Çocuğumuzun Başarılı Olmasını İstiyorsak...
..        
Her aile, çocuğunun ahlâklı, terbiyeli, bilgili, becerikli ve başarılı olmasını ister. Aynı zamanda huzur ve mutluluk içinde yaşamasını arzu eder. Terbiye, ahlâkın kaynağıdır. En güzel terbiyeci, Hz. Peygamber'dir (s.a.v.). Kendisi güzel ahlâkı tamamlamak için gönderilmiştir. Çocuklarımızın güzel ahlâk sahibi olmaları için güzel bir eğitim almaları, güzel örnekler görmeleri şarttır. Peygamberimiz (s.a.v.), çocukları çok sever, onlarla ilgilenir, konuşur, onlara ders verirdi. İyi bir eğitimcinin birinci özelliği, çocukları sevmesidir. Sonra da onlarla fedakârca ilgilenmesi gerekir.
Çocuğumuzun iyi bir terbiye alması ve hayatta başarılı olabilmesi için bilim adamları, psikologlar ve eğitimciler, anne babalara, bizlere şu tavsiyelerde bulunmaktadırlar:
1. Çocuk eğitimi anne karnında başlar. Hamilelikten itibaren çocuğunuzun eğitimine özen gösterin. Bebeğin sinir sisteminin gelişimi, annenin hamilelik süresince yaptıklarından iyi ve kötü yönde etkilenir. Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı, cenin gelişimini kötü yönde etkiler ve çocuğun ileride öğrenme zorluğu ve davranış bozuklukları yaşama riskini artırır.
Yine bu dönemde anne, diyetine dikkat etmelidir. Balığı ve ekmeği sofrasından eksik etmemelidir. Ayrıca stres, endişe ve korkulardan uzak durmalı, neşeli olmaya gayret etmeli, egzersizler yapmalıdır.
2. Bebekle çok ilgilenin. Onu aktif hâle getiren ortam sağlamaya özen göstermelidir. Anne günlük işler yaparken bile bebeğin yanında bulunmalı, ona görme, işitme ve anlama becerilerini geliştirmek için muhtaç olduğu uyarıları vermelidir. Ayrıca onunla konuşmalı, gözlemlerini paylaşmalıdır.
Çocuklar ne kadar sıklıkla değişik ortamlara sokulur ve ne kadar uzun süre çevreleriyle verimli ve üretken bir iletişim kurma fırsatı bulurlarsa o kadar az ağlarlar. Anneye yakın olmak ve onun yanında olduğunu hissetmek, bebeği sakinleştirir. Bebekler, anne baba ile konuşmaktan çok zevk alırlar.
3. Bebeğinizi muhakkak emzirin. Anne sütüyle beslenen çocuklar, zihin bakımından daha fazla avantajlara sahiptirler.
Anne sütü, bir çeşit omega-3 yağ asidi olan ve beyin gelişmesinde büyük rol oynayan DMA yağı içerir. DMA, beyin dokusunu geliştirip güçlendiren bir besindir.
Kolesterol, beynin gelişmesi için gerekli olan bir başka yağ çeşididir. Bebek mamaları hemen hemen hiç kolesterol içermezken anne sütü, kolesterol bakımından oldukça zengindir.
Emzirilen çocukların daha zeki oldukları ispatlanmıştır. Emzirilen bebekler, anneleriyle daha çok ve daha sık beraber olurlar. Bebeğini emziren anne, onun ihtiyaçlarına karşı çok daha hassas olur. Bu ilgi ve şefkat sayesinde çocuğun çevreye olan ilgisi bir o kadar artar.
4. Bebeğinizle sıkça konuşun ve sohbet edin. Bebekler sevdikleri insanları ne kadar çok dinlerlerse konuşmayı o derece iyi öğrenirler. Dil, iletişim aracıdır. Bebekler, kelimeleri kullanmaya başlamadan çok önce, başkalarıyla iletişim kurmaya başlarlar.
5. Çocuklara karşılık verin, onlara değer verin. Akıllı bir bebek yetiştirmek, sadece çocukla nasıl konuştuğunuza değil, aynı zamanda onu nasıl dinlediğinize de bağlıdır. Hassas isek ve isteklerine karşılık veriyorsak, bebeğin kritik anlardaki anlama ve kavrama becerisini destekliyoruz demektir.
6. Çocuğunuza kitap okuyun. Ona kitap okumak için hiçbir zaman çok erken veya geç değildir. Bebekler, ninnileri hatırlatan ve çocuklar için yazılmış kafiyeli şiirleri dinlemeyi çok severler. Ayrıca bebek resimleriyle dolu kitaplara bakmaya bayılırlar.

Bu Yazı 2595 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar