Sizden Gelenler
..        

Selam İle Başlarım,
DEĞERLİ AĞABEYİM, Ahmet Faruk Nizamoğlu
“TEFEKKÜR” eyleyip okuduğum güzel eseriniz için emeği geçen herkese teşekkür ederim. “Zerre kadar hayır ile zerre kadar şerrin karşılığını bulacağı” büyük günde Rabbim mizanınıza koysun diye duacıyım. Yerel imkânlarla, ulusal yayın yapan dergilere eşit, hatta üstün bir bakış açısı yakaladığınızı belirtmem gerekiyor. Ayrıca okuyucu görüşü olarak belirtilen “renkli resim ve kaliteli kâğıt” gibi dileklerin de “iyi niyet” olarak değerlendirilmesini dilerim. Bir eserde “Ne” sunuyoruz önemli olan bu diye düşünüyorum Nasıl sunduğumuzun önemi belki küçük yaştaki muhataplarımız için önemli. Yani hedef kitle “çocuk” ise daha albenili ve renkli eserler sunmamız gerekebilir. En azından benim düşüncem budur. Doğru budur diyemem. Ancak, bir eser ortaya koyacak olsa idim böyle davranırdım.
3. sayısında ciddi ciddi oturmuş bir dergi gördüm. Ancak, okurken şunları da söyledim:
1.Bu dergide bir çocuk sayfası mutlaka olmalı
2.Bilgi- iletişim ile ilgili bir sayfa da bulunmalı.
3.Mesela Bir Ahmet TAŞGETİREN; bir İskender PALA, hatta A,TURAN ALKAN; Ahmet ŞAHİN yazı yazmalı (Tabii ki bunlar birer dilektir. Sözünü ettiğim ağabeylerimiz nasıl bakar meseleye, onu da hesaba katmak gerekiyor. )
4.Eğer imkân varsa tüm yazarların mail adresleri bazılarında olduğu gibi verilmeli. Okuyucunun yazar ile iletişimi için önemli olduğunu düşünüyorum.
5.Bazı yazıların harf karakterleri sanırım yer darlığı nedeni ile çok küçük yazılmış. Bu noktada daha dikkatli olunabilir. Zaten zor okuyan bir toplumuz, bir zorluk da bizler vermeyelim.
6.Syn. Dr. Zafer TEL tarafından hazırlanan sayfa daha çocuksu bir anlatımla ve vücudumuzun değişik organlarını (özellikle çalışma biçimlerini ) anlatmaya devam etmeli, çünkü ümidimiz çocuklarda artık. Büyük Fetih için oluşturulan kapak ve Sultanuşşuara Necip Fazıl Kısakürek ile ilgili çalışmalar zamanlama ve içerik açısında çok iyi. Fetih ve fütuhat bilincimizi daima diri tutmalı; şehirlerden önce yürekleri fethetmeliyiz. (Yürekleri fethettiğimiz zaman insanlar kendiliğinden “ İslambol'da kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığı görmek yeğdir” diyecektir. )
Prof. Dr. Âdem TATLI Beyin Rasul-ü Kibriya'nın altın öğütleri ile bezediği yazısını dikkatle okumalı; her gün ortalarda zayıflama programı yapanlara göstermeliyiz. Çağlar ötesinden, günümüz insanının problemlerinin nasıl teşhis ve tedavi edildiğini göstermesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Demek ki çağdaş olmak için illa ki bu çağda yaşamak gerekmiyormuş; önemli olan problemi belirleyip çözüm önermekmiş.
Son söz:
Bir kardeşiniz olarak, aklımın erdiğince düşündüklerimi size ilettim. “Müslüman müslümanın velisidir.” Sözü gereği kendimce önemli dediğim şeyleri vurguladım.
Tabii ki bu işin içinde olan sizsiniz. İşin gereği ve imkânlar dileklerimizin gerçekleşip gerçekleşememesini belirleyecektir.
Herkese selam, dua ve muhabbetlerimi sunarım.Halil ÜNVER-Tavşanlı

Değerli Tefekkür çalışanları, derginin muhtevası ve konu çeşitliliği gayet güzel. Ben derginin fiziki özelliklerinden ziyade bir konuda dikkat çekmek istiyorum: Kullanılan bazı resimlerde bayanların açıklık sayılabilecek resimleri kullanılmazsa daha iyi olur kanaatindeyim. Saygı ve sevgiler.Hüseyin Algül- Konya

Derginin 3.sayısı daha da güzel olmuş her sayıda bir öncekine göre olumlu gelişmeler var. Ancak dergi siyah beyaz olduğu için yazı altına fon olarak kullanılan bazı resimler sayfayı karartıyor. Yazıları okunmaz hale getiriyor. Fotoğraflar anlaşılmıyor. Onun için kullanılmazsa daha iyi olur. Başarılar.Mehmet Özeren-Alanya

Dergiyi ilk sayısından itibaren takip ediyorum. Doğrusu derginin geleceği hakkında çok ümitliyim. Ancak gençlere yönelik çalışmalara yer verilmeli ve mutlaka kadın ve çocuk sayfaları bulunmalı. Ayrıca bilmece, bulmaca, mani, atasözü gibi çalışmalara yer verilen bir eğlence sayfası da bulunsa iyi olur diye düşünüyorum.


Bu Yazı 1895 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar