Osman Gazi’nin Kişilik Hamurunu Yoğuran Kadın Hayme Hatun
..        
Kayı Boyu, yeni bir yurt bulmak ve Batının verimli topraklarını vatan edinmek için Horasandan göç etmiştir. Gündüz Alp idaresindeki Kayılar, Fırat nehrini geçerken Gündüz Alp, Nehirde boğularak vefat eder. Yerine oğlu Ertuğrul Gazi Bey olur.
Hayme Ana, Ertuğrul Gazinin annesi ve Gündüz Alp'in hanımıdır. Oğlu Ertuğrul Gazi ile birlikte Söğüt ve Domaniç yaylalarına gelmiş, Domaniç yaylasında bir Eylül ayında vefat ederek, bugünkü Çarşamba köyünün olduğu yere defnedilmiştir.
Hayme Ana, Osmanlı Devletinin Kurucusu Osman Gazi'nin ninesi ve ilk öğretmenidir. Bebekliğinden beri Osman Gazi (Kara Osman) ile çok yakından ilgilenen, Onu yetiştiren ve kişilik hamurunu yoğuran kadındır.
Hayme Ana, bazılarının sandığı gibi, “Kutlu Kayı boyunun lideri, komutanı, derleyicisi ve devlet kurucusu gibi pek çok özellikleri şanlı kişiliğinde barındıran, Devle- tin direği, Kocası Gündüz Alp'in vefatından sonra dağılma noktasına gelen Kayı boyunu Aşağı Sakarya Vadisine, daha sonrada Domaniç Çarşambaya selametle getirerek cihanın en büyük devleti olan Osmanlı imparatorluğu- nun temelini atan…” kişi değildir.
Zira, Gündüz Alp vefat ettiği zaman, Ertuğrul Gazi 40 yaşlarında, akıllı, zeki, iyi eğitim almış, bilgili, şuurlu, konjöktürü bilen, strateji dehasına sahip yiğit bir kahraman idi. Kadın öğütleriyle yol tutacak, Devlet idaresinde Ana kucağına sığınacak beceriksiz bir Bey değildir.
Hayme Ana büyüktür. Çünkü O, çok iyi bir insandır. İslam'ın güzel ahlakını yaşayan ve yüce seciyeleri kişiliğinde taşıyan bir kadındır. Hayme Ana, ömrü boyunca Sünnet-i Seniyyeye uygun yaşamış iyi bir kuldur.
Hayme Ana, kocasına iyi bir eştir. Her zaman, her yerde ve her şartta kocasına destek olan sadakatli bir hanımdır. Evini bir cennet köşesine çevirerek kocasına mutluluk ve huzur veren bir can yoldaşıdır Gündüz Alp için.
Ulu çınarlar, verimli ve temiz topraklarda yetişir. Hayme Ana iyi bir Anne dir. Tıpkı Alparslan'ın fatih'in, Selim Han'ın, Bediüzzaman'ın annesi gibi… Ömrü boyunca haram yememiş, harama bakmamış, zorunlu haller dışında kazaya namaz bırakmamış, yalan, kötü söz, hile nedir bilmemiş, emanete hıyanet etmemiş, kul hakkı yememiş, komşusu açken tok yatmamış, hak hukuk gözetmiş, … Hamile kaldığı andan itibaren abdestsiz yere basmamış ve Bebeğine helal süt emzirmiştir.
Hayme Ana iyi bir Öğretmendir. Çocuklarına daha bebekliğinden itibaren ninni olarak fetih türküleri ve cihad şarkıları mırıldanmış, kulaklarını Kur'an sadalarıyla doldurmuş, ilk kelam olarak “Allah bir, Peygamber hak” demeyi öğretmiş ve onları daha çocukluktan itibaren yüce gayelere aşık etmiştir.
Hayme Ana iyi bir ninedir. Çocuklarına yaptığı öğretmenliğin aynısını zamanı gelince torunlarına da yapmıştır. Torunlarının ilahi aşk ve cihad ruhu ile donatılmasında önemli rol oynamıştır.
Hayme Ana, Torunu “Kara Osman”ı, “Osman Gazi” yaparak Kuruluş'a zemin hazırlayan en önemli etkenler- den birisidir. Osmanlı Devletinin Kurucusunun kişilik hamurunu yoğuran ve Onu inşa eden kadındır. Onun için Hayme Ana sadece Osman Gazi'nin değil, Bütün Müslüman Türk Milletinin ninesidir.
Büyük Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit Han Hazret- leri, Hayme Ana'nın mezarını buldurarak, bugün bulunduğu yerdeki Türbeyi yaptırmış ve büyük bir kadirşinastlık göstermiştir. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi ile değerli eşi Emine Erdoğan Hanımefendi de Hayme Ana anma törenlerine büyük önem vermektedirler. Bu duyarlılığı manen alkışlıyoruz.
Osmanlı Devletinin Kuruluşunun 713. Yılı münase- betiyle; Merhum Hayme Anamızı yadediyor, şükran ve minnetlerimizi sunuyor, Yüce Mevladan gani gani rahmet diliyoruz. Mekanı cennet olsun, Allah'ın sonsuz rahmetine ve Resulullah'ın Şefaatine mazhar olsun! Amin. Ruhuna Fatiha!

Bu Yazı 12282 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar
 • Semih 16.11.2016 23:27:10
  Kadın öğütleriyle yol tutmak çok yanlış bir ifade. Türk Devletlerini kadim geleneğinde Hakanlar ve Beyler Hatunun fikrini hep almış hatta Hakan yokluğunda devlete kendi yerine vekalet etmesine izin vermiştir.
 • receptoprak8 08.08.2016 14:34:50
  pınar kardeş doğru söyler yorumu o kadın öğütleri kısmı değiştirirseniz daha şık ve güzel olur bak sonları doğru neler yaptığını yazmışsın kardeşim bizim kadınlarımız herzaman erinin evladının daima yanındadır.
 • 02.06.2016 01:30:39
  Evet kadın aklıyla kelimesi çık yersiz olmuş. Bilirsiniz ki Allah resulü eşini herdaim dinler di.
 • pınar doğan 18.01.2015 12:37:53
  "Kadın öğütleriyle yol tutmak" şeklinde yazmanız ne kadar doğru. bunu başkalarının sözleriyle iş yapmak yerine kendi aklını kullanmak manasında kullanıyorsanız şayet keşke "kadın" kelimesini kullanmasaydınız.