Global Ekonomide Temkinli İyimserlik Artıyor
..        
Global ekonominin motoru ABD ekonomisinin dipten döndüğüne dair her gün işaretler ve veriler geliyor. Tüketici güven endeksleri, istihdam verileri, sanayi üretimleri, kapasite kullanım oranlarındaki kıpırdanma, konut satışlarındaki artışlar ve iki önemli Amerikalı iktisatçı 2008 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Prof. Krugman ile Prof. Roubini tarafından krizde dibin görüldüğüne dair açıklamalar olumluya gidişatı teyit ediyor. Zira global krizin dipten döndüğüne dair işaretleri ABD'de sanayi üretimi, Temmuz ayında beklenti- lerin üstünde yüzde 0,5 oranında artması ve kapasite kullanımı da yüzde 68,5 oranında artması ortaya koyuyor.
ABD ekonomisinin 2009 yılının ikinci çeyreğinde beklentilerin altında çeyrekten çeyreğe (ÇÇ) % 1 oranında daralması, Avro Bölgesinin en büyük iki ekonomisi Almanya ve Fransa'nın ikinci çeyrekte beklenmedik bir şekilde çok küçük de olsa büyümeye geçmesi, dünyanın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşadığı en derin resesyonunun bittiğine dair umutları artırıyor. AB istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre, 2009 yılının ilk çeyreğindeki GSYH'deki küçülme oranları AB'de yüzde 4,7 ve Avro Bölgesinde yüzde 4,9 düzeyinde gerçeklemiş iken geçen yılın aynı dönemine göre 2009'un ikinci çeyreğinde, GSYH 27 üyeli Avrupa Birliğinde % 4,8, 16 üyeli Avro Bölgesinde ise % 4,6 küçülme gösterdi.
Dünyaya entegre olmuş Türkiye'deki durum ise ABD ve AB'den farksız değil. İhracatının önemli bir kısmını AB'ye yapan Türkiye'de de ekonomiden olumlu sinyaller alınıyor. Temmuz ayında aylık ihracat hacminin 9 milyar dolara yaklaşmış olması sanayi üretiminde toparlanmanın devamına yönelik beklentiler açısından umut verici. Zira 2008-Aralık ayından beri ilk kez, haziran ayında aylık ihracat hacminin 8 milyar doları aşması ve temmuz ayında da yükselişin sürmesi, imalat sanayine olumlu yansıması açısından kritik önemde.
Mayıs ayında, aylık ihracat hacmi 7.2 milyar dolar düzeyinde iken, sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,3 daralmıştı. Haziran ayında ise, aylık ihracat hacmi 8.1 milyar dolara çıkarken, kapasite kullanım oranı yüzde 70,4'den 72,7'ye yükselmiş ve sanayi üretimindeki daralma da yüzde -9,7'ye gerilemiş oldu. Öte yandan mayıs ayına göre üretim artışı yüzde 7'yi aşmış bulunuyor.
Bütün bu rakamlar ve borsalardaki hızlı yükselişler ekonomilerin olumlu bir trend yakaladığını ortaya koysa da reel ekonominin toparlanmasının zaman alacağını gösteriyor. Dünya ekonomisinde özellikle Amerikan ekonomisindeki sorunlar aşılamadığı ve sağlıklı bir büyümeye geçilemediği takdirde, diğer dünya ülkelerinin, dolayısıyla Türkiye'nin de hemen toparlanmasını beklememek gerekir.
Bu Yazı 2163 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar