Bu Çeşmenin Suyu Her Kula Helal, Müslümana Haram / MENKIBE
09.06.2016        

MENKIBE

Bu çeşmenin suyu “Her kula helâl, Müslüman’a haram!”

 

Vaktiyle Bursa’ da bir Müslüman, bugünkü adı “Arap Şükrü” olan muhitte bir çeşme yaptırmış ve başına bir kitabe eklemiş:

Bu çeşmenin suyu “Her kula helâl, Müslüman’a haram!..”

Bu nasıl fitnedir diye, başkent Bursa ve tabii ki Osmanlı bile karışmış…

Gitmişler kadıya şikâyete, adam yakalanıp yaka-paça huzûra getirilmiş.

-“Bu nasıl fitnedir, beldenin dîni İslâm, ahâlisi Müslüman olan koca devlette sen kalk, hayrattır, sebildir diye çeşme yap, ama suyunu Müslüman’a yasakla! Olacak iş midir bu? Nedir bunun sebebi, sen aklını mı yitirdin?..” diye çıkışmışlar. Adam:

– “Müsaade buyurun, elbette sebebi var, lâkin ispat ister, delil şarttır…” deyince kadı kızmış:

– “Ne delili, ne ispatı?… Sen fitne çıkardın, Müslüman ahâlinin huzurunu kaçırdın” demiş. Demiş ama bir yandan da ispat ve delili merak etmiş:

– “Nedir delîlin ve gerekçen?..” diye sormuş. Adam:

– “Bir tek Sultan’a söylerim…” diye cevap verince, ortalık yine karışmış. Söz Sultan’a gitmiş, adam yaka paça saraya götürülmüş…

Padişah da sinirlenmiş ama diğer yandan, o da çok meraklanmış:

– “De bakalım ne diyeceksen. Bu nasıl bir iştir ki, hem çeşmeyi yaparsın, hem de çeşmeye ‘Her kula helâl, Müslüman’a haram’ yazarsın?..” Adam, başı önünde konuşur:

– “Delilim vardır, lâkin ispat ister.”

– “Ya delilin, dediğin gibi sağlam değilse?..”

– “O zaman boynum, hükme kıldan incedir Sultânım…”

– “Eeee?!..”

-“Sultânım, herhangi bir havradan (yani sinagogdan) rastgele bir hahamı, sebepsiz, izahsız yaka-paça tutuklayın, bir hafta içerde tutun. Bakın neler olacak…”

Dediği yapılmış adamın. Bütün azınlıklar bir olmuş, başlarında Mûsevîler, “ne oluyor, bu ne zulüm? Bizim din adamımıza biz kefiliz, ne gerekirse söyleyin yapalım, o masumdur, gerekirse kefalet ödeyelim…” Çevre ülkelerden bile elçiler gelmiş, elçiler mektup üstüne mektup getirmiş… Bir hafta dolunca, adam:

– “Sultanım, artık hahamı bırakmak zamanıdır” demiş.

Haham bırakılmış, azınlıklar mutlu, bu sefer Sultan’a teşekkürler, hediyeler ganî…

Çeşmeyi yaptıran adam Padişaha:

– “Aynı işi herhangi bir kiliseden herhangi bir papaz için yaptırınız Sultanım” demiş.

Aynı şekilde bir papaz yaka-paça alınmış ve aynı tepkiler, Papaz için de artarak devam etmiş. Haftası dolunca o da serbest bırakılmış. Mutluluk ve sevinç gösterileri daha bir fazlalaşmış, teşekkürler, şükranlar, hediyeler… Din adamlarına tekrar kavuşmanın mutluluğuyla daha bir sarılmışlar birbirlerine… Sultan çeşme yaptırana:

– “Bitti mi?…” deyince.

– “Sultânım son bir iş kaldı, sonra hüküm zamanıdır izninizle” demiş.

– “Şimdi nedir isteğin?…”

– “Efendim, şimdi de pâyitahtımız (başkentiniz) olan Bursa’nın en sevilen, en çok sözü dinlenilen, en çok itimat edilen İslâm âlimini alınız minberinden…”

İlginç olayın sonuna gelindiği için, adamın dediğini yapmışlar. Ulucâmi imamını Cuma hutbesinin ortasında almışlar, yaka-paça götürmüşler…Ve ne olmuş bilin bakalım?…

Bir ALLAH’ın kulu çıkıp da, “ne oluyor, siz ne yapıyorsunuz?.. Hiç olmazsa vaazı bitene kadar bekleseydiniz” gibi, tek bir kelâm etmemiş, imamın peşinden giden, arayan-soran olmamış…

Koca bir hafta geçmiş, “Nerde imamımız? Niçin geri gelmedi?” diye gelen-giden yok!…

Aptal ve cahil bir imam tayin edilmiş yerine, ne konuştuğunu kendi kulağı duymayan tam yobaz cinsinden biri… Halk hâlinden yine memnun, fakat olması gerekenin tam aksine, dopdolu caminin içinden, halkın gözü önünde apar topar tutuklanan koca âlim için:

– “Biz de onu adam bilmiş, hoca bellemiştik…” “Kim bilir ne halt etti de tevkif edildi!…” “Vah vaah!… Acırım arkasında kıldığım namazlara…” Vs… dedikodular başlamış.

Padişah, kadı ve o adam bu olup-bitenleri izliyorlarmış. Sonunda Padişah çeşmeyi yaptırana sormuş: “Eee, ne olacak şimdi?…” Adam:

– “Hocayı da bırakma zamanıdır. Bir de özür dileyip helâllik almak lâzımdır hocadan…”

-“Haklısın” demiş padişah, denilenin yapılması için emir buyurmuş ve adama dönmüş.

Adam başı önünde konuşmuş:

– “Ey büyük Sultânım, siz irade buyurunuz lütfen, sizce böyle gamsız, iradesiz ve idealsiz Müslümanlara su helâl edilir mi?..” ..Sultan acı acı tebessüm etmiş:

-“Evet çok haklısın. Böylelere hava bile haramdır, hava bile!…”

***

KISSADAN HİSSE:

“Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” diyen böylesine gamsız, sorumsuz ve şuursuz Müslümanları bugün de çokça görüyoruz. Lâkin, Yahudiler, Hıristiyanlar, diğer gayri Müslimler, hattâ ateist ve teröristler bile birbirilerine yukarıda kıssada olduğu gibi kenetlenmişlerdir. Tek birine bir zarar dokunsa veya bir haksızlık yapılsa, “hepimiz ……..’iz” nâralarıyla sokaklara dökülmektedirler. Sadece kendileri dökülse neyse, Müslüman halkı bile “Hepimiz Hrantız” diye sokaklara dökmediler mi?…

Hatta 30.000 mâsumun katilini bile böylesine savunmaktan utanmıyorlar. Filistinli Müslümanlara yıllarca reva görülen binlerce zulümlerden sadece birisi, tek bir Yahudi’ye yapılsa, 7 kıtadaki Yahudiler ayaklanmaz mı?

Oysa Müslümanlar için öyle mi? İslâm ülkelerinin üstüne ölü toprağı serpilmişçesine suskun.

Sizce, çeşmeye o yazıyı yazan hayırsever, yerden-göğe kadar haklı değil mi?…

 

KAYNAK:

A. Raif Öztürk, Gamsız Müslümanların acınacak ahvâli, www.yazarumitsimsek.com, 8 Şubat 2016


Bu Yazı 1828 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar