Tembelliğin Çocukları ve Torunları
..        

Tembellik

Tembellik, buram buram terleyerek çalışmayı sevmemek, sıkıntılara girmekten kaçmak, beleşe konmaktır. Böylelerine hazır yeyici, haylaz denir.
Peygamber Efendimiz (s.a.v) bizlere: “Hiç ölmeyecek gibi dünyaya çalışın; yarın ölecekmiş gibi ahirete hazırlanın. Ademoğullarından hiçbir kimse elinin emeğinden daha hayırlı bir şey yememiştir.” der.
Allah (c.c.) bizlere Kuran'ı Kerim'inde bizlere; “Allah'a kulluk yap ve O'na kulluk et” buyurur.
Biz Müslümanlar tevekkülle tembelliği birbirine karıştırmışız. Tevekkül; tüm fiili duaları yaptıktan sonra Allah'a teslim olmaktır. Teşebbüs, tedbir, tevekkülden önce gelir. Fiili dualarını yapmadan ihtiyaçlarını isteyen tembeldir.
Hz. Ömer (r.a) tembel tembel oturan insanlarla karşılaşır; “Sizler kimlersiniz?” onlar da; “Mütevekkiliz” Hz. Ömer; “Yalan söylüyorsunuz sizler müteekkilsiniz (hazır yiyici) zira mütevekkil tohumu tarlaya eken ve sonra Allah'a tevekkül eden kişidir” demiş.
Bediüzzaman Hazretleri de; “İnsanların ihtiyacı ebede kadar uzanmıştır, hayalin nereye giderse orada ihtiyacın var” der.
Madem ihtiyacımız pek çok, çalışarak helal dairesinde doyurmalıyız. Doyurmazsak, ihtiyaçlar bizi haram bataklığına çeker, orada boğar. Zaten tembelliğin sonu da bu değil mi?

İhtiyaçlar

İhtiyaç İstek İmkan İcraat İç içe İşler
İmkansız İcraatsız İhtiyaç İstekler
İnsanı İnkıyata İnkıraza İter

Yemler
Yeryüzünde Yaşayan Yaratıklar
Yalnız Yalnız Yemle Yakalanırlar
Ya Rab Yardım Yap Yar Yaranlara
Yavrularımızı Yedirtme Yamyamlara

Tembellik
Teşebbüs Tedbir Takdire Teslimiyet Tevekküldür
Teşebbüssüz Tedbirsiz Takdire Teslimiyet Tembelliktir


Bu Yazı 2120 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar