Yakında Düğünümüz Var
..        
Hayatın kaçınılmaz ve son yasası “ölüm.” Ta doğduğumuzda nişanlandığımız, yaşantımızın her anında kapımızı çalabilecek, birilerinin şeref konuğu birilerininse davetsiz misafiri…
Ölümü, şuursuz bir güruhun ele aldığı gibi bir yok oluş ve kayboluş olarak ele almaya kal- karsak her insanın arkasında bıraktığı cesetleri görebiliriz. Belki de yazımın bu konusunu gereksiz görüp kaçış içerisinde olanlarda bulunacaktır. Peki sorarım size yaşantımızın her anında kapımızı çalabilecek bu misafirden bahsetmekten kaçışımızın sebebi nedir acaba? Vurdumduymaz, bencil ve romantik yaşamımı- za acaba dünyanın en büyük gerçeği olan ölüm duygusunu koymamamızın sebebi nedir acaba?
Sanırım bunların genel olarak hepsinin altında yatan sebep; hesabını verebileceğimiz bir yaşam sürmeyişimiz ve inandığımız değerleri yaşamayışımız ve yaşatamayışımız- dandır. “Yazacak başka bir konu bulamadın mı? Ağzımızın tadını bozma bırak şu konuyu ölünce görürüz şimdi yaşamaya bakalım” gibi sözler bile bu konudan ne kadar korktuğumuzun göstergesidir.
Necip FAZIL bir dizesinde ölümü ne güzel tanımlamıştır : “ Ölüm güzel şeydir budur perde ardından haber, hiç güzel olmasaydı ölür müydü Peygamber ?” Ölüme farklı bir bakış açısıyla bakacak olursak eğer bu dizeler bize yol gösterici olabilir. Ölümü vuslat özleminin gerçekleştiği bir geçiş kapısı, sevdiklerimize buluşmamıza vesile olan, dünya hayatımızda yaşadığımız sıkıntı ve acıların sonsuz olarak dindirildiği, uçsuz bucaksız bir refaha açılan bir âşık kapısı olduğu görülecektir. Tabi ki bu bakış açısı inanan ve hayata inandıklarını aksettiren insanlarındır.
Ölüm dünya kışlasında terhis olunup ebedi âlemde sermedi bir hayata ve sevdiklerine kavuşmaktır. Buhari ve Müslim'in ittifakla rivayet ettikleri bir hadisi şerifte şöyle buyrul- maktadır. “ Kim ALLAH'a kavuşmayı severse ALLAH da ona kavuşmayı arzu eder. Kim de ALLAH' a kavuşmaktan hoşlanmazsa ALLAH da ona kavuşmaktan hoşlanmaz.”
İşte birilerinin kaçıp durduğu ölüm, yukarda belirttiğim gibi hepimizi gelip bulacaktır. Bu ilk doğduğumuzda nişanlandı- ğımız ölüm hadisesinin gerçekleştiği zamanı düğün olarak kabul etmekteyiz. Bu kutlu düğünümüze bütün Müslüman kardeşlerim davetlidir.
Ölüm hadisesini biraz olsun okurlarımıza anlatıp, onlara bunun bir yok oluş değil de ebedi saadet kapısını aralayıcı, kutlu buluşmanın ilk durağı olduğunu anlatabildiysem ne mutlu bana.
Yüce ALLAH huzuruna kelepçeli, prangalı olarak dünyada zorla kopartılanlardan eyleme- yip, seve seve O'na koşan sevgililerden eylesin.
Bu Yazı 2280 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar