Kuran’ın Belâgat Mucizesi Konulu Seminer Büyük İlgi Gördü
..        
Şehzade Kültür Merkezi ve Tefekkür Dergi- si'nin geleneksel Salı sohbetleri kapsamında yapılan “Kuran'ın Belagat Mucizesi” konulu seminer, katılımcılardan büyük ilgi gördü.
10.02.2009 Salı günü saat 19.00'da Aksaray Şehzade Kültür Merkezi salonunda, Aksaray İl Müftü Yardımcısı Dr. Süleyman KOYUNCU'nun verdiği seminere ilgi ve katılımın fazla olduğu gözlendi.
Çağımızda ilmin revaçta olduğuna ve temel ölçü haline geldiğine işaret eden Dr. Süleyman KOYUNCU, ilim dalları içerisinde de bilhassa belagat ilminin en önemli ilim dalı haline geldiğine dikkat çekti.
Belagat'ın temelde “az kelam ile çok mana ifade etme” sanatı olduğunu anlatan Dr. Koyuncu, Kuran'ın her yönüyle sayısız mucizelikler taşıdı- ğını, fakat en büyük mucizeliğinin Kuran'ın belaga- tı olduğunu söyledi.
Beziüzzaman Hazretlerinin Kuran'ın belagat mucizeliğini en iyi anlayan ve ifade edenlerden birisi olduğunu söyleyen Sayın Koyuncu, Sözler isimli eserde “Yirmibeşinci Söz”ün bu anlamda tam bir şaheser olduğunu ifade etti ve “Yirmibeşinci Söz”e atıfta bulunarak Kuran'ın belagat yönünden mucizeliğini anlattı.
“Kuran'ın ifadelerinin 14 asırdır tazeliğini hiç kaybetmediğini, ayetlerin her zamanda, her coğrafyada, her yaşta, her cinsiyette, her eğitim seviyesinde ve her meslekteki insanlara hitap ettiğini, her zaman her yerde, herkesin Kuran'ı okuduğunu ve kendi çağına bakım manasından istifade ettiğini …” anlatan Dr. Süleyman KOYUNCU “zaman ihtiyarladıkça, Kuran gençleşiyor” vecizesi ile seminerini tamamladı.
Seminerden çok istifade ettiklerini ve imanlarının inkisat ettiğini belirten katılımcılar ise bu tür programların daha sık tekrarlanmasını ta- lep ettiler.

Bu Yazı 2186 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar