Osmanlı Kimdir?
27.01.2015        

OSMANLI KİMDİR?

 

 

 

 

Her fırsatta Osmanlı düşmanlığı yaparak, Osmanlıyı karalamaya ve milletin gözünde değersizleştirmeye çalışanlara, edebiyatımızın duayen ismi merhum Nihat Sami Banarlı’dan “Osmanlı Tokadı” gibi cevap:

Osmanlı:

Bu vatanın miras kalan bir kısım topraklarında bir nur gibi parlayarak öteki beyliklerle kardeş kavgasına girmeden İstanbul’u ve Balkanlar’ı elde edip bu ülkelere Türk ahlak ve adaleti ile İslam nurunu götürmek için gazalara girişen, bu uğurda Mehmetçiğinden hükümdarına kadar hevesle şehit olan Anadolu ve Balkanlar Türkiyesi’ni bize ebedi vatan bırakan büyük inanmışlar, büyük ülkücüler ve büyük Türkler ordusu!..

Bilhassa, bu ordunun başında bulunan, yeryüzünde bir benzeri görülmemiş derecede kahraman ve şerefli bir hükümdar ailesi.

Osmanlı budur!

Bizim çocuklar bilmezler ki Osmanlı Hükümdar Ailesi, milletimizin kendi kanından, kendi özünden olan ve tarih boyunca Türklüğü en iyi temsil etmiş, en iyi dünya hakimiyeti hediye etmiş, dünya tarihinin yegane büyük hükümdar ailesidir.

Avrupa hükümdar ailelerinin, İngiliz hanedanı müstesna, o milletlere hiçbir hizmeti olmamıştır. Osmanlı öyle değildir. Durmaksızın at üstünde ve kılıç elde dövüşerek milletlerine şeref, şan ve vatan kazanmak için dağlar, çöller, denizler aşıp ölesiye, bitesiye çalışan bir ailedir bu!...

İstanbul’u fethettiği halde bu dünya güzeli şehirde üç ay bile üst üste kalamayarak, rahat ve huzur düşünmeyerek yine atına binen ve yine orduların önünde ülke fethine çıkan Fatih gibi cihangirleri, birbiri ardınca yetiştiren tek ailedir bu.

Onların her halleri, her hareketleri birer büyüklük örneğidir. Kendilerine büyük saraylar, büyük türbeler yapmamışlardır. Kendi büyüklüklerine nispetle küçücük türbelere gömülmüşlerdir.

Milletlerine ise Süleymaniye Camileri, Fatih Medreseleri, İstanbullar, Edirneler, Üsküpler, Bursalar, Trabzonlar kurmuşlardır.

Fethettikleri vatanların taşını toprağını Türk yapmışlardır. Bugün üzerinde yaşadığımız vatan bize onların alıp bıraktığı vatandır.

****

Sıra talihsizlik çağına gelince, Türkiye, doğuda İran’ı, yukarıda Avusturya’nın, batıda Venedik’in ve sonra Rusya, Fransa ve İngiltere gibi gittikçe büyüyen dünya devletlerinin askeri, siyasi ve iktisadi ablukasına girmiş, tek başına hemen bütün dünya ile asırlarca çarpışmak zorunda kalmıştır.

Osmanlı o kadar büyüktür ki, böyle bir dünya ablukasına mesela Nazi Almanyası ancak iki yıl dayanabildiği halde Osmanlı Türklüğü buna tam 400 yıl dayanmıştır.

Nihat Sami Banarlı

KAYNAK: Nihat Sami Banarlı, Tarih ve Tasavvuf Sohbetleri, Kubbealtı Neşriyatı, İstanbul, 2013 (Syf: 137- 138)


Bu Yazı 2510 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar