Başarılı Olmanın Sırrı
..        
1. Başarı, başarıya inanmakla başlar. “Başaracağım” demeniz, başarı yolundaki ilk ciddî dönemeci geçmeniz demektir. Başarıda, istek, kararlılık ve sabır çok önemlidir. İstekle başlayan her çalışma, kararlılıkla sürdürülüp, sabırla bitirilebilir. Yoksa yarı yolda kalırsınız.
2. Başarıda plânlı çalışma en önemli unsurdur. Plânlı çalışırsanız mutlaka başarıyı yakalarsınız.
3. Hemen pes edip, başladığınız işi yarıda bırakmayın. Yenilginin sebeplerinden en büyüğü, sabırsızlıktan dolayı işi tamamlayamamaktır.
4. Çok çalışmalısınız. Gelecek, boş duranın değildir. Can sıkıntısının ilâcı, çalışmaktır. Boş zaman, can sıkar.
5. “Büyük adam” olmanın bedeli vardır. Büyük adamlar, “büyük adam” olmak isteyenler arasından çıkar. Büyük adamların büyük idealleri, küçük adamların ise, küçük istekleri vardır.
6. Başarısızlık görülmeden başarı gelmez. Başarısızlık, başarı için bir başlangıçtır. Yenilgiden korkan, başarıyı uzaklardan seyretmek zorunda kalır.
7. Büyük düşünüp, büyük ideallere talip olun. Büyük düşünmek, beyni ve bilinci büyütür, kapasiteyi artırır.
8. Kusursuzluğu değil, başarıyı hedefleyin. Kusursuzluk kusurlarla, başarı da başarısızlıklarla başlar.
9. Başkasını örnek alın. Ancak aynısı değil, kendiniz gibi olmaya çalışın.
10. Uykunuzu kontrol altına almanız, yeterli bir uyku alışkanlığı kazanmanız, başarınızda çok önemli rol oynayacaktır. Uykuya esir olmayanlar, uykudan çaldıkları saatleri çalışmaya ayıranlar, başarının ayağına gitmeleri gerekmez. Çünkü başarı onların ayağına gelir.
11. Sizi başarıya götürecek arkadaş grubu seçin. Çalışmanızı engelleyecek dostlarınızdan uzak durun.
12. Aile içinde huzur ve düzen oluşturun. Çünkü huzurlu aileler, başarıya en uygun ortamı oluştururlar.
13. Ne kadar zengin olursanız olun, paranızı tasarruflu kullanma alışkanlığı elde edin. Çünkü gelir ne kadar fazla olursa olsun, gider hanesine para yetiştiremez.
14. Herkesin dünyasında bir kabiliyet vardır. Onu bulun ve çıkarın.
15. Herkesin ruhunda uyandırılmayı bekleyen bir dev yatar, o devi uyandırın.
16. Bugünün işini asla yarına bırakmayın. Çünkü yarının da kendine yetecek işleri vardır.
17. Sağlıklı olmaya özen gösterin. Sağlığın başarıdaki rolü asla tartışılamaz.
18. Gereksiz korku ve endişelerden uzak durun. Basit kızgınlıkları çabuk unutun. Sizi kızdıran olayın, değip-değmediğini iyi düşünün.
19. Sıkıntılı işlerle karşılaştığınız zaman, o yerden uzaklaşın, gezintiye çıkın. Abdest alıp, namaz kılmak sıkıntının en iyi ilâcıdır.
20. Kabiliyetinize göre bir hedef belirleyin. Çalışmalarınızı bu hedefe göre plânlayın. Başladığınız işi asla yarına bırakmayın ve plândan vazgeçmeyin.
21. Bir konuda uzman olmaya çalışın ve yalnızca bir alanda yoğunlaşın. Unutmayın ki, her şey yapmak isteyen, hiçbir şey yapamaz.
22. Yaptığınız çalışma plânınızı karşınıza asın. Her akşam, neler yaptığınızı değerlendirin ve plânınızla karşılaştırın.
23. Çalışmak için uygun bir saat ve uygun bir yer aramayın. Başarmak isteyen bir insan için her saat ve her yer uygundur.
24. Problemlerinizi ve başarmanız gereken işlerinizi parçalara ayırın. En küçüğünden ve en kolayından başlayarak en zoruna doğru bir yol izleyin. Küçük işler yapıldıkça büyük ve karmaşık işler için azim ve istek artar.
25. Çalışırken dinlenin, dinlenirken çalışın. Çalışmalarınızda zorluklarla karşılaştığınız zaman yılmayın. Unutmayın ki, en önemli başarılar, en zor engellerden sonra elde edilmiştir.

Bu Yazı 2712 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar