Topluluk Önünde Etkili Bir Konuşma Yapabilmek İçin Tavsiyeler
17.03.2015        

Topluluk Önünde Etkili Bir Konuşma Yapabilmek İçin Tavsiyeler 

 

 

 

Birçok kişinin en büyük hayali topluluklar önünde sıkılmadan, takılmadan etkili bir konuşma yapabilmektir. Bu hayali gerçekleştirmek sanıldığı kadar zor ve imkânsız değildir. Ancak, bu başarıya ulaşabilmek için ısrarla ve planlı olarak bu beceri üzerinde yoğunlaşmak gerekir.

Topluluklar önünde etkili bir konuşmacı olunmak isteniyorsa; öncelikle söyleyecek, anlatacak yeni ve özgün bilgilere sahip olduğumuzdan emin olmak gerekir.

Konuşmalar, konuşmuş olmak için yapılmamalıdır. Eğer kendinizi; karşınızdakileri bilgilendirmeye, etkilemeye hazır hissediyorsanız, topluluklar önüne çıkabilirsiniz. Bu bağlamda konuşma yapmadan önce uygulamanız gereken bazı somut öneriler:

* Kendinizi yapacağınız konuşmaya ruhen, fiziken ve zihnen çok iyi hazırlayınız. Konuşma anını ve sonunda yaşayacağınız mutluluğu hayal ediniz.

* Muhtemel sorulara ve durumlara karşı hazırlık yapınız. Arkadaşlarınızdan size soru sormalarını isteyiniz. Kendi kendinize muhtemel sorular sorup cevaplar veriniz.

* Konuşma saatinizden en az iki saat önce hafif bir yemek yiyiniz. Kahve, gazlı meşrubat ve alkol içmeyiniz.

* Konuşma yapacağınız yere olabildiğince erken geliniz, hazırlıklarınızı tamamlayınız ve ortamı gözden geçirip alışmaya gayret ediniz.

* Kendinizi topluluk önünde daha iyi hissetmeniz için, mide kaslarınızı sıkılaştırınız ve üç kez derin nefes alıp nefesinizi düzene koyunuz.

* Hedef kitlenizi ve dinleyicilerinizi doğru tanımaya çalışınız. Konuşmanızın onları ilgilendirdiğinden; istek ve beklentilerini karşıladığından emin olunuz. Konu, hedeftekileri ilgilendirirse, sizi değerli bulurlar ve söyleyeceklerinizi merakla dinlerler.

* Konuşmanın başında açılış cümlenizi iyi kurabilmeniz için ön denemeler yapınız.

* Kürsüye veya sahneye davet edildiğinizde sizi alkışlayanlara kulak verin ve o anın mutluluğunu yaşayınız. Topluluğun huzuruna çıktığınızda bütün salona tatlı bir tebessümle bakınız. Sonra, bir yudum su alıp konuşmaya başlayınız.  

* Mümkünse, daha konuşmaya başlarken dinleyicilerinizden bazıları ile duygusal bağlantı ve sözel iletişim kanalları açmaya çalışınız.

* Sesinizin titrek ve uygunsuz çıkmaması için konuşmaya düşük bir ses tonuyla başlamakta yarar vardır. Önce uygun bir selamlama ve arkasından konuyu tanıtmaya geçiniz.

* Konuşma esnasında kendinden emin, güler yüzlü, hoşgörülü, yerine göre esprili, gerçekçi, candan ve doğal bir tarzda gerilmeden etkili bir beden dili yardımıyla kendinizi ortaya koyunuz.

* Konuşma sürerken başlangıçta size tanıdık gelen insanların yüzüne bakınız. Daha sonraları bakışlarınızı herkes üzerinde adilce gezdiriniz. İnsanların karşısında düzgün bir duruş sergileyiniz. Elinizde kalem,  kâğıt vb. bir nesnenin bulunması sizi rahatlatacaktır.

 * Konuşmanız süresince topluluktan ve konudan kopmamaya gayret ediniz.

* Konuşmanızı planlanan sürede tamamlayıp kısa bir özet ve uygun teşekkür cümleleriyle sözlerinizi tamamlayınız.  Konuşma tamamlandığında, soru sormak isteyenlere fırsat tanıyınız.

(Prof. Dr. Ertuğrul Yaman, Yerel Yönetimlerde Lider Yöneticilik, Türkiye Belediyeler Birliği, Ankara, 2014)


Bu Yazı 2837 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar