NASIL ADAM OLURUZ? "BİZ ADAM OLMAYIZ AAABİ !"
..        
(İfade-i meram: Bazı beylik laflar vardır. Bu lafları kullanmaktan azami derecede uzak durmaya çalışmak gerekir diye düşünürüm ve bu yönde çaba harcarım. Biraz da kolaycılık, toplum mühendisliği ve kibir koktuğu için bu kelimelerden uzak durmak isterim. Yukarıdaki başlık bu beylik laflardan birisidir. İlahi adalet bize bunu kullanmayı gerekli kıldı. Bundan sonra büyük lokma yerim ama…
Hatta bazı kişiler, kafa yorduğu meselenin sonucunu da kestirip klişe bir şekilde “Biz adam olmayız aaabicim!” Diyerek olayı karikatürize bir düzlemde sonlandırır. Hadi ben yine bir güzellik yapıp o trajikomik sloganı kullanmadan iyi olmanın arayışı içine gireyim. Biz adam oluruz aaabi. Ancaaaak: (Böyle vurgulu konuşursan önemli şeyler söylediğine dair bir peşin kabul de vardır. Nedense! )
1.Bir esnaf verdiği zaman almayı kabul etmediğimiz yıpranmış paramızı not defteri olarak kullanmazsak, ADAM OLURUZ… (Birçoğumuz yabancı paraları gözü gibi koruma alışkanlığı edindi, ama kendi paramızın önemini hala anlamadı; kendi paramızı nasıl kullandığımızı görünce şaşırıyorum.)
2.Anayola yanlış çıkış yapan bir sürücüyü uyarmak için selektör yapıp, kornaya basacağımıza(ve ölümlü kazalara neden olacağımıza) frene basıp yavaşladığımız zaman ADAM OLURUZ.(Çünkü böyle davranmak daha kolay ve akılcı geliyor bana.)
3.Trafiği daha hızlı, güvenli ve akıcı hale getirmek için onca masraflarla yaptırdığımız yollarımızı yarış pistine çevirmeyip, can kaybını azalttığımız zaman adam oluruz. (Ayrıca yerel yönetimleri de en kalıcı çözüm olarak uygulamak zorunda kaldıkları kasis ya da asfalt çivisi yaptırmaktan kurtardığımız zaman ADAM OLURUZ…
4. Sevinmekte haklı olduğumuz milli maç galibiyetini ya da ömrümüz boyunca bir kere göreceğimiz evladımızın mürüvvetini kutlamak amacı ile silahlara sarılıp etrafı kana bulamadığımız zaman ADAM OLURUZ!
5.Özellikle yabancı insanlar için önemli olan (Aslında herkes için önemli de… )yol işaret levhalarını “Nişan/ hedef tahtası” olarak kullanmayı terk ettiğimiz zaman ADAM OLURUZ!
6.Sevdiğimiz sanatçı ya da ünlü birisinden imza almak amacıyla birbirimizi ezmeden işleri hallettiğimiz zaman ADAM OLURUZ!
7.Her seferinde başkalarında olanlara iç çekip ah edeceğimize elimizdekilerle yetinip, şükretmeyi öğrendiğimiz zaman; az şeylerle de mutlu olduğumuz zaman ADAM OLURUZ!
8.Müzik dinlemeyi seven bir toplumuz, eyvallah. Camlarını da açtığımız arabanın sesini bile bastıran (cısta da cıs) müziklerimizi kendimize yetecek kadar açtığımız zaman ADAM OLURUZ!
9.İlk hareket anında arabasına cayırtı kopartan insanlara yetecek ıslah evleri açtığımız zaman ADAM OLURUZ! (Öyle yapan kişiler neyi ispat ediyor veya etmeye çalışıyor, bilemem. Meseleyi kavradığım gün kendilerinden özür de dileyeceğim. Bu, verilmiş bir sözdür.)
10.Sofra bezlerini ayakaltına ya da komşu çamaşır serdiğinde balkondan aşağı silkmediğimiz zaman ADAM OLURUZ!
11.Yolda selam vermek üzere hazırlanan komşumuzu görünce havada bir şeyler aranmaya başlamadığımız; selamı layıkı ile almaya hazırlandığımız zaman ADAM OLURUZ!
12.Kendisi mağdur oluncaya kadar torpili savunan; hatta “Bir adam bul!” şu işi hallediver diyen insanlar ayıkıp da yaptığı işin kötü olduğunu gördükleri zaman ADAM OLURUZ!(Yaptığımız her işte hak- hukuk kurallarına riayet ettiğimiz zaman her şey daha güzel olacak.)
13.Emniyet kemerini polis kontrol noktasını geçmek için kullanmadığımız zaman; gereğini ve önemini algılayarak kullandığımız zaman ADAM OLURUZ!
14.Bizi, türlü zorluklarla mücadele ederek yetiştiren anne babamız ihtiyaç içine düştüğü zaman değişik bahaneler üreterek onları ihmal etmediğimiz zaman ADAM OLURUZ! (Çok sık kullanılan bir mazeret var ki evlere şenlik: “ Tek çocuğu ben miyim?” Yani bunu kullanarak vefasız, erdemsiz, insafsız bir evlat olmanızı gizlediğinizi düşünüyorsanız, üzgünüm. Çok sırıtıyor ve bu mızrağın sığacağı çuval dokumacı tezgâhlarında üretilemedi. Hani, haberiniz olsun istedim. Mızrak çuvala sığdı filan sanırsınız… Sonra hayal kırıklığı yaşamayın isterim… )
15.Komşu evden tarafta meydana gelen bir gürültüyü perde altından gizlice izlemediğimizde; gerçekten bir şey öğrenmek istiyorsak ortaya çıkıp sorduğumuz zaman ADAM OLURUZ!
16.Herkes kendi işine değil de bir başkasının işine kafa yoruyor. Esnaf teknik direktör yerine; inşaat işçisi başbakan yerine; mahalle halkı belediye başkanı yerine görev yaptığı için kendi işleri başka tarafta kalıyor ve kalitesiz işler çıkıyor. Herkes kendi işine yoğunlaştığında ADAM OLURUZ!
17.Şuralarda bir hata yapan olsa da ben onu doğduğuna pişman etsem (ya da onun hatasını sermaye olarak kullanıp kendime iyi bir zemin hazırlasam ) diye beklemediğimiz / düşünmediğimiz zaman ADAM OLURUZ!
18.Karşılıklı görüş alış verişinin önemine binaen yapılan toplantılarda mikrofonu eline geçirenler, lafı uzatmadan herkesi dinlemeyi öğrenebildikleri gün ADAM OLURUZ! “Takılın peşime, sizi ihya edeyim” anlayışını kaldırabilirsek ADAM OLURUZ!
Gördünüz işte adam olmak pek de zahmetli değil. Bazı basit şeyleri yapmak yeterlidir.
BİZ ADAM OLURUZ AAABİ!

Bu Yazı 2821 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar