Milli Şuur
..        
Çanakkale Savaşlarının yapıldığı bölgeyi gezen veya Çanakkale Savaşları hakkında az çok bilgisi olan her insanın duyabileceği ya da okuyabileceği bir anekdotla başlayalım yazımıza.
Başbakan rahmetli Turgut ÖZAL, Milli Eğitim Bakanı Vehbi DİNÇERLER'dir. Japonların II. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkardıkları Japon Harikası bütün dünya gibi bizim de dikkatimizi çeker ve bu teknolojinin eğitim boyutundan örnekler almak, eğitim alanında işbirliği yapmak için ülkemize gelen Japon heyeti bir dizi araştırmalar yapar. Araştırmadan ortaya çıkan sonuçların değerlendirilmesi için taraflar arasında bir toplantı yapılır. Toplantıda Japon tarafı araştırma sonuçlarını açıklar:
-Sizin gençlerinizde MİLLİ ŞUUR yok! Bu eksiklik dolayısıyla yapılan çalışmalar istenilen sonuçları vermiyor.
Beklemedikleri bir sonuçla karşılaşan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri “Bizim çocukların damarlarındaki kan milli duygunun kaynağıdır.” diye cevap verirler ama sormadan da edemezler:
-Siz milli şuuru oluşturmak için neler yaparsınız? Biz neler yapmalıyız? Japonlar cevap verir:
-Biz, geçlerimiz ilköğretim çağına geldiği zaman onlara şok etkisi yaratan testler uygularız. Çocuklarımızı uçak kadar hızlı giden trenlerimizle Hiroşima ve Nagazaki'ye götürürüz. Onları hala ot bile yetişmeyen bu toprakların üzerinde gezdirir ve onlara deriz ki:
-Eğer siz çok çalışıp sizden öncekileri geçmezseniz vatanınız düşmanlar tarafından böyle bombalanır ve hiçbir canlı yaşamayacak biçimde terk edilir. Çalışırsanız bindiğiniz trenlerden daha hızlısını yaparsınız ve güçlü olduğunuzu gösterirsiniz. Güçlü olursanız kimse size kafa tutamaz. Çalışmazsanız bu hale düşersiniz; gerisi sizin bileceğiniz iş!
Japonların bu cevabına bizimkiler şunu sorarlar;
-Peki, bizim ülkemiz için böyle şok etkisi oluşturacak bir yer veya olay tespitiniz var mı? Japonlar;
-Elbette var. Hele bir tanesi var ki Nagazaki'den de Hiroşima'dan da etkilidir. Çanakkale Savaşlarının yapıldığı bölge! Bizim insanlarımız bir gece uykuda iken üzerlerine düşen bir bomba ile öldüler. Sizin insanlarınız öleceklerini bile bile sevdikleri her şeyi terk edip gittiler ve can verdiler. Siz sadece bu can verişi gençlerinize anlatabilirseniz milli şuuru oluşturur ve ülkenizi harekete geçirebilirsiniz.
Biz de bu düşünceyle çıktık yola. Ülkemizde milli şuurun ortaya çıkarılıp harekete geçirilebilmesi için ustalarımızın yanında âcizane öğrendiklerimizi anlatmaya gayret edeceğiz.
Çanakkale Savaşları yalın haliyle de milli şuuru ortaya çıkarmak için yeterlidir ama biz geçlerimizde milli şuurun tesisi için küçük bir farkla yapacağız bu işi. Çanakkale Savaşları ve İstiklal Harbi gibi yakın tarihimizin dönüm noktaları olan savaşlarda yaşanan olaylardan yola çıkarak kurgulayacağımız hikâyeleri yazacağız. Tarihi gerçeklerle zıtlaşmadan ama biraz da kurgulayarak yapacağız bunu. Bu sebeple okurlarımızdan tarihi gerçeklere bire bir uymayan noktalara hemen kızmamalarını rica ediyoruz.
Şehitlerimizi minnetle anar saygılarımızı sunarız efendim!..
Bu Yazı 4666 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar
  • enes 23.02.2015 18:39:08
    güzel