Çocuklarda Cinsel Eğitim
..        

Çocuklarda cinsel eğitim yeterince ele alınmamıştır. Bu nedenle aydınlığa kavuşmamış bir konudur. Bu konuda anne babalar nasıl bir yaklaşım sergileyeceğini tam olarak bilemeyebilir. Son derece önemli olan bu konuda anne babanın yapacağı bir hata çocuğun geleceğinde bazı duygusal yaralar ve davranış bozukluklarına yol açacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle çocuğun sağlıklı cinsel gelişimi açısından anne babaya büyük görevler düşüyor.

Cinsel eğitim kim tarafından verilmeli?
Okul öncesi dönemde olan bir çocuk için anne-baba her konuda bilgi kaynağıdır. Cinsel eğitimin genellikle kız çocukları için anne, erkek çocukları için babasının vermesi önemlidir.
Çocukta ergenlik yaşından önce bir takım kıpırdanmalar fark edildiğinde “bazı şeyleri öğrenmenin zamanı geldi ve merak ettiğin her şeyi bana sorabilirsin” tarzında bir yaklaşım içinde olunmalıdır.
Çocuk her şeyi anne-babaya sorabileceğini bilirse dışarıda yanlış bir şeyler öğrenmeye karşı kapılarını kapatmış olur.

Ailenin tutumu nasıl olmalıdır?
Bu konuda anne-babanın yaklaşımı çok önemlidir.
Çocuk bu konu ile ilgili bir soru sorduğunda annenin ve babanın ses tonu değişip, esrarlı bir hal alırsa, çocukta daha fazla merak duygusu uyanır.
Çocuk soru sorduğunda aile konuyu reddederse çocukta korku oluşabilir. “Seni leylekler getirdi” gibi cevaplar pek inandırıcı olmuyor. Çocuk o an susmuş da olsa anne babaya güveni azalır.
Doğru cevaplar almayan çocuk bilgileri başka yerlerden öğrenmeye çalışır. Bu konuda aile 'kız ve erkek çocuk farklı yaratılmıştır ve özellikleri farklıdır. Bir kadının anne olabilmesi için böyle bir organa, bir erkeğin baba olabilmesi için de böyle bir organa ihtiyacı var' tarzında net ve kısa cevaplar vermelidir.
Cinsel bilgilerin verildiği konuşmalar eğer kısa değil tutulmayıp uzun cevaplar verilirse çocukta kaos oluşabilir ve merak duygusu çok daha fazla artabilir.
Cinsel bilgiler baba-oğul, anne-kız arasındaki görüşmeler sırasında konuşulabilir. Mesela televizyon seyrederken hayvanların çiftleşmesinden yola çıkılarak bazı bilgiler verilebilir.

Cinsel eğitim vermek
Cinsel eğitimde verilmesi gereken mesaj konusunda tartışılan iki farklı görüş vardır. Birinci görüş; cinsel perhiz yani evlenene kadar cinselliği yaşamamak konusudur. Cinsellik özel ve önemli bir şey olduğu için eşi ile paylaşma görüşüdür.
İkinci görüş ise sağlıklı cinselliği öğretme yönündedir. Ergenlik dönemindeki çocuklarda bedenleri, cinsel dürtüleri geliştiği ama ruhsal yapılarının aynı hızla gelişmediği için dürtü denetimleri önem kazanır.

Cinsellikte erkek-kadın farkı
Genç kızlar kendilerine ilgi gösteren erkeklere ihtiyaç duyar. Bu nedenle de ergenlik dönemindeki erkek kız ilişkilerinde psikolojik olarak kızlar daha çok zarar görebilir. Çünkü kadın erkek ilişkisinde erkeklerin önceliği cinselliktir. Erkek genç kıza sevgi, romans verir cinsellik ister, kadın cinsellik verir romans ister. Erkek kızı cinsel olarak kolay elde ettiğinde kızı değersiz kabul edebilir. Genç kızlarda bunu bilemediği için “sevgimi göstermek için cinselliği sunmam gerekir” diyerek cinselliği kabul edebilir. Ardından da kendilerini kullanılmış hissedebilir ve depresyona girebilir. Genç kızların sınır koymayı başarması gerekir.

Merak Ettikleriniz

Erkeklerin ilk cinsel deneyimleri
Çocuğun değerlerini hangi kültürel değerler ile geliştirmesi istiyor ise anne baba o kültürün değerlerini ona öğretmesi gerekiyor. Burada genellikle mesela köy yerinde hayvanlar ile beraber olunur. Batı kültüründe ise farklıdır. Burada kişi kendi kültürel standartları ne ise çocuğa o öğretmeli. Bu konuda önemli olan çocukta zevkleri erteleme duygusunun gelişmesidir.


Bu Yazı 2556 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar