Hormonlar
..        
Hormonlar, insan vücudunda dokular arasında haberleşmeyi sağlayan ve metabolizmayı düzenleyen kimyasal maddelerdir. Bu maddeler vücutta endokrin bez adı verilen organlar tarafından sentezlenerek kana verilirler.Hormonlar, metabolizma dışında; normal büyüme, üreme, boşaltım, kalp atım hızı, hücre çoğalması ve farklılaşması, kan şekeri seviyesinin ayarlanması ve kemik yapımı gibi vücudumuzun bütün hayatı fonksiyonlarını kontrol ederler. Hormon yapan endokrin bezler bir arada bulunmayıp vücudun değişik yerlerine dağılmış durumdadırlar ve beraberce koordineli olarak çalışırlar. Fizyologlar endokrin bezlerin çalışmasını bir orkestraya benzetmektedirler. Orkestranın şefi ise hipofiz bezi denilen ve beynimizin tabanına yerleşik bulunan küçük bir bezdir.Gerçekten hipofiz bezi hayret verici bir tarzda diğer bütün bezlerin çalışmalarını vücudun ihtiyacına göre kontrol eder.
Hipofiz ve diğer endokrin bezlerin salgıladıkları hormonlar kanda o kadar düşük miktarlarda ( Marmara denizinde birkaç çay şekeri gibi) bulunurlar ki dünyada bu kadar düşük miktardaki maddeyi tartacak hassasiyette bir terazi yoktur ve yapılması hayal bile edilmemektedir.Peki bu kadar az miktardaki maddenin miktarı bu şuursuz bezler tarafından nasıl ayarlanmaktadır? Halbuki kandaki hormon seviyisinde çok çok küçük bir değişiklik bile telafisi zor hastalıklara sebep olur.O halde bu hassas dengeyi kim koruyor? Acaba, akılsız, şuursuz et parçalarının bu olağanüstü icraatı yaptıklarını söylemek mümkün müdür ? Peki, basit kimyasal maddelerin vücudumuzun ihtiyaçlarını bilerek böyle bir düzenlemeyi yaptıklarını söylemek mümkün müdür? Gerçekten endokrin bezler o kadar harika bir düzen içinde çalışırlarki insanı hayrette bırakırlar. Bunu basit bir örnekle şöyle açıklayabiliriz: Açlık durumunda insanda kan şekeri düşer . Bu da hayatı tehdit eder. Fakat , pankreas adı verilen endokrin bez bu durumu haber alır ve derhal harekete geçerek glukagon adlı hormonu imal ederek kana verir. Bu da kan yoluyla karaciğere gider ve karaciğerde depo edilmiş bulunan glikojenden kana şeker verilmesini sağlar. Diğer hormonlar da buna benzer şekilde etki ederler.
Hipofiz bezi diğer bezlere emrederek hormon yapmalarını sağladığı gibi ihtiyaç kalmadığında o bezlere tekrar kendi hormonları aracılığı ile emrederek işe son vermelerini sağlar.Yani anlayacağınız bizim hiç haberimiz olmadan endokrin bezler şuurlu birer insandan çok daha mükemmel bir organizasyonla çalışarak bize hizmet ederler. Biz de bütün olup bitenlerin hiç farkına varmadan günlük işlerimize devam eder ve ancak hastalık hallerinde bu olağanüstü düzenin farkına varıp kıymetini anlarız.
Şimdi birer basit et parçası olan endokrin bezlerin ve yine basit kimyasal maddelerin bizleri düşünerek böyle olağanüstü organizasyonları yaptıklarını söylemek mümkün mü? Elbette değildir. O halde bu işleri , sadece bir insanda değil, bütün canlılarda hiç şaşırmadan devam ettiren, bizi ve vücudumuzu bizden daha iyi bilen birisi vardırki o da şüphesiz herşeyi aynı anda görüp idare eden Cenab-ı Allah'tır.
Demek, bütün bu olağanüstü işleri,zahmetsiz, yanlışsız, karıştırmadan ve ücretsiz yapan, yani bizden hiçbir ücret istemeyen, Allahı tanımamak en büyük gaflettir.

Bu Yazı 2324 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar