Var olan ama şimdi yok gibi görünen Filistin’deki krizler
..        
Filistin'de Hamas ve El-Feth'in ateşkes üzerine anlaştıklarını, silahların sustuğunu öğrendik. Bu konuyla ilgili her işittiğimize daha fazla inanmakla birlikte, her işittiğimize inanmama hakkında da sahibiz. Gazze Şeridi'ndeki vahşet ve ölümler eskiye göre azalmışsa da hâlâ devam ediyor.
En son haberlere göre, silahlı adamlar parmakları tetiğin üstünde bir şekilde hâlâ sokaklarda dolaşıyorlar.
Bununla birlikte, bu anlaşma Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas Lideri Khalid Mash'al arasındaki ilk ateşkes antlaşması veya telefon görüşmesi de değil. Mısırlıların arabuluculuğu da hiçbir zaman bu sıkıntı ve problemleri bitirmeye yetmedi, bazı Hamas üyelerinin bu teşebbüsleri devre dışı bırakma gayretlerine rağmen- Mısırlılar Filistin Devlet Başkanlığına silah yardımında da bulundular ki bunu hem Filistin Devlet Başkanlığı inkar etti ve hem de Mısırlılar.
Her ne kadar bütün bu olan biten görünürde olumlu görünse de, Filistin halkı, daha fazla duyduklarının gördüklerinden farklı olması çelişkisine düşürülmemelidir. Onlar somut bir hükümet bekliyorlar ki bu hükümet yaşanılan felakete bir son verebilmelidir.
İnsanlar bir ateşkesin olup olmadığı noktasında, krizin arka planı ve krizin sebepleriyle ilgili tam tatmin olmamışlardır. Şu anda herkesin hemfikir olduğu bir nokta var ki; bu vahşet ve kavganın var ve yok arasında gidi geldiğidir. Bununla birlikte, ancak adalet hakikatiyle barışın kabul edilebilir ve olabilirlik dahilinde olduğunu düşünüyorum.
İsrail'in kendi dışına taşan politakaları ve bütün çağrıları red etmesi, barışla ilgili ilerlemelere engel olması, America'nın bu politikaları destekleyici pozisyonu, Avrupalıların tereddütlü tavrı vs… bütün bunlar Filistin'deki krizleri ve yaşanılan kaosu adeta sürekli hale getiriyor.
Söz konusu problemler, Filistin Hükümetiyle anlaşmalarının imkansız olduğunu tekrar ortaya koydu. Amerika, Filistin Devlet Başkanlığına, Hamas'ı boykot etmek için sekiz milyon dolar göndermeye karar verdi. Bununla beraber, İsrail de geniş çaplı kazı ve politikalarına- Filistinlilerin milli haklarını hesaba katmadan- devam ediyor.
Zannediliyor ki Hamas'ın dışındaki partiler de Hamas'la aynı perspektife sahip. Deklare edilen pozisyonlar, ve Hamas'ın İsrail'i ve diğer anlaşmaları redetmesi birer örnektir. Fakat kimse Filistin başkanlığı ve PLO'nun (Filistin'de bir parti) pozisyonuna dikkat etmiyor. Her ikisi de İsrail ve Amerika'nın isteklerine boğun eğdirilmiştir.
Bush, Irak ve Afganistan'daki savaşları finanse etmek için Amerika hazinesinden 145 milyon dolar talep etti
Bu büyük rakam, atılan roket masraflarının sadece bir bölümü ki Bush yönetimi bunu da terörle savaş olarak adlandırıyor. Şimdi bu savaşlara harcanan hesapsız paralar, bütün “ORTA DOĞU”nun gelişmesi için yeterli bir para ki bu para yüz binlerce genci işsizlikten kurtarmak, terörizmin kaynaklarını kurutmak için önemli bir fırsattır..
Bölgede var olan, bölgede etkili ancak yok gibi görünen dar görüşlü Amerika politikaları, Irak'taki savaşı, sivil savaşa dönüştürdü ve Filistin, savaşmak ve tehlikelerle yüzleşmekten dolayı büyük acılar çekiyor.g
Bu yazı asker kökenli ve Filistinli Gazeteci Ibrahim Deibes tarafından Filistin'deki günlük gazetelerden Al-Quds'da 07.02.2007 tarihinde yayınlandı.
Tercüme : M. Salih Sayılgan

Bu Yazı 2384 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar