Sağlıklı Yaşam İçin Sağlıklı Alışkanlıklar Edinin
04.09.2013        

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN SAĞLIKLI ALIŞKANLIKLAR EDİNİN

                                                                                                                                Doç Dr. Ali Akben

 

* Yemeğe daha fazla zaman ayırın. Ayaküstü değil, sofrada oturararak yiyin.  Acele yemek mide işlevine zarar veriyor. Kendimize daha fazla zaman ayırıp yemek yemeyi bir zorunluluk değil de bir keyif anına dönüştürün.

* Ağzımıza küçük lokmalar almak midenin sindirimi için gerekli salgıları daha kolay üretmesine yardımcı olur. Lokmaları uzun uzun çiğneyin. Bu, midenizde şişkinlik, ağırlık hissetmenizi sağlayacaktır.

* Sofradan tıka basa doymadan kalkın. Mide boş bir torba olduğu için yemek yerken çiğnediğimiz besinler buraya ulaştıkça mide sürekli genişler. Eğer kemerinizi çok sıkmışsanız yanma hissi duymanız çok doğal. İçi dolu bir plastik torbayı düşünün. Tam ortasından bir ipi kemer gibi sıkıca bağlayın. Torba sağ ya da sola çekecek ya da aşağıya doğru sarkacaktır. Mide de aynı böyle... Bu nedenle ölçülü miktarda yemek yiyin. "Doymadan sofradan kalkınız." Hadisi Şerif'ine rivayet edelim.

* Akşam öğününden hemen sonra damak kaçamakları yapmayın. Aksi takdirde mide gece boyunca çalışıp yorulacaktır. Şunu aklımızdan çıkarmayalım ki, akşam yemeği ile uyku arası en az üç saat olmalıdır. Yani yemek yedikten en az 3 saat sonra yatın.

* Yemek yedikten sonra yere eğilmeniz gerekiyorsa dizlerinizi bükerek eğilin. Aksi takdirde mide işlevini gerektiği gibi yapamaz.

* Yiyecek ve içeceklerin çok sıcak yada çok soğuk olması mide sıvısına zarar verebilir. Bu nedenle yiyecek ve içeceklerin normal ısıda olmasına özen gösterin.

* Hazmı kolay olmayan kızartmaları ve yağlı yiyecekleri sofranızdan uzaklaştırın. Ağır yağlı, fazla kremalı ya da soslu besinleri yemeyin.

* Çikolata, içerdiği yüksek dozdaki yağ ve kafein nedeniyle hassas mideye zarar vererek yanma hissine yol açıyor. Sütlü çikolata, daha az yağ içeren bitter çikolataya oranla daha tehlikeli. Bu nedenle çikolata sevenler genelde sütsüz olanı tercih etmeli.

* Kafeinli içecekler mide için çok zararlı. Kahve, çay ve kola gibi içecekler hassas mideyi yoruyor. Eğer mide yanmasından şikayet ediyorsanız ve kahve içmeden duramıyorsanız kafeinsiz kahveyi tercih edin.

* Gazozlu içecekler ve asitli meyve sularını dikkatli için. Domates veya portakal suyu asitli olduğu için mide yanmasını şiddetlendirebilir. Bu nedenle sulandırarak ve balla tatlandırarak için.

* Et suyu ile hazırlanmış çorbalardan uzak durun. Diğer çorbaları ise çok sıcak içmeyin, ılımasını bekleyin.

* Çiğ soğan ve çiğ meyve de mide asidini arttıran etkenlerdendir.

 


Bu Yazı 2928 Defa Okunmuştur.

Yazıya Ait Fotoğraflar

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar