Güneş Tutulması ve Kusuf Namaz
..        

Tutulma, genel anlamda, bir gökcisminin bir başka gökcismini tümüyle ya da kısmen örtmesine denir. Güneş tutulması, Dünya'nın etrafında dönen Ay'ın, Güneş diskinin önüne geçerek örtmesi ve Dünya'ya gölge düşürmesi ile oluşur. Ay biraz daha küçük ya da uzak olsaydı veya Güneş biraz daha büyük ya da yakın olsaydı tam güneş tutulması gerçekleşmezdi.
Bilindiği üzere bir yıl içerisinde Ay, Dünya etrafında 12 kez dolanır. Dolayısıyla, eğer Ay’ın yörünge düzlemi Dünya'nınkiyle çakışık olsaydı, bir yılda 12 kez Güneş tutulması meydana gelebilirdi. Fakat durum böyle değildir. Ayın yörünge düzlemi ile Dünya'nınki arasında yaklaşık 5° 9' lık bir açı vardır. Bu açı nedeniyle Dünya, Ay ve Güneş, Ayın Dünya etrafındaki her dolanımında tam olarak aynı doğrultuda bulunmazlar. Böylece her ay bir Güneş tutulması oluşması engellenmiş olur. Nitekim bir yılda en az iki, en çok beş Güneş tutulması meydana gelebilir.
Türkiye'de bu yılkinden önce tam Güneş tutulması, 11 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşmişti. Bu yıl ki Güneş tutulması 29 Mart 2006 Brezilya'dan Moğolistan'a kadar uzanan bir çizgide izlendi. Daha sonra Ay'ın gölgesi Türkiye saati ile 11.36'da önce Brezilya kıyılarına düştü, daha sonra Atlas Okyanusu'nu kat ederek saat 12.10'da Afrika kıyılarına ulaştı. Afrika kıtası üzerinde tam tutulma, Gana, Togo, Benin, Nijerya, Nijer, Libya ve Mısır'dan izlendi. Tam tutulma 29 Mart 2006 saat 13.54'ten itibaren Türkiye'den de izlenmeye başlandı. Türkiye'de tam Güneş tutulmasının izlendiği yerler Antalya, Konya, Karaman, Aksaray, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Kayseri, Tokat, Amasya, Sivas, Ordu, Giresun'da oldu. Türkiye'den izlenebilecek sonraki güneş tutulmaları 30 Nisan 2060 ve 3 Eylül 2081'de gerçekleşecek.

KUSUF (GÜNEŞ TUTULMASI) NAMAZI
Güneş tutulduğu zaman, Cuma namazını kıldıran imam ezansız, kametsiz en az iki rekât namaz kıldırır. İmam-ı Azam'a göre gizlice ve iki imam göre de aşikâre olarak fazla miktar kıratta bulunur. Her rekâtında bir ruku ve iki secde yapar. Namazdan sonra da güneş açılıncaya kadar kıbleye doğru ayakta veya insanlara karşı oturarak dua eder. Böyle imam bulunmazsa, insanlar bu namazı kendi evlerinde tek başlarına kılarlar. Peygamber efendimiz güneş tutulmasından dolayı namaz kılınması, dua edilmesini, sadaka verilmesini tavsiye etmiştir. Ay tutulması (husuf) namazı da bu şekilde kılınır.
KUSUF NAMAZININ ÖNEMİ
Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin Emirdağ lahikası eserinde şöyle belirtmektedir: Güneş ve Ay'ın tutulması zamanında Kusuf ve Husuf namazı kılınır ve güneşin gurubuyla (batmasıyla) akşam namazı kılınır. Öyle de yağmursuzluk kuraklık, yağmur namazının ve duasının vaktidir. İbadet ve duanın sebebi ve neticesi emir ve rızay-ı ilahidir. Faydası uhrevidir. Eger namazdan ve ibadetten dünyevi maksatlar niyet edilse, yalnız onlar için yapılsa, o namaz battal (batıl) olur. Mesela akşam namazı güneşin batmaması için ve husuf namazı Ay'ın açılması için ve kusuf namazı güneşin açılması için kılınmaz. Yağmur namazı yağmur yağması için kılınmadığı gibi.
Güneş bir kimsenin ölümü veya doğumu için de tutulmaz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) muhterem çocuğu İbrahim vefat ettiğinde güneş tutulmuştu. İnsanlar da O öldü diye güneş tutulduğunu zannedince Peygamber efendimiz de: Güneş ile Ay bir kimsenin ne ölümünden, ne de hayata kavuşmasından dolayı asla tutulmazlar. Bunların tutulduğunu gördüğünüz zaman namaz kılın, Cenab-ı Hakk'a dua edin buyurmuştur. Diğer bir hadis-i şerifte de bunlar Cenab-ı Hakk'ın alametlerinden iki nişandır diye buyurmuşlardır.


Bu Yazı 3946 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar