Bütçesi Cezalara Bağlı Memleket
..        

Bir devlet düşünün ki, bütçe açığını ancak vatandaşa ceza keserse kapatabilme- yi umut ediyor.
Bir devlet düşünün ki, fakir fukaranın karnı ancak, birileri cezalandırılabilirse ancak doyurabiliyor. Sobası ancak o zaman tütüyor.
Rakamları aşağıda vereceğim. Ama hemen altını çizelim: Birinin yüzünü güldürebilmek için diğerinin canını yak- mak zorunda kalmak nasıl bir çarpıklıktır? Bu nasıl adalettir? Bu nasıl bir sistemdir? Komik ama gerçek bu...
Ya da, acı ama gerçek bu... Artık siz karar verin, komik mi acı mı?
Yılın ilk 6 ayında vatandaşa 556 milyon lirası trafikte olmak üzere toplam 15 milyar lira ceza kesildi. 79 milyar liralık vergi toplandı. Kesilen cezaların bütçeye getirisi nerede ise toplanan verginin beşte biri...
Fakir fukaranın karnının nasıl doyurula cağı ya da sobasının nasıl tüttürülebilece- ğine gelince...
Devlet Bakanlığı`nın hazırladığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu`nun 2009 - 2013 dönemi gelir projeksiyonu önümüzdeki yıllarda trafik sürücüleri için adeta uyarıcı bir nitelik taşıyor. Projeksiyona göre, 2009`da trafik cezalarından Fon`un kasasına 160 milyon, 2010`da 172 milyon, 2011`de 180 milyon, 2012`de 189 milyon, 2013`te 198 milyon TL para girmesi öngörülüyor.
Doğmamış çocuğa don biçmek dedikle- ri bu olsa gerek...
Yapılmamış hatalardan bir gelir ümit etmek nasıl birşeydir? Dünyada bunun başka örnekleri var mıdır? Nasıl olur da bütçe gelirlerinin beşte biri cezalarla ancak karşılanabilir vaziyettedir?
Devlet toplayacağı cezalardan peşinen beklenti içine girmişse, vatandaşın cezalı duruma düşmemesi ya da trafik ihlalleri yapmaması durumunda mali sistem açmaza girecek demektir. Bu anlayışa göre cezalı duruma düşen vatandaşlar devlet açısından büyük bir velinimet durumda- dır.
Şu rakamlara bakınız. Trafik cezalarının yıllık tahsilâtının yüzde 50`isi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Bütçesi`ne aktarılıyor. Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü, fakir bir kişiye 70 kilo kömür yardımında bulunuyor.
Ceza kesilmezse, FON’da yarıya yarıya gelirlerinden mahrum olacak demek bu...
Ya da, fakir fukaranın kapısına kömür, sofrasına çorba götürülmesi zora girecek demek. Elde edilen gelir fukaraya aktarılsa bile, birinin ocağının tütmesinin yolunun bir başkasının cezalandırılmasından geçmesi ne kadar rahatsız bir durum...
Vatandaş bıktı, ödemiyor...
Türkiye Cumhuriyeti; yargı, idari, vergi ve trafik cezalarından ciddi oranda gelir elde etmektedir. Bu gelir miktarı, bütçede- ki KİT (Kamu İktisadî Teşebbüsü) ve Kamu Bankaları Gelirleri’nin bile üzerindedir. Örneğin Ocak-Haziran döneminde vatan- daşa 14 milyar 982 milyon 196 bin lira ceza kesildi. 6 aylık dönemde vatandaş her gün ortalama 83 milyon 234 bin lira ceza ile karşı karşıya kaldı.
15 milyar liraya yaklaşan cezaya karşı- lık vatandaş bunun sadece 1 milyar 805 milyon 638 bin liralık bölümünü ödedi. Böylece devlet, her 100 liralık cezanın sadece 12 lirasını tahsil edebildi. Vatandaş ceza ödemekten bıktı. Üstelik sürekli çıkan aflar, vergilerini ve cezalarını düzenli ödeyenleri bir çeşit cezalandırmak gibi bir anlayış oluştuğu için sisteme olan güven de sarsıldı.
Yollardaki tuzaklar...
Sürücüler son zamanlarda trafik polisle rinin olur olmadık yerlerde tuzak kurup ceza kesmelerinden şikayetçi. Yollar duble oldu ama, cezalar da katlandı. Otoban gibi duble yollar yapan hükümet, bu yollardaki hız limitini eski sistem bıraktığı için, yola uygun güvenli sürüş yapmak isteyen sürücü az gaza bastı mı, soluğu pusuda bekleyen polislerin yanında alıyor.
Polislere, ‘gidin bakalım trafik ihlali yapan sürücü var mı’ denilmiyor? Ellerine makbuzlar tutuşturularak, ‘akşama kadar şu kadar ceza kesmeden dönmeyin, bugün karakolumuza düşen ceza tahsil miktarı’ şu deniliyor.
Polisler polis olmaktan çıktı, adeta vergi tahsil memuru oldu. Şahsen ben, bu tür bir anlayışla toplanan paraların ah’lı paralar olduğunu, bereketinin olmayacağını düşünüyorum. Kişisel kanaatim ve etraf- tan edindiğim izlenim de budur. Kimse memnun değil.

(Haber 7.com /16-09-2009)


Bu Yazı 1543 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar