Haber ve Yorum
..        


Haber Yorum SİZDEN GELENLER

Ulu Cami Aksaray halkı için ayrı bir önem taşımaktadır.Aksaray halkı Ulu Camiye karşı çok ilgili ve duyarlıdır. Kamuoyunun camiye karşı manevi bir düşkünlüğü söz konusudur. Ulu Camide cemaatle namaz kılmak bambaşka bir haz ve lezzet verir Aksaray insanına .Onun için vakit namazların da bile cemaatle dolar,tıpkı Cuma namazlarında olduğu gibi . Ulu Caminin çevresi de buluşma mekanıdır Aksaraylılar için.
Caminin tarihçesine ve bugünkü durumuna bir göz atacak olursak ;
Aksaray Ulu Camisi Karamanoğulları döneminde , Alaaddin Beyin oğlu Karamanoğlu 2.Mehmet Bey zamanında (1402-1424) başlanmış ve oğlu 2.İbrahim Bey zamanında (1424-1463) tamamlanmıştır . Caminin mimarı Mehmet Firuz Bey'dir.
Caminin portalı Selçuklu döneminin tipik örneklerinden olmasına rağmen yapılan onarımlardan ötürü özelliğini büyük ölçüde yitirmiştir . Zamanla önündeki avlunun zemini yükseltilmiştir. Bundan ötürü de portal alçak olarak görülmektedir . Portalın iki tarafında dışarıya taşkın çıkmalar olup hafif yuvarlak kemerli girişin üstü sivri bir şekilde sonuçlanmaktadır.
Kesme taştan yapılan Ulu Caminin dışına destek amaçlı koyulan payandalar cephenin görünümünü çirkinleştirmiştir . İç mekan mihrap duvarına dikey olarak sahından meydana gelmiştir . Her sırada dörder tane olmak üzere on altı sütunun oluşturduğu bölümler çapraz tonozlarla örtülmüştür . Bu sütunlar bir birlerine kemerlerle bağlanmıştır . Yalnızca kubbe önü ile müezzin mahfilinin üzeri küçük kubbelerle örtülüdür . İç mekan girişin iki yanında ve mihrap duvarında üçer pencere ile aydınlatılmıştır . Caminin kuzey yönü iki katlı olup , ikinci kattaki tonozlarla örtülmüştür.
Aksaray'da Kılıçaslan'ın yaptırmış olduğu cami harap olunca , minberi oradan alınarak Ulu Camiye yerleştirilmiştir. Selçuklu ağaç işçiliğinin en güzel eserlerinden olan minber abanozlardan olup,üzerinde kabartma tekniğinde geometrik şekiller bulunmaktadır. Caminin ilk minaresinin ne şekilde olduğu bilinmemektedir. Bu günkü minare ise 1925 yılında yapılmıştır.
Ulu Camide aylardır devam eden bakım , onarım ve restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzere. Halk aylardır caminin ibadete açılmasını sabırsızlıkla bekliyordu . İnşaat kısmen devam etmekle birlikte cami ibadete açıldı ve halk rahat bir nefes aldı.
Ulu Caminin restorasyon çalışmaları kapsamında , tabandan ısıtma sistemi de dahil olmak üzere, çatı sistemi , sıvalar , sütunlar arasındaki gergiler,taban betonu ve derzler ile elektrik ve ses düzeni yenilenmiştir. Temel sağlamlaştırma ve kaymanın önüne geçilmesi için zemin iyileştirme çalışmaları , beton enjekte edilerek önlenmeye çalışılmıştır. Çatının kurşun kaplaması ve oluk bağlantıları işi devam ediyor.
Aksaray Belediyesince hazırlanan Ulu Cami çevre düzeleme projesi , Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından kabul edilmiş olup, önümüzdeki günlerde projenin hayata geçirilmesi bekleniyor.

Merhaba Tefekkür Dergisi ekibi böyle bir hizmeti bizlere sunduğunuz için öncelikle sizlere teşekkür ediyorum. Dergi’nizin içerik ve görsellik açısından bazı eksiklikleri olsa da böyle bir hizmetin başlatılması takdire şayandır. Derginin güzel hizmetlere vesile olması dileğiyle... Yayın hayatınızda başarılar diler. Saygılarımı sunarım.
Nihal Atasavun-Şanlıurfa
“Sevgili Tefekkür Dergisi çalışanları;
Ailece okuyabileceğimiz, faydalı bilgiler edinebileceğimiz bir dergi yayınladığınız için sizlere şükranlarımı arz ediyor, yayın hayatınızda başarılar diliyorum.”
Timur Tanrıkulu-Afyon
“Derginin 2. Sayısı 1.sayıya göre daha güzel olmuş tebrik ediyorum. Ayrıca derginin yeni boyutu da daha uygun. Kağıt kalitesi arttırılır ve resimler renkli olursa daha da güzelleşir. Başarılar.”
Mehmet Paksu-İstanbul
“Derginin muhtevası gayet güzel. Fiziki özellikleri de geliştirilirse çok güzel bir çalışma ortaya çıkarılabilir. Ancak başlangıç için yine de çok güzel.”
Mustafa Özçelik-Kütahya
“Dergi umduğumdan daha güzel çıktı. Hayırlı olsun. Bütün arkadaşlar derginin web sayfasının ne zaman faaliyete geçirileceğini merak ediyorlar.
Yavuz Selim-Alanya
Öncelikle böyle bir dergiyi çıkaranları, oluşumunda katkısı olan bütün herkesi tebrik eder, yayın hayatının uzun ve başarılı geçmesini temenni ederim.
İçerik olarak seçilen konular çeşitlilik ve anlaşılır bir üslup, sade bir dil olumlu yanlarınız
İç sayfalardaki kağıdın biraz daha kaliteli olması,renkli resimler kullanılması ve ufak tefekte olsa dizgi-basımdaki kelime hataları giderildiğinde daha da sempatik olacağına inanıyorum.
Her şeye rağmen Hak inancı ile atılmış her adım güzeldir. Övgüye layıktır.
Sizlerin desteklenmesi ve yüreklendirilmesi hususunda, biz okurların katkısına inanıyorum.
Bu vesile ile tekrar başarılar diler saygılar sunarım.
Erol Yıldırım-Antalya

Bu Yazı 1812 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar