KIRIM-KONGO KANAMALI ATEŞİ (KKKA)
..        

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, Nairovirus soyundan gelen virüslerin meydana getirdiği bir hastalıktır. Bu virüsler, 100 nm (nanometre) büyüklüğünde, Ribonükleik asit (RNA) içeren, dayanıksız, konakçı dışında yaşayamayan, 56ºC'de 30 dakikada ölen, kanda 40 ºC'de 10 gün yaşayan bir virüstür. Kene bu virüsü taşımakta ve yayılmasına neden olmaktadır.
KKKA, Nairovirüslerin neden olduğu ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden kene kaynaklı bir enfeksiyondur. Son yıllarda tedavide görülen gelişmelere rağmen, bu enfeksiyonlarda ölüm oranları hala yüksektir.
Bu hastalık ilk kez 1944 ve 1945 yılı yaz aylarında Batı Kırım steplerinde çoğunlukla, Sovyet askerleri arasında görülmüştür. Hastalığa Kırım hemorajik ateşi adı verilmiştir. 1956 yılında Zaire' de ateşli bir hastadan Kongo virüsü tespit edilmiştir. 1969 ise Kongo virüsü ile Kırım hemorajik ateşi virüslerinin aynı virüs olduğu belirlenmiş ve Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi olarak hastalık yeniden adlandırılmıştır. Ülkemizde ilk kez 2002 yılında bahar ve yaz aylarında bazı illerimizde görülmüş ve Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu çalışmalar neticesinde hastalığın KKKA olduğu doğrulanmıştır.
Virüs insanlara;
·Virüs taşıyan kenelerin yapışması/kan emmesi sırasında salgıladıkları tükürük salgısı ile,
·Virüslü kenelerin çıplak elle ezilmesi sırasında temasla,
·Virüsü almış hayvanların kan ve dokuları ile temasla,
·Virüslü hastalara (kan ve diğer vücut sıvıları)temas ile bulaşmaktadır.
İnsanlarda hastalık belirtileri; ateş, üşüme-titreme, yaygın kas ağrıları, bulantı-kusma, ishal, yüzde kızarıklık, karaciğerde büyüme ve kanama ile kendini gösterir. Ateş, kırıklık, kas ağrısı, iştahsızlık, baş ağrısı, aşırı duyarlılık, sırt ağrısı, kol ve bacaklarda ağrı, mide bölgesinde ağrı, bel bölgesinde ağrı gibi belirtiler ile ani olarak başlamaktadır. Bazen bu bulgulara kusma, karın ağrısı ve ishal ilave olabilmektedir. Gövde ve kol ve bacaklarda cilt içi kanama görülebilir. Burun kanaması ve değişik alanlarda kanama bulguları bulunabilir. Karaciğer iltihaplanma bulgusu genel olarak bulunmaktadır.
KKKA'nın hayvanlardaki belirtileri; hayvanlarda; bazen hafif ateş çıkabilir, bunun dışında hastalık belirtisi görülmemektedir. Buna karşılık hayvanlar hastalığın yayılmasında aracı rol (portör) oynamaktadır. Hastalık özellikle mayıs ve ekim ayları arasında görülmesine rağmen, değişik aylarda da görülebilir.
Kene ısırığında kesinlikle öldürülmeden, ezilmeden/patlatılmadan ve kenenin ağız kısmı koparılmadan, bir pensle doğrudan düz olarak, döndürmeden yavaşça çekilip alınmalıdır. Isırılan yer bol sabunlu suyla yıkanıp, alkolle temizlenmelidir.
Çıplak elle keneye temas edilmemeli eğer elle tutulacaksa eldiven giyilmeli veya naylon bir poşet yardımı ile keneler toplanmalıdır.
Vücuttaki kenelerin üzerine herhangi bir kimyasal madde (alkol, kolonya, gazyağı v.b) dökülmemeli, sigara veya ateş kullanarak keneler uzaklaştırılmamalıdır. Çünkü bu maddeler kenenin kusmasına sebebiyet vereceğinden hastalık bulaştırma riskini artırmaktadır.
Kene ısırmasına karşı öneriler
Keneye karşı alınması gereken tedbirler şöyle:
Ø Hasta ve hastanın üzerinden çıkartılanlarla temas sırasında mutlaka eldiven, maske gibi standart önlemler alınmalı.
Ø Mümkün olduğu kadar kenelerin bulunduğu alanlardan uzak durulmalı.
Ø Riskli alanlarda (hayvan barınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlar) bulunulması halinde, vücut belirli aralıklarla kene yönünden muayene edilmeli.
Ø Vücuda yapışmamış olanlar dikkatlice toplanıp öldürülmeli, yapışan keneler ise kesinlikle ezilmeden, üzerine kimyasal madde dökülmeden ve kenenin ağız kısmı koparılmadan, bir pensle sağa sola oynatarak, çivi çıkarır gibi alınmalı.
Ø Su kenarları ya da otlak şeklindeki yerlerde piknik yapanlar dönüşte mutlaka üzerlerini kene bakımından kontrol etmeli.
Ø Kene varsa usulüne uygun olarak vücuttan uzaklaştırmalı.
Ø Çalı ve çok ot bulunan yerlerden uzak durulmalı, bu gibi yerlere çıplak ayakla veya kısa giysilerle girilmemeli.
Ø Avcılar ve ormanlarda çalışan işçiler, lastik çizme giymeli veya pantolonlarının paçalarını çorap içine almalı.
Ø Hayvan sahipleri, hayvanlarını kenelere karşı ilaçlamalı.
Türkiye'de son üç yılda 650 kişide Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı tespit edilirken bunlardan 36'sı hayatını kaybetti. Hastalığın insanlarda ölüm oranı % 5 ile 30 arasında değişiyor ancak bu oran bazen 50 ye kadar yükselebiliyor.
Artık adını pek duymadığımız veya duymaya alışık olmadığımız hatta hiç bilmediğimiz hastalıklara alışmamız gerekiyor, beklide bu günler en güzel günlerimizdir. Şunlarda ilginç; kanatlı hayvanlar kene yiyor, kenenin taşıdığı virüs ABD'de teröristlerin kullanabileceği biyolojik ajanlar arasında yer alıyor.
Tüm varlıkların maliki olan rabbimiz hepimizi bu ve benzeri hastalıklardan muhafaza etsin.


Bu Yazı 1769 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar