Müjdelenen Şifa Gündoğmuş'ta
30.07.2015        

MÜJDELENEN ŞİFA GÜNDOĞMUŞ’TA

Hamza ÖZEREN

 

 

 

İlim, hikmet ve kudret sahibi yüce Yaratıcı, Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor: “Rabbin bal arısına: Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan kendine evler (kovanlar) edin. Sonra meyvelerin her birinden ye ve Rabbinin sana kolaylaştırdığı yaylım yollarına gir, diye ilham etti. Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Elbette bunda düşünen bir kavim için büyük bir ibret vardır.” (Nahl 68-69 )

Ayet meallerinden de anlaşılacağı üzere bal insanlar için önemli bir şifadır. Bu ayetlerle yüce Mevla’mız hem sonsuz ilim ve kudretiyle doğaya yerleştirdiği bir şifaya işaret ederek ondan faydalanmamızı tavsiye ediyor hem de bal ve arı hakkında tefekkürü emrediyor.

Ortalama 45 günlük bir ömrü bulunan bal arıları hayatlarının ilk 21 gününü kovan içerisinde, kalanını ise dışarıda çeşitli faaliyetlerle geçirmekte ama kendi yaptığı balı yemeden ölmektedir. Kendisine faydası olmayacak bir ürünü üretme konusunda arının gösterdiği çaba insanlar için başlı başına bir ibret vesilesidir.

İnsanlar, özellikle de bilim adamları, Allah’ın tefekkür emrine uyarak arıyı incelemişler ve bugün en sık kullandığımız klimalardan tutun da kargo uçaklarının gövde yapısına kadar birçok alanlarda arılardan esinlenerek tasarımlar ve üretimler yapmışlardır. Aynı şekilde balın insan sağlığı için ne kadar faydalı bir ürün olduğu araştırılmış ve birçok ilacın hammaddesi olarak kullanmışlardır balı.

Bu arada nefis taşıyan insanoğlu insanların bal tüketimini ve bala olan ihtiyaçlarını kolay para kazanma vesilesi yaparak hem çeşitli hilelerle arıların bal üretimlerini etkilemiş hem de Çinli bilim insanlarının yapay et üretimine benzer bir şekilde arının hiç bir müdahalesi olmayan bal üretimini gerçekleştirmişlerdir. Durum öyle boyutlara ulaştı ki artık tüketiciler üreticilere; “Arılarına şekerden başka bir şey veriyor musun?” sorusunu sorar hale gelmiştir. Hal böyle olunca bire bir tanınmayan kişilerden ya da yerlerden bal almak tehlikeli bir boyut kazanmış, şifa beklerken yeni hastalıkların riskiyle baş başa kalınmıştır. İşte bu noktada Gündoğmuş yöresi yeni bir alternatif oluşturuyor.

Antalya iline bağlı olarak Güney Anadolu Toroslarının orta kısmında yer alan Gündoğmuş ve yaylaları sıcak iklim kuşağında yükselti ve hava akımları faktörlerine bağlı olarak soğuk iklimin görüldüğü bir yerdir. İklimin gösterdiği bu değişkenlik bitki örtüsüne yansımış ve Gündoğmuş havzasını endemik türlerin görüldüğü bir yer konumuna getirmiştir. Özellikle Geyik Dağı, Akdağ, Iparlı dağı ve Karaçal Dağlarıyla çevrili; yükseltisi 1000 m ile 2890 m arasında değişen bir alanı kapsayan Çaşır ve Oğuz yaylaları yükseltinin kısa mesafede hızlı değişimine bağlı olarak hem orman bitkilerinin hem de orman üst sınırından sonra yetişen bitkilerin bulunduğu eşsiz bir mevkidir.

Gündoğmuş’un iklim ve bitki yapısı yabancı bilim adamlarının dikkatini çok öncelerde çekmiş ve İngiliz bilim adamları daha 1970’li yıllarda bölgeyi katır sırtında didik didik inceleyerek endemik türleri saptamışlar ve bazılarının köklü örneklerini yurtdışına kaçırmışlardır.  

Gündoğmuş’un sahip olduğu bu iklim ve bitki örtüsünün olumsuz yönleri yok mudur? Elbette vardır. Yaz aylarının kurak geçmesi, bazı yıllarda bırakın yağmuru, çiğin bile düşmemesi ve sürekli esen rüzgarlar arının bugün nektar topladığı çiçekten yarın tekrar nektar almasını engellemektedir. Bunun sonucu olarak bal hasadı beklenen rekoltede gerçekleşmemektedir. Ama Gündoğmuşlu arıcılar bu durumdan şikayetçi değil. “Her gün farklı çiçek, daha çok çiçek/Alanlar az ama kaliteli bal yiyecek.” düşüncesiyle bu durumu eksiklik değil ürünleri için önemli bir artı olduğunu düşünüyor.

Zengin bitki örtüsüyle, endemik türleriyle, muhteşem doğasıyla, on binin üzerinde arı kolonisi varlığıyla, gelenekle moderni harmanlayarak sürdürülen arıcılık faaliyetleriyle Gündoğmuş sizlere sonsuz ilim sahibi Allah’ın müjdelediği şifayı sunuyor. Yolunuz düşer ya da ulaşabilirseniz şifa kaynağı Gündoğmuş balı Gündoğmuş’ta sizi bekliyor.


Bu Yazı 1654 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar