Kök Hücre-1
..        
Bu sayımızda ve gelecek sayılarda sizlerle KÖK HÜCRE konusunu paylaşmak istedim. Çünkü bu konunun da NANOTEKNO-LOJİ gibi geleceğe damga vuracağına inanıyorum.
Çok önemsiyorum ve gelecek vaat eden alanlar olarak görüyorum.
Kök hücre nedir, neler vaat ediyor, ne amaçla kullanılır, nasıl bir bilim dalıdır, neden önemlidir, araştırmalar bu işin nesrinde, Türkiye de durum nedir v.b. birçok soruya cevap arayacağız. Tabiî ki bu sorulara cevap veremesek de kulak aşinalığımız vardır.
Bu konulara girmeden önce insanın yaradılışına bir göz atmak gerekiyor. Bu nedenle biz de bu noktadan hareket edeceğiz.
Her canlının vücudunda belirli sayılarda kromozom bulunur. Örneğin sirke sineğinde 8, kurbağada 26, farede 42, köpekte 78 kromozom vardır. İnsanın kromozom sayısı ise 46'dır (Kromozom: Hücre çekirdeğinde, o canlıya ait tüm bilgilerin bulunduğu ipliksi yapıdır. Ör.: ağacın çekirdeğinde ağaca ait tüm bilgilerin şifrelendiği yer) Bu kromozomlar insan vücut hücrelerinde (kol, mide, böbrek, beyin v.b.) 46, üreme hücrelerinde (sperm ve yumurta) 23 tür. Sperm erkek, yumurta ise dişi üreme hücresidir.
İnsanda, 23 kromozomlu sperm ile 23 kromozomlu yumurtanın birleşmesiyle bir insanın yaratılması için gerekli olan sebeplerden birisi gerçekleşmiş olur. 46 kromozomlu, hepimizin ilk hali olan tek hücreli, bir toplu iğne ucu büyüklüğünde bir yapı meydana gelmiş olur. Bu tek hücrede o insana ait tüm bilgiler mevcuttur ve burada 46 kromozom üzerinde şifrelenmiştir. (Ancak bu bilgiler fiziksel özelliklerle ilgilidir, kişinin karakteri, kişiliği, ruhsal yapısıyla ilgili değildir. Bunların bilinmesi ayette de belirtildiği gibi söz konusu da değildir.) Bu tek hücrede kişinin göz, saç, deri rengi, cinsiyeti, boyu, göz-kulak-burun şekli, ayak büyüklüğü, damarların geçeceği yerler, beynin şekli, kalıtsal hastalıkları … hepsi belirlidir. (Ancak hepsi çözümlenememiştir) Bu tek hücreyle artık insan inşaatı başlamış olmaktadır.
Zigot adı verilen bu tek hücre bölünerek önce 2, sonra 4, 8, 16 … şeklinde çoğalmaya başlar. Hücre sayısı 3-4 gün içinde 100 e ulaşır(Blastosit) ve hücrelerin bir kısmı farklılaşarak plasenta inşasında yer alır. (Plasenta; anne ile bebek arasındaki zar) Diğer hücrelerde hem çoğalır hem farklı organ ve dokuların yapımı için farklılaşır. Bir kısmı damarların, bir kısmı kalbin, böbreğin, kemiklerin, dalağın, midenin, derinin… yapımı için faaliyete başlar. Artık çok hararetli bir çalışma başlamıştır. “Hangi hücre hangi hücrenin ne yaptığını, kendisinin ne yapmakta olduğunu bilmeksizin mükemmel bir işbirliği ile sanki daha önce 100binlerce defa birlikte çalışmış gibi çalışmaktadır.” İşte organların ve dokuların yapımına sebep olan bu hücreler kök hücre olarak adlandırılır. (Doku: Organı meydana getiren farklı görevlerdeki hücre toplulukları) Gelecek sayıda görüşmek ümidiyle…

Bu Yazı 2179 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar