Teknoloji ve Proje Çöplüğüne mi Dönüyoruz?
..        

Hızla gelişen teknoloji ve bu teknolojiye ayak uyduralım derken içine düştüğümüz durum, bitmeden rafa kaldırılan ve meyveleri alınamayan projelerimiz, boşa çıkan hayallerimiz!
Milli Egitim Bakanlığı, eğitim-öğretim alanında teknolojiyi en güzel biçimde kullanmak ve teknolojiyi eğitime entegre etmek için maliyeti milyon dolarları bulan bir çok projeyi öğretmen ve öğrencilerimizle tanıştırdı. Sayın başbakanımızda, çok özel bir önem verdi bilgi çağının çocuklarının eğitim-öğretim göreceği bilişim-teknoloji sınıflarının kurulmasına ve donanımına. Daha düne kadar yolu bile olmayan en ücra köy okullarını bile bilgisayarla, internet ile tanıştırdı. Eğitim konusunda hiçbir masraftan kaçınılmadı. Son yıllarda eğitim, ilk defa en büyük payı almaya başladı devlet bütçesinden. Tıpkı, Fatih Sultan Mehmet döneminde olduğu gibi.
Bazen, büyük umutlar beslenen ve büyük maliyetler getiren projelerin verimli olup olmadığı, etkin şekilde kullanılıp kullanılmadığı, beklenen meyvlerin alınıp alınmadığı, çoğu zaman olduğu gibi birilerinin bizi yanlış bilgilendirerek kandırıp paramızı alıp karşılığını vermediği gerçeğinin yine tekrarlanıp tekrarlanmadığı vs. pek çok soru zihinlerimizi istila ediyor.
Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki bir yetkili ile yapmış olduğumuz sohbet, endişelenmekte haklı olduğumuz kanaatini verdi bize. Özellikle Aksaray'da eğitim teknolojileri ile ilgili projelerin bir kısmının, bedelleri ödendiği halde başlamadan bitirildiğini veya kullanılmadan rafa kaldırıldığını şaşkınlıkla dinledik.
Hem merakımızı gidermek, hemde kamuoyunu aydınlatmak üzere küçük bir araştıma yaptık. Elde ettiğimiz bilgileri Tefekkür okurları ile paylaşıyoruz:

Teknoloji alanında sürdürülen projeler;
1 İntel Öğretmen Proğramı:
Projenin Başlangıç Tarihi: 2004
Projenin Bitiş Tarih: Proje Devam Ediyor.
Temel hedef öğretmenlere Bilişim Teknolojilerini kullanma ve müfredata entegre etme konusunda yeterlilik kazandırmak. Aksaray'da bu güne kadar yaklaşık 500 öğretmenin bu proje kapsamında eğitim almıştır. Dönüt beklenmemektedir. Kısmi olarak hedefe ulaşılmıştır.
2 Microsoft Öğretmen Akademisi
Projenin Başlangıç Tarihi: 2005
Projenin Bitiş Tarih: 2007 de duraklatıldı.
Temel Bilgisayar okur-yazarlığı kazandırmak. Aksaray'da 1100 öğretmen bu proğrama dahil edildi. Bu proğram içeriğinde Windows XP ve Microsoft Office Eğitimleri vardı. 2007 Yılında Vista ve Office 2007 çıkınca Bu bilgiler güncelliğini yitirdi. Bakanlık bu projeyi durdurdu.
Bu proje kapsamında eğitimlerini tamamlayan öğretmenlere Microsoft la anlaşma şartlarına göre Microsoft Temel Kullanıcı Sertifikası verecekti ama proğram durdurulduğu için Binlerce öğretmene vaat edilen bu belge de (3000 Dolar Değerindeydi) verilmemiştir.
3 - İntel Öğrenci Proğramı:
Projenin Başlangıç Tarih: 2007
Projenin Bitiş Tarih: Proje Devam Ediyor.
Temel hedef; kenar mahallelerde bulunan okullarımızdaki Sosyo-Ekonomik düzeyi düşük olan öğrencilerin bilişim Teknolojileri ve İnternet ile tanıştırılması.
Aksaray'da 6 öğretmen tarafından 3 kenar mahalle okullunda bu proje başlatılmış. Bu okullardaki Bilişim Teknolojileri Sınıflarındaki bilgisayarların bu Projenin uygulanmasına elverişli olamaması ve BTS altyapılarının eski veya yetersiz olması nedeniyle hedefe ulaşıldığı söylenemez.
4 Yazarlık Yazılımı:
Projenin Başlangıç Tarihi: 2007
Projenin Bitiş Tarihi: Proje Devam Ediyor.
Öğretmenlere Bilişim Teknolojilerini kullanarak (özellikle Adobe Studio 8 Paketi) eğitim materyali ve içeriği oluşturmak konusunda eğitim vermek.
Aksaray'da bu proje kapsamında 100 öğretmene eğitim verilmiştir.
Bakanlık, Adobe firmasıyla başlattığı bu projede kullanılan Adobe Studio 8 Paketi bir süre sonra Adobe CS olarak yeni birim sürümle yayınlanmıştır. Bakanlığımızda Tekrar Adobe Firmasıyla Adobe CS3 eğitimi ile anlaşarak Yazarlık Yazılımı Projesini durdurup Web Tabanlı İçerik Geliştirme adı altında bir proje başlatmıştır.
5 Web Tabanlı İçerik Geliştirme:
Projenin Başlangıç Tarihi: 2007
Projenin Bitiş Tarihi: Proje Devam Ediyor.
Adobe CS3 paketini kullanarak öğretmelere Web Tabanlı İçeriği geliştirmeleri için Eğitim vermektir amaç. İl bazında bu proje henüz hayata konulmamıştır. (ilin bakış açısından dolayı)
Not: Yazarlık Yazılımı Proje kapsamında BTS bulunan Türkiye genelinde tüm okullara her BTS için 1 adet Adobe CS Paketi gönderilmişti. Web Tabanlı İçerik Geliştirme Proje kapsamında ise Türkiye genelindeki Tüm BTS için Bilgisayar sayısına göre gönderildi.
2 önemli husus ? Bunlardan 1. si Adobe CS3 paketini kurmak için en az 1 GB RAM ve En az P4 ve üstü işlemci gerekirken bizim BTS lerin bir çoğu için bunu söylemek mümkün değil. 2.si ise Bu Projenin henüz eğitimi verilmemişken birkaç ay önce Adobe CS4 sürümlerini piyasaya sundu Adobe Firması. Şimdi elimizdeki bu paketleri kullanmadan çöpe mi atacağız? Nedir bu işin hikmeti?
6 Cisco Networking Akademi:
Projenin Başlangıç Tarihi: 2008
Projenin Bitiş Tarihi: Proje Devam Ediyor.
Proje Aksaray'da henüz uygulamaya başlanmamıştır. Amaç; Ağ Yönetimi Konusunda Yeterlilik Kazanacak Eğitimciler yetiştirmek.
Not:Uygulamanın görünmeyen gizli amacı, CİSCO firmasına rant sağlamak olabilir mi?
7 Tink Quest:
Projenin Başlangıç Tarihi: 2008
Projenin Bitiş Tarihi: Süreç Devam Ediyor.
Amaç; Sanal eğitim ortamında Uzaktan Sanal Öğretim Portalı Kurmak. Proje yeni başladı.
8 Dyn Ed:
Projenin Başlangıç Tarihi: 2007
Projenin Bitiş Tarihi: Proje Devam Ediyor.
Öğretim Portalı üzerinden Uzaktan Online İngilizce Eğitimi olarak hizmete başlayan bir proje. Bakanlık, bu projeyi çok reklam etti ama bir sonuç alınamadı. Amaca ulaşmak için bu proje kapsamında her okuldan bir İngilizce öğretmenini veya başka bir öğretmeni yetkilendirip sorumlu kıldı. 2008 yılında amaca ulaşılamayınca Projeyi ilköğretim müfettişlerinin denetleme programı kapsamına dahil ettiler. Şimdi okul müdürleri ve Sorumlu öğretmenlerin zorunlu çalışmalarıyla bu eğitim sürdürülmeye çalışılıyor.
Not: SANKO Firmasının eğitimimize kazandırmaya çalıştığı bir proje. SANKO?

KISA BİR DEĞERLENDİRME:

Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlatmış olduğu onca proje, gerek altyapısının olmaması yada yetersiz olması nedeniyle, gerekse İl Milli Eğitim müdürlüklerinin, bu projelere sahip çıkmaması, bakış açılarının zayıf olması veya hiç olmaması nedeniyle; eğitim öğretimde başarılı bir şekilde kullanılamamış ve beklenen amaca ulaşılamamıştır.
Avrupalı ve Amerikalı büyük firmaların, teknoloji çöplüğüne dönderdikleri güzel Ülkemiz'e şimdi de büyük rantlar sağlayarak, bu projeleri allayıp pullayıp büyük meblağlarda satmışlar. Çok yüksek bedellerle satınaldığımız ürünleri, bizler henüz uygulamaya koymaya imkan ve fırsat bulmadan, yeni versiyonları piyasaya sürülmüş ve almış olduğumuz bu proje ürünleri dolaplarımızın gözünde hiç açılmadan yıllardan beri tozlanıp kilitli kalmış ve muhtemelen kilitli kalmaya devam edecek.
Peki bu gidişin sonu nereye kadar? Neden bir dönüt yapılmıyor? Bu projeler, tüm illerde ne derece uygulanıyor? Milli Egitim Müdürlükleri bu güne kadar bu projelerden ne elde etti? Nasıl bir ürün elde ettik? Aksaray Anadolu'nun kalbi iken, neden bir Bilişim fuarına hizmet edemiyor?
Aksaray'ımızın son birkaç yıldır eğitim düzeyi gittikçe neden düşüyor? Neden 56. sıradayız? Birkaç yıldır ÖSS de üstün başarı gösteremiyoruz? OKS şimdi SBS sınavlarında neden istediğimiz hedefe ulaşamıyoruz? 12 Öğrencimiz derece yapınca ilk 3'e girince Türkiye geneline zannediyoruz ki biz 3. sıradayız? Lütfen istatistikleri bir kontrol edelim! Teknolojik alanda bu gelişmeleri neden biz okullarımızda ya da çocuklarımızda başarı olarak göremiyoruz? Bu soruların cevapları mutlaka verilmelidir… (Tefekkür Haber/AKSARAY)


Bu Yazı 1726 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar