Okula Gitmek İstemiyooorum!
..        

Bu sene okula yeni başlayacak çocuğu olan her 10 anneden 3 ü bu isyanla karşılaşacak… Okula gitmek istemiyorum anne… Peki neden gitmek istemiyorsun yavrum? İşte bu soru çocuğa değil kendisine sorması gereken bir soru. Okul korkusunun oluşmasındaki en önemli sebep çocuğun annesine ve evine olan aşırı bağımlılığı. Evde her isteği yapılan, tek ilgi odağı olan çocuklar okulda Akendi işlerini yapmak zorunda kaldıkları için okulu sevmezler. Tek sebep bu değil tabi… Okula gittiğinde ailesi tarafından terk edilme korkusu, kendi yokluğunda anne babasına evine kötü bir şey olma korkusu gibi okula gitmek istememesini destekleyen başka korkular da oluşabilir.
Okul korkusu okula yeni başlayan çocuklarda, okulda kalmak istememesi, annesinin ya da babasının da sınıfa gelmesinde ısrar etmesi şeklinde kendini açıkça gösterirken; daha büyük çocuklarda bazı sebepler altında ortaya çıkar. Sık sık hasta oluyorsa, sinirli ve alıngansa, derslere karşı ilgisiz ve tepkisizse, iştahsız, uykuda huzursuzsa ve en belirgini okula gitmediğinde suçluluk duymuyorsa, rahatlıyorsa çocuğunuz okul korkusu yaşıyor demektir. Sabah karnı ağrıyan ya da başka bir rahatsızlığı olan çocuğunuz eğer okul vakti geçtiğinde iyileşiyor, zamanını televizyon ya da bilgisayar başında geçirirken şikayetlerini unutuyorsa bu konuda en kısa zamanda önlem almalısınız… Okul korkusu çocuğun tüm okul yaşamını olumsuz etkileyeceği gibi, başarısız, sorumsuz, istemediği durumlarda yalan ve hileye sık sık başvurmayı alışkanlık haline getirmiş bir bireyle karşı karşıya kalabilirsiniz.
Anne ve babaların bu konuda yapması gerekenler ise; öncelikle okula gitme konusunda kesinlikle ödün verilmemesidir. Davranışlarına çok dikkat ederek gerçek dışı hastalıklarını bahane etmesine fırsat vermemelidir. Çocuğa okulun amacını açıklayarak onu ikna etmek ve bu konuda ailenin tüm fertleri ile işbirliği içinde olmak yararlı olabilir. Kesinlikle anne baba arasında tutarsızlık gösterilmemelidir. Anne ve baba arasındaki en küçük çatışmayı çocuk fark edecek ve anne ve babasının bu zayıf yönünü kullanacaktır. Okula gitmediğinde yapılan çalışmalardan geri kalacağını ve bunun kendisi için ileride ne gibi sorunlar çıkaracağı anlatılmalıdır. Çocuğun kendisini terkedilmiş hissetmesine yol açacak davranışlardan kaçınılmalıdır. Korkusu yüksek seviyede ise ilk hafta okula birlikte gelip giderek okulda terk edilme korkusunu aşmalısınız. Bu korkunun temel sebebi anne babaya olan güvensizliğidir. Anne ve baba verdiği sözleri tutmuyorsa, çocuğa geleceğim deyip gelmediyse anne babasının okulda kendisini bırakıp gideceğini düşünmesi çok garip değildir. Sözlerinizde tutarlı olursanız size güven duyacak ve bu tür korkuları olmayacaktır.
Okula gitmediği için çocuğu suçlamamalı, korkusuyla ve ağlamasıyla alay edilmemelidir. Onunla vedalaşırken fazla uzatmamalı, onun telaşlanmasına sebep olmamalıdır. Ona, okulda gününün nasıl geçeceği özendirilerek anlatılmalı, okul dönüşünde okulda yaşadıkları anlattırılmalıdır. Çocuğun korkuları, endişeleri üzerinde konuşmak hem sıkıntısını paylaşmasını hem de rahatlamasını sağlar. Hiçbir zaman söylediklerine gülmemeli, kendisiyle aynı durumda olan başka çocuklar olduğunu anlatılmalı bu konuda uydurma da olsa örnekler verilmelidir. Evde boş zamanlarında beceriler, küçük çapta işler edinmesine yardımcı olunmalıdır. Bu uğraşlar annesine olan bağımlılığını azaltacaktır. Arkadaşları ile sık sık birlikte olması için fırsatlar oluşturulmalıdır. Arkadaşlıklar sosyalleşmenin birinci basamağıdır. Ona zaman tanınmalıdır, bir günde korkularını aşamaz. Korkular psikolojik problemlerdir ve sabır ister. En önemlisi çocuğumuza sevgimizi onun her işini yaparak değil, ona sorumluluk vererek göstermeliyiz.
Selam ve dua ile…..


Bu Yazı 1856 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar