Sevginin Gücünü Kullanın Güçlü olun
17.01.2014        

SEVGİNİN GÜCÜNÜ KULLANIN, GÜÇLÜ OLUN

Halit Ertuğrul

 

 

Sevginin çok büyük bir güç olduğu, zaman ilerleyince daha iyi anlaşılmaktadır. Para, mal, kuvvet ve otorite insanları mutlu etmeye yetmemiştir. Daha çok insanları bireyselleş­tirmiş, ayırmış, çok zaman da düşman etmiştir.

İnsanları birbirine bağlayan, dayanışma ve yardımlaş­mayı arttıran, paylaşma ve birlikte yaşamayı öğreten güç, sevgidir. Sevginin azaldığı yerde kin, menfaat, düşmanlık ve isyan ortaya çıkar. Bugün en çok şikâyet edilen konu bu değil midir? Sevgi dolu bir tebessümden, şefkat yüklü bir bakıştan, sıcacık bir dilden daha etkili, daha kuvvetli ne olabilir? Bugün insanlar “çok şey” elde ettiğine sevineme­mekte, “sevgi”yi yitirdiğine üzülmektedir.

Sevgi, Yaratanı sevmekle başlar. Yaratılanı sevmek ise, Yaratandan dolayıdır. Öyleyse her şey ve herkes sevgiye lâyık ve sevgiye muhtaçtır. Tabiî ki sevginin en durusu, en temizi ve en uzun ömürlüsü, hiçbir menfaatin karışmadığı bir sevgidir.

Sevgi nedir? Nasıl bulunur ve nasıl kullanılır?

1. Sevgi bir hazinedir, bir sermayedir, bir güçtür. Bu gücü elde eden insan toplumun en zenginidir. Böyle zengin bir in­san olmak istemez misiniz?

2. Gerçek sevgi, hiçbir menfaatin bulaşmadığı, temiz ve durudur. Korundukça kıymetlenir, harcandıkça çoğalır.

3. Yüreğin yakıtı sevgidir. Sevgisi tükenmiş bir yürekle hayat yolculuğuna çıkarsan, kurda, kuşa yem olursun.

4. Ana dilinden başka bir dil öğrenmek istiyorsanız, önce yürekleri birbirine bağlayan evrensel sevgi dilini öğrenin.

5. Çok sevilen bir kişi olmak istiyorsanız, çok seven bir kişi olmalısınız.

6. Düşmanlarınızı da sevmesini bilin. Çünkü kusurlarınızı yalnız onlar açıkça söylerler.

7. Allah, sevilenleri sevenlerin duasıyla korur.

8. Sevdiğiniz insanın iyi ve güzel taraflarını keşfedip, destekleyerek, sevginizi ortaya koyun ve yeşertin.

9. Sevdiklerinize, dostlarınıza sevginizi belli edin. Çocuk­larınızı kucaklayın, öpün. Bu, sevgiyi yeşertir, tazeler ve artırır.

10. Sevmediğiniz insanların da sevilebilecek bir yanını bulmaya çalışın. Yoksa, dünya, birbirine düşman insanlar için cehenneme döner. Ayrıca yalnız sizi sevenleri sevmek, sevgi değil, bir değiş tokuştur.

11. Eğer sevilmek istiyorsanız, siz de sevmesini bilmelisi­niz ve sevilmeyi hak etmelisiniz.

12. Öğrenilmesi gereken en önemli şeylerden biri, her za­man sevecek bir şeylerin var olduğu gerçeğidir.

13. Sevgide her zaman aşırılıklardan kaçının, dengeyi muhafaza edin. Çünkü sevgi ile nefret arasında çok ince bir çizgi vardır. Bundan dolayı bazen düşmanlıklar, nefretler, dengesiz ve şiddetli sevgiden doğar.

14. Kolay ele geçen sevgi, uzun yaşamaz. Çünkü insan, kat­landığı fedakârlıklar, çektiği ıstıraplar nispetinde sever, sevgisi olgunlaşır ve uzun ömürlü olur.

Yeterince sevgi alamamak insana acı çektirir. Uzmanlar, nörotik davranışların, hatta zihinsel bozuklukların, sıklık-la, sevgi eksikliğinden kaynaklandığını belirtmektedirler. Ayrıca yapılan araştırmalar, fiziksel hastalıkların da yüzde 87 gibi yüksek oranının yeterince sevgi alamamaktan kaynaklandığını göstermektedir.

Sevgi hem en büyük sermaye, hem de en büyük güçse; bir insanın en önemli önceliği “sevgi”yi elde etmek, onunla ya­şamak ve onunla ölmek olmalıdır.


Bu Yazı 2953 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar
  • Zeynep Özkan 05.03.2017 13:07:39
    Muhteşem bir yazı muhteşem bir bilgi..