizi anlatabileceğimiz, tavsiyelerine başvuracağımız dostlarımızın olması çok önemli.
8. Hepimiz, güven içinde olduğumuz bir aileye sahip olmak isteriz. İçinde olduğumuz gibi yaşadığımız, rol yapmaya gerek duymadığımız, bizi olduğumuz gibi kabul eden aile bireyleri isteriz. Bu bizi huzurlu ve mutlu eder.
9. Hepimizin sevilmeye ihtiyacı var. Sevdiğimiz insanlarla birlikte olmak, birlikte yaşamak isteriz.
10. Herkes güzel ve lezzetli şeyler yemek ister. Bunun için de paraya, yani çalışmaya ihtiyacı var.
11. Vücut aktiviteleri hepimizin hoşuna gider. Bir işe yaramamak, çok kötü bir duygu. İnsanın bir iş yapabilmesi ve bir şeyi becermesi, ona mutluluk verir.
12. Herkesin bir ideali vardır. Hepimiz hayatta önemli olmak ve büyük işler gerçekleştirmek isteriz.
13. Herkes huzur ve mutluluk peşinde koşar. Hepimiz biliriz ki bunun için çalışmaya, çaba harcamaya ihtiyacımız var.
14. Düzen tutkusu, insanları harekete geçirir. Tertipli ve düzenli olmak, insanlara huzur verir.
15. Makam sahibi olmak, pek çok insanın hoşuna gider.
16. Şan ve şöhret sahibi olmak için çalışan ve çırpınan insanlar az değildir.
17. Bağımsız yaşama, kimseye muhtaç olmama, pek çok insanın arzu ettiği bir hedeftir.
18. Biriktirme tutkusu; çok mal, çok para sahibi olma, koleksiyon sahibi olma duygusu, insanları harekete geçirir.
19. İntikam duygusu insanları harekete geçirir. Haksızlık karşısında insan isyan eder, hakkını almak ister.
20. Adalet duygusu insanların ebedî özlemlerinden biridir.
İyi anlaşabildiğiniz ve karşılıklı olarak yardımlaşabildiğiniz bir arkadaş çevresi, sizi motive eder, moral bozukluklarını yok eder, diyor Alman Psikolog Wegge. Uzun zaman antrenörlük yapmış olan ve hâlen Heidelberg Üniversitesinde spor bilimcisi bulunan Psikolog Hans Eberspracher: “Yenme ve başarma azmi, insanı galibiyete ulaştırır. Kendimi adadığım amaç için koşarım; elbette başaracağıma inanmalıyım.”
Ben “iyilik yaparak” mutlu olan çok insan tanıdım. “Başkalarına yardım etme” duygusu da insanı motive ediyor. Hele “Allah rızası” dendi mi akan sular durur. Cenab-ı Hakkın rızasını ve cenneti kazanmak için inanan insanların yapamayacağı şey yoktur. Bu maksatla ne çok camiler, okullar, hastahaneler, yollar, köprüler, çeşmeler yapılmış; hatta Allah yolunda hayatlar feda edilmiştir.
Kanunî Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan, hem Edirnekapı'da hem de Üsküdar'da kendi adıyla anılan iki güzel ve muhteşem cami yaptırdı. Mimar Sinan'ın yaptığı camiler hem birer sanat harikası, hem de iyiliğin sembolü.
İnanç, insanları motive eden temel duyguların başında gelir.
Herkesin içinde icatçı potansiyel vardır ve bunun ortaya çıkarılması hayatî önem taşır. “Sevdiği bir şeye ulaşma” arzusu, insanı fedakâr yapar. Hedefi olan insan, bu hedefe ulaşmak için tutkuyla çalışır ve içindeki icatçı gücü harekete geçirir. Motivasyon, sadece daha yüksek bir hedefe, daha hızlı ve daha iyi ulaşmak için gerekli değil. O, hastalıkları yenebilmek, hedeflerimize ulaşmak için içimizde bulunan ezelî güçtür.

Bu Yazı 3541 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar