Okumak ibadettir
..        
Cenab-ı Hak, “Oku!” buyurduğuna göre, okumak ibadettir, çünkü Allah'ın emirlerine uymak ibadet; uymamak da günahtır. Alman Doktor romanımın kahramanı Dr. Herman Heller, bana yazdığı bir mektupta; “Okumamak Allah'ı isyandır.” demişti.Daha fazla…
İlim insanı ve milletleri yükseltir. Amerika ve Japonya, ilim ve teknoloji sayesinde kalkındılar ve ileri gittiler. Biz cehaletimiz ve tembelliğimiz yüzünden geri kaldık.
Değerli yazar Ali Karaçam, Okumayı Sevdiren Kitap isimli bir eser kaleme almış. Zambak yayınları arasında çıkan kitabı bir akşam oturup okudum. Neler, neler öğrendim. İsterseniz anlatayım.
Dünyada en çok kalkınan ülkeler, en çok okuyan ülkeler.
2004 yılı dünyanın ihracat birincisi Almanya, Avrupa'nın en çok okuyan ülkesi. Almanya'da kitap 8. Avrupa'da 18. ülkemizde 222. ihtiyaç maddesi. Bir insanın 222 ihtiyacı olmayacağına göre bizde kitap ihtiyaç değil.
Asr-ı Saadet Müslümanları, Osmanlılar, Selçuklular, Emeviler, Abbasiler, dünyanın gözünü kamaştıran bir İslâm medeniyetini çok okumaları, ilme ve ilim adamına önem vermeleri sayesinde kurdular.
Süleymaniye Kütüphanesi, hâlâ dünyanın en zengin yazma eserler kütüphanesidir.
Yavuz Sultan Selim Han, günde sekiz saat okurdu, Mısır seferine giderken üç katır yükü kitap götürmüştür. Kendisi şairdir. Havan topunu icat eden, gemileri karadan yürüten, İstanbul'u fethedip çağ açan-çağ kapayan Fatih Sultan Mehmet, çok okuyan bir hükümdardı ve Avnî mahlasıyla yazdığı kocaman bir divanı var. Kıtaları titreten Kanuni Sultan Sülyeman da çok okuyordu, Muhibbî mahlasıyla yazdığı kalınca bir şiir kitabı mevcuttur. Kıtaları atlas kumaş keser gibi kesip biçen atalarımız ilme ve kitaba önem veriyorlardı. Bizler bugünkü cahillik ve gerilik gayyasına sonradan düştük.
Büyük âlim Ömer Nasuhi Bilmen, günde bir kitap okuyup bitirirdi. Prof. Fuat Köprülü, çocukken oyuncak yerine kitaplarla oynardı. Kitap sevgisi, onu kitaplar yazan bir profesör yaptı. Büyük âlim Seyyid Kutup, ömrünün 40 senesini okuyarak geçirmiştir. Bediüzzaman Said Nursî, ömrünü okumaya ve okutmaya adamış, hapishaneleri medreseye (okula) çevirmiş bir âlimdir, gençliğinde 90 kitap ezberlemiş ve bunları üç ay içinde hafızasından tekrar etmiştir. İmam-ı Buharî 300 bin hadisi senetleriyle, İmam-ı Ahmet bin Hanbel, bir milyon hadisi ezberlemiştir.
PİSA eğitim araştırmalarında dünya birincisi olan Finlandiya'da halkın % 80'i kütüphaneye gidiyor. Senede kişi başına düşen ziyaret sayısı 12, ödünç alınan kitap sayısı 20. Amerika ve Avrupa'da kütüphaneler, şehirlerin en çok gezilen ve ziyaret edilen yerleri. Kütüphanelerde her yaşa uygun düzenlenmiş bölümler var. Kütüphanelerin gazete okunan cafeleri, müzik dinlenen odaları, lokantaları var. Kütüphaneler, aynı zamanda kültür merkezidir. Buralarda konferanslar, paneller, yazarlarla sohbetler düzenlenir.
Almanya'nın Nürnberg şehrinde dikkatimi çekmişti. Şehrin en merkezi yerinde 4-5 tane 3-4 katlı kitabevi vardı. Bu kitap saraylarını gezmek, benim için büyük zevkti. Bir girdim mi saatlerce içinden çıkamazdım ve tabii binayı terk ederken 4-5 kitap alıp çıkardım.
Avrupa'da tren, tramvay ve otobüslerin kütüphanelerden farkını görmedim. Her yerde kitap okunur. Amerika'da eğitim gören Mehmet Güngören, toplu ulaşım araçlarında okumayan, sağa sola bakan zenciler ve yabancılar, diyor. Ben de Avrupa ülkelerini gezerken aynı tespiti yaptım.
Medeniyeti kitaplar kurar. İnsan zihnini kitaplar inşa eder. Bilgi beynin vitaminidir. Okuyan insan, beynini geliştirir, kendini yetiştirir ve başarı yollarını keşfeder. Okumayan, beynini tembelliğe iter. Tembel zihinler, fetihler ve keşifler yapamaz. Ali Karaçam, ÖSS'de en başarılı illerin, en çok kitap okuyan iller olduğunu tespit etmiş.
Son üç yılda ülkemizde okuma oranının yükseldiğini görüyorum. 2001'de basılan kitap 3049 iken 2003'te 5707, 2004'te 8000'i geçti. İki-üç senedir ülkemiz 50 bin, 100 bin adet basılan ve çok satan kitaplarla tanıştı. Demokratikleşme ile birlikte ülkemizde de eğitim, başarı, okuma, kitap ve motivasyon önem kazandı. Konferans vermek için mayıs ayına gün veriyorum. Mayısın ikinci haftasına kadar bütün hafta sonlarım dolu. Konferanslardan sonra kitaplarımı imzalıyorum, okuyucularımın yoğun ilgisi ile karşılaşıyorum. Başarıya Götüren Yol kitabım 13. baskıda. Beyin Gücünü Etkili Kullanma Sanatı bir yılda 6. baskısını yaptı. Yeni çıkan Cehennem Vadisi adlı romanım 10 bin basıldı, şimdiden yarısı satılmış. “Derin çete, darbeci- istihbaratçı hesaplaşması” anlatan, heyecan fırtınası bir roman okumak isteyenlere tavsiye ederim.g
Not 1: Okumayı Sevdiren Kitap, Ali Karaçam, Zambak, Cehennem Vadisi, Ali Erkan Kavaklı, Popüler.

Bu Yazı 3749 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar