BİLİMSEL GELİŞMELER
..        
Bu sayımızda, bilimdeki bazı bilimsel gelişmelere yer vereceğiz.
Uzayda su buharı tespit edildi
ABD'nin Arizona eyaletindeki Lowell gözlem evinden astrofizikçi Travis Barman, internet sitesindeki açıklamasında, Hubble uzay teleskobuyla yaptıkları incelemede, ilk kez güneş sistemi dışındaki bir gezegenin atmosferinde suya rastladıklarını belirtti. Barman, Dünya'dan 150 ışık yılı uzaktaki HD209458b gezegeninin atmosferinde su buharı bulunduğunu kaydetti. Travis Barman, ''Artık güneş sistemi dışındaki bir gezegenin atmosferinde su buharı olduğunu biliyoruz ve güneş sistemi dışındaki başka gezegenlerin atmosferlerinde de su buharı olduğunu düşünmek için iyi bir nedenimiz var'' dedi.
Şişman olduğunu düşünenler müjde
Şişmanlığa neden olan gen bulundu. Bilim adamları, İngiltere'de her 6 kişiden birinin bu genin etkisiyle obezite sınırında şişmanlaması ihtimalinin yüzde 70 olduğunu belirtirken, bu kişilerin vücutlarında diğerlerine göre yüzde 15 oranında daha fazla yağ olduğuna işaret etti. Araştırmacılar, ayrıca gelecekte kişilerin bu geni taşıyıp taşımadıklarına dair testler yaptırmalarının mümkün olabileceğini, hatta çiftlerin şişmanlık geni taşımayan çocuk doğurmalarının da mümkün olabileceğini belirtti. Bilim adamlarının bulgularının, modern yaşamın en önemli hastalıklarından biri olan obezitenin yenilmesinde önemli bir adım olabileceğine dikkati çeken İngiliz basını, İngiltere'de her dört kişiden birinin obez olduğuna dair istatistiklere de yer verdi. Ülkede erkeklerin yarısı ve kadınların üçte ikisinin aşırı kilolu olduğu belirlendi.
Canlı türleri listeleniyor
Bilim adamlarının yeryüzündeki tüm canlı türlerini listeleme çalışmalarının altıncı yılında türlerin sayısı 1 milyonu geçti. Araştırmacıların yayımladığı raporda, bugüne kadar listelenen türlerin sayısının 1 milyon 9'a ulaştığı belirtildi. Tüm dünyadan 3 bin biyologun yer aldığı projenin 2011'de tamamlanması ve türlerin sayısının 1,75 milyona ulaşması bekleniyor.
Listede hayvanlardan bitkilere, küften mikroorganizmalara kadar bilinen her canlı organizma türü bulunacak.

Bu Yazı 2866 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar