Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren İle Söyleşi
06.01.2016        

SÖYLEYİŞİ

 

GÜNDOĞMUŞ BELEDİYE BAŞKANI

MEHMET ÖZEREN:

Büyükşehir Yasası, Küçük Ölçekli Beldeleri İhya Etti

 

 

Antalya’nın il merkezine 150 km uzaklıktaki Gündoğmuş ilçesi, Torosların zirvesinde keşfedilmeyi bekleyen bir cennet bahçesi gibi. Dürüst, mert ve çalışkan insanların yaşadığı bu küçük ve şirin ilçe ekonomik kaynaklar bakımından fakir sayılsa da, yüce Mevla’nın tüm güzellikleri lütfettiği tam bir doğa harikası. Manavgat, Alanya ve Akseki’nin yanı sıra Konya’nın Taşkent ve Bozkır ilçeleri ile sınır komşusu. Arazi genişliği bakımından Antalya’nın 3. Büyük ilçesi olan Gündoğmuş’ta ekilebilir tarım arazisi ise yok denecek kadar az.

Büyük Şehir Yasasının henüz tasarı halinde olduğu ve yoğun olarak tartışıldığı günlerde herkes, İl Merkezine çok uzak ve dağlık bir arazi yapısına sahip olan Gündoğmuş’a yerel hizmetlerin nasıl götürüleceğini soruyor, bu uygulamanın Gündoğmuş ve benzeri yöreleri daha da mahrum ve geri bırakacağını düşünüyordu. Fakat korkulan olmamış, yeni yerel yönetim sisteminde hem Büyükşehir Belediyesi, hem de ilçe Belediyesi Gündoğmuş’u şantiye alanına çevirmişler, Gündoğmuş tarihinde görmediği hizmetlere kavuşuyor. Küçük beldeleri mağdur edeceğinden korkulan Büyükşehir Yasası, adeta buraları ihya etmiş.

Gündoğmuş Belediye Başkanı Sayın Mehmet Özeren ile Büyükşehir Yasasının yansımalarını ve yürütülen yatırım ve hizmetlerini konuştuk. 

 

TEFEKKÜR: Sayın Özeren, bize biraz kendinizden bahseder misiniz, kimdir Mehmet ÖZEREN?

M. ÖZEREN: 1964 de Gündoğmuş merkezde doğdum. İlk, ortaokul ve liseyi Gündoğmuş’ta okudum. 9 Eylül Üniversitesi’ne bağlı Manisa E.Y.O’nu ve Eskişehir AÖF. İktisat Bölümünü bitirdim. 24 Yıl Eğitimci ve idareci olarak devlet hizmetinde görev yaptım. 2009‘da Ak Parti‘den Gündoğmuş Belediye Başkanı olarak başladığım göreve 2014’te tekrar seçildim. Gündoğmuş’la ilgili biri şiir biri araştırma iki kitabım var. Evliyim, Allah bağışlarsa, 3 oğlum var.

TEFEKKÜR: Siz sözlü ve yazılı ifadelerinizde Gündoğmuş’tan ‘’zirvedeki sevda’’ olarak bahsediyorsunuz. Gündoğmuş un tarihi, coğrafi konumu, sosyo-ekonomik durumu ve doğal güzellikleri hakkında okurlarımıza biraz bilgi verebilir misiniz?

M. ÖZEREN: Gündoğmuş, Batı Torosların en yüksek noktalarının bulunduğu, yüce dağların, nazlı yaylaların, mor yaprakları olduğu bakır tabiat kişileri balta girmemiş ormanların olduğu, gerçekten âşık olunacak bir memlekettir.  Gündoğmuş 45 km batısında rakımın ‘’0’’ sıcaklığın yaz aylarında 50-60 derecelere çıktığı 45 km doğuda rakımın 2000 m, sıcaklığın yazlarında ‘’0’’ Derecelere düştüğü harika bir geçiş noktasındadır. Gündoğmuş, kimyasal atıklardan, egzoz gazından, teknolojinin vahşi tahribatından uzak, insanın kendini yaşayabileceği gerçekten bir ‘’ZİRVEDEKİ SEVDADIR’’ .

ALARA Vadisi 2008 UNESCO Raporuna göre insanı sağlık ve mutluluk bakımından müspet yönde etkileyen, dünyanın en güzel yüz yerinden birisidir.

ALİ Köprüsü, Kemer Köprü, Eğri göl, Uçansu, Su Uçtuğu gibi tarihi ve coğrafi değeriyle, insanı tarihinden, köklerinden ve tabiatından koparmayan bir coğrafyadır.

Maişet derdiyle baba ocağını terk etmek mecburiyetinde kalan Gündoğmuşluların yüreğinde her zaman tatlı bir sızıdır Gündoğmuş…

Gündoğmuşlu ilçe dışına çıkarken Yurtdışına çıkar gibi çıkar. Ve ömrü boyunca baba ocağına döneceği günü bekler. Eğer dönmeden ölürse köyüne defnedilmeyi vasiyet eder.

Gündoğmuş’un dağları, cesareti, mertliği, yiğitliği; çayları, doğruluğu, dürüstlüğü; Yaylaları, hürriyeti, öz güveni temsil eder ve evlatlarına öğretir.

TEFEKKÜR: Sayın ÖZEREN, Gündoğmuş hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Asıl sohbet konumuza dönersek;  Büyükşehir Yasasının İlçemiz ve Köylerimiz için getirdiği önemli artılar nelerdir?

M. ÖZEREN: Ben, Büyükşehir Yasasını en çok alkışlayan başkanlardan biriyim. 19 İlçe arasında, yüz ölçümü bakımından altıncı büyük ilçe olan Gündoğmuş, hizmet götürmesi zor olan bir ilçedir. Bu yönüyle bakıldığı zaman İlçemizin daha önce 150 km ötedeki Antalya İl Merkezinden alınan birçok hizmet, İlçe merkezinden sağlanır olmuştur. Bu hizmetler başta, yol ve su olmak üzere vatandaşın devletten beklediği tüm hizmet birimleri için geçerlidir. Ayrıca Büyükşehir Yasasıyla İller Bankası payların bir kısmının yüz ölçümüne göre dağıtılması, kış boyunca boş kalan ama yazın bizden hizmet bekleyen yaylalarımızın kıymetini artırmıştır. Son olarak, Menderes TÜREL gibi duyarlı ve becerikli bir büyük şehir Belediye Başkanının olması, bizim Anakara’dan bitecek birçok hizmetimizin Antalya’da halledilmesini sağlamıştır. Gündoğmuş bu yüzden ‘’1950’de Türkiye için Adnan Menderes neyse, 2014’te Gündoğmuş için Menderes TÜREL O’dur’’ diyor.   

TEFEKKÜR: Köylerin tüzel kişiliklerinin sona ermesi, insandaki hemşerilik bilincini ve aidiyet duygularını zayıflattı mı?

M. ÖZEREN: Tam tersi, hemşerilik şuuru güçlenmiştir. Büyükşehir yasasından önce, mahallelerimiz arasında ‘’köylücülük, şehirlilik, köylülük’’  rekabeti vardı. Çok şükür bu kalktı, artık herkes Gündoğmuşlu. Ben aday olduğum zaman rakiplerim, ‘’ Merkezden köylere hizmet gelmez ‘’ diye propaganda yapıyorlardı. Mahalleye dönüşen 26 Köyümüzden 24 tanesi ciddi hizmetler götürerek o iddiaları çürüttük. Belediyenin kapılarını herkese açarak, devlet babanın, vatandaş için hizmetkâr olduğunu; düğünlerde, cenazelerde, mevlitlerde hemşerilerimizin arasında olarak, devletin millet için var olduğunu gösterdik.

TEFEKKÜR: Çok geniş bir alanda hizmet yürütülecek olası nedeniyle büyükşehir belediyelerinin sahaya hâkim olamayacağı, hizmetlerdeki etkinlik ve verimliliğin azalacağı iddia ediliyordu. Mesela Antalya’yı temel alırsak; en doğusu ile en batısı arasında yaklaşık 680 km’lik bir mesafe söz konusu. Antalya Büyük Şehir Belediyesi, Kaş’tan Gündoğmuş’a kadar çok geniş bir alanda etkin şekilde hizmet görebiliyor mu? Gündoğmuş İlçe Belediyesi, 25 km dağ yolu ile 2 veya 3 saatte gidilebilen Torosların zirvesindeki Bedan köyüne, Merkez Kaplan Mahallesindeki gibi etkin hizmet götürebiliyor mu?

M. ÖZEREN: Büyükşehir Yasasıyla, daha önce İl Özel İdaresi’nin yaptığı hizmetleri, Büyük Şehir Belediyesi üstlendi. Evet, Antalya ve Gündoğmuş zor bir coğrafya… Ama ben bazı kıyaslamaları okuyucularımla paylaşmak istiyorum. Ben 2009-2014 Yılları arasında Sayın Antalya Valilerimizi iki defa Gündoğmuş’ta gördüm. 20 aylık dönemde Menderes TÜREL yedi defa İlçemize geldi. Sayın TÜREL seçimden önce Gündoğmuş’un 26 Köyünden 19 tanesinde halkın yaşayış şartlarını problemlerini yerinde gördü. Nasırlı elleri tutup, umut dolu gözlere baktı. İlçe merkezine 55 km mesafede olan Bedan Mahallesine daha önce 205 km den gelen hizmetler şimdi 55 km’den geliyor. Sadece içme suyunu baz alırsak, daha önce şebeke inşaatı tamamlanınca, bakım-onarım ve işletmesi tamamen Muhtarlara teslim edilen içme suyu hizmetleri şuanda 10 tane araç, 30 tane elemanı olan bir ekip tarafından yürütülmektedir.

TEFEKKÜR: Siz iki dönemdir Belediye Başkanısınız. Hem eski sistemde başkanlık yaptınız hem de büyükşehir yasasıyla getirilen yeni sistemde başkanlık yapıyorsunuz. İlçe belediyesi olarak hangi sistemde daha kolay hizmet sunuyorsunuz, hizmet sunma imkânları bakımından eski ve yeni sistemler arasında bir kıyaslama yapar mısınız?

M. ÖZEREN: Eski sistemde bütün belediye hizmetleri, bütün sorumluluk ilçe belediyesine aitti. Büyükşehir yayasıyla itfaiye, kanalizasyon, su, anayolları, sulama suları gibi ciddi kaynak gerektiren hizmetler Büyük Şehir Belediyesinin sorumluluk alanı içine girmiştir. İlçe belediyesinin ise sorumluluk alanları azalmış imkânları artmıştır. 2009-2014 yılları arasında personel giderimizin en düşük olduğu bütçe yılı %49 olmuştur. Yatırım bütçesi ise %20’yi hiç geçmemiştir. 2015 Yılı gerçekleşen bütçemizde, personel gideri %19, yatırım bütçesi %75 olarak gerçekleşmiştir. İnşallah bu rakam 2016 Yılında %80 olacaktır.

TEFEKKÜR: Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes TÜREL’in yaklaşımı nasıl? Büyükşehir Belediyesi Yönetimi ile ilişkinizden Büyükşehir Belediyesinin Gündoğmuş’a yapmış olduğu yatırım ve hizmetlerden bahseder misiniz?

M. ÖZEREN: Az önce ‘’1950 de Türkiye için Adnan MENDERES neyse 2014’te Gündoğmuş için Menderes TÜREL de O’dur ’’ demiştim. Bu düşünülmeden söylenmiş sıradan bir ifade değildir. 20 ayda Menderes TÜREL, bizim ilçe belediyesi olarak talep ettiğimiz birçok ihtiyaçlarımızı anında karşılamıştır. 20 Aylık süre içinde Büyükşehir İlçe Hizmet birimi ile ilgili yapılanma hemen hemen tamamlanmış, hızlı hizmet vermeye başlamıştır. 20 Yıllık süre içinde ilçe merkezinde 3,5 km sıcak asfalt, gurup yollarında 30 km asfalt çalışması yapılmıştır. Ayrıca 30 km yolun bahara asfaltlanacak şekilde alt yapısı hazırlanmıştır. İki su deposu ve 12 km’lik su şebekesinin ihalesini yapmış İki katlı ASMEK Eğitim Merkezinin inşaatı tamamlanmıştır. Ve en önemlisi, ilçenin, pazar yeri, misafirhane, otopark ve kültür merkezi ihtiyaçlarını karşılayacak dev bir kompleksin projesi tamamlanmış ihale aşamasına gelmiştir.

TEFEKKÜR:  Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU’NUN Antalya Milletvekili olmasının faydalarını görüyor musunuz?

M. ÖZEREN: Sayın Bakanımızın Gündoğmuş için bir şans olduğunu düşünüyorum. İlçemizde ikamet eden nüfus sayısı az olduğu için, yıllarca merkezi hükümetler tarafından ihmal edildiğini düşünüyorum. Sayın bakanımız, İlçemiz sınırları içerisinde bulunan ‘’Söbüçimen‘’ yaylasında dünyaya gelmiş, çocukluk ve gençlik yıllarında yaz günlerini bu yaylada geçirmiştir. İşte bu yüzden, Sayın Bakanımız birçok ortamda kendisinin Gündoğmuş’ta doğduğunu ve bu yüzden kendisinin Gündoğmuşlu hissettiğini ifade etmiştir. Bu durum bizi, hizmet talep etme ve problemlerimizin çözümü hususunda rahatlatmıştır. Bilhassa merkezi hükümetten gelecek hizmetler noktasında Bakanımız sayesinde ilçemiz, devletin şefkatli elinin sıcaklığını her zaman hissetmiştir. Sayın Bakanımız, her zaman Ankara’da her problemimizi göğüsleyen bir kapımız olmuştur. Sadece bizim Ankara’ya gittiğimiz zamanlarda değil, bayramlarda, tatillerde, etkinliklerimizde de bizzat İlçemizi ziyaret ederek bizi onurlandırmıştır. Belediyemiz bu ilgi ve alakanın bir tezahürü olabilir düşüncesiyle Cumhuriyet Caddesi’ni MYO İnşaatına bağlayan caddeye ‘’Mevlüt ÇAVUŞOĞLU‘’ Caddesi adını vermiştir. Yine ‘’ÇAVUŞOĞLU’’ ailesinin temsilcisi olarak Sayın Bakanımızın muhterem Babaları Osman ÇAVUŞOĞLU’na ‘’fahri hemşerilik beratı’’ verilmiştir. Ben derginiz vasıtasıyla, Sayın bakanımızın ilçemize olan ilgi ve desteklerinden dolayı kendilerine ilçem adına şükranlarımı sunuyorum.

TEFEKKÜR: Merkezi İdarenin Gündoğmuş’ta yaptığı önemli yatırım ve hizmetleri kısaca anlatır mısınız?

M. ÖZEREN: Biz göreve başladıktan sonra merkezi hükümet tarafından yapılan yatırımları özetlemeye çalışayım:

SÜMENİ GÖLETİ: Sadece ilçe tarihi boyunca değil, Cumhuriyet tarihi boyunca Devletimizin İlçemize yaptığı en önemli ve en büyük proje ‘’SÜMENİ GÖLETİ‘’dir. 1000 dönüm arazinin sulamasını sağlayacak bu gölet tamamlanmıştır.

EMNİYET SARAYI: İlçemizde güvenlik güçlerinin daha huzurlu bir ortamda hizmet etmesini sağlayacak olan ve şehirleşmeye görüntü olarak katkı sağlayacak olan emniyet sarayı inşaatı tamamlanmak üzeredir.

ANAOKULU: 4- 6 Yaş gurubu evlatlarımızın eğitimine hizmet verecek olan anaokulu inşaatı tamamlanmış ve eğitim öğretime açılmıştır.

SPOR SALONU: İlçemizde ilk defa bir spor salonu yapılmış olup ilçe gençlik ve spor müdürlüğünün kullanımındadır.

HALI SAHA: Arsa sıkıntısından dolayı yapamadığımız stadyumun yerine, gençlerimizin spor ihtiyacını karşılayacak bir ‘’HALI SAHA’’ Yapılarak İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne teslim edilmiştir.

YOL: 36 km’lik Konya Akseki kavşağı Gündoğmuş yolu 4 etaba bölünerek ihalesi yapılmış, 3 etap tamamlanmış olup, son 4 km’lik etabın ihalesi 2 kez fesih edilmiş ve yeniden ihaleye çıkmıştır.

Bunun yanında Alanya Gündoğmuş yolu yatırım programına alınmış, proje tamamlanmış olup ihale açılmasına gelmiştir. Köprülü Gündoğmuş ve Topraktepe bölgesinde 5 km ve 7 km’lik bölümlerin inşaatı devam etmektedir.

HÜKÜMET KONAĞI: 1950li yıllarda yapılan hükümet konağı ilçemizin ihtiyacını tatmin edemez duruma gelmiştir. Bütün resmi dairleri bünyesinde toplayacak bir hükümet konağı projesi tamamlanmış, yatırım programına alınmış olup, ihale aşamasına gelmiştir.

AYANDERE GÖLETİ: 7 Mahallemizin kıraç arazilerini sulama ve ilçeyi bir ‘’ORGANİK MEYVE ‘’ merkezi haline getirmeye yönelik Ayandere Göleti 2019 yılında tamamlanacak projeler Arasına girmiştir.

Ve en önemlisi…

HASTANE: İlçemizde bir Entegre Hastane yapımı son aşamasına gelmiştir. Arsayla ilgili problem çözüldüğü zaman 2016 yılı içinde ihalesinin yapılması beklenmektedir.

 

 

 

 

 


Bu Yazı 1344 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar