Gençlik ve Okuma
..        
“Sizdeki gençlik katiyen gidecek. Eğer siz daire-i meşrua da kalmazsanız o gençlik zayi olup başınıza hem dünyada, hem kabirde, hem ahirette kendi lezzetinden ziyade belalar ve elemler getirecek. Eğer terbiyeyi İslamiye ile o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak, iffet ve namusluluk ve taatte sarfetseniz, o gençlik manen baki kalacak ve ebedi bir gençlik kazanmasına sebep olacak.” Said Nursi
Günümüz gençliği okumayı ve çalışmayı pek istemeyip, kolay yoldan makam ve mevki sahibi olmak istemede ve kolay para kazanma yollarını aramaya çalışmaktadır.
Bunun için anne ve babalar sadece oğlunun veya kızının iyi bir mevkie makama gelmesi için dershanelere, özel okullara ve özel eğiticilere milyarlarca paralar ödemede ve evladını sanki bir at yarışında ille benim atım kazansın diğerleri ne olursa olsun mantığıyla hareket etmektedirler.
Artık günümüzde her şey madde ile ölçülmeye başlamış, Gençler inançsız, gelişi güzel yaşamalar lüks arabalarla hava atmalar. İnternet kafelerde sabahlamalar, günübirlik eğlenmeler artık gençliği tatmin etmemekte ve vurmalar, kırmalar, kapkaç olayları, birbirlerini darp etmeler neticesi gençlerin hastane, hapishane ve ölümlerle neticeleneceğini görmekteyiz.
Ahretine önem vermeyen insanlarımızın hem dünyada hem de ahirette büyük vebal altına girip evlatlarını niçin güzel bir şekilde yetiştirmediklerinin cezasını çekeceklerdir. Yazımızı aşağı da okuyacağınız güzel bir anekdotla noktalayalım.
Amerika Cumhurbaşkanlarından James Garfield politik hayata atılmadan önce küçük bir üniversitenin rektörü idi. Bir gün, çocuğunu üniversiteye kaydettirmek isteyen bir kadın odasına çıkarak: “Rektör Bey, derslerinizi biraz hafifletemez misiniz? dedi. “ Benim çocuğumun programınızdaki bütün dersleri takip etmeye vakti yok. O, biran önce üniversiteyi bitirip hayata atılmak istiyor.” Rektör Garfield, “evet hanımefendi, bu mümkündür” cevabını verdi. “ Yalnız önce, çocuğunuzun ne olmasını istediğini sorabilir miyim? Bildiğiniz gibi, ilahi takdirde, bir meşe ağacı yüz senede yetişirken, bir kabak iki ayda yetişiyor.” İnsan yetiştirmek isteyenler ve nesillerin istikbalini düşünenler sabırlı olmaya mecburdur.
Bu Yazı 1719 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar