Zamanı Yönlendirmezseniz Zaman Sizi Yönlendirir!
..        

Günümüz insanının en önemli problemi; zamanı plânlayamamak ve zamanı değerlendire- memek... Zaman, dönüşü olmayan bir akıntıdır. Siz onu yönlendiremezseniz, o sizi istediği gibi alır, kendi istikametine sürükler. Zamanı kendi hesabı- na yontmayan insanlar, zaman tarafından yontul- maya başlanırlar. Bunun için, zamanı en kıymetli bir sermayeye çevirmek de, en zararlı bir araç hâline getirmek de mümkündür.
Zamanı disipline etmenin incelikleri nelerdir?
1-Yatak odanıza iki levha asın. Birini sabah, ötekini de akşam okuyun. Sabahleyin, “Bugün ne yapacaktım?” yazısını okumadan çıkmayın. Akşam ise, “Bugün ne yaptım?” yazısını tekrar etmeden ve yaptığınız işlerden dolayı kendinizi hesaba çekmeden yatmayın.
2-Unutmayın, günlerin değerini bilmeyenin yılları çabuk geçer.
3-Bir işi ertelemenin adı olan “yarın” kelimesi- ni takviminizden çıkartın. Çünkü tarih “yarın”ın kurbanları ile doludur. O, ihmalcilerin ve becerik- sizlerin sevdiği bir sığınaktır.
4-Hayatta başarılı olmuş bütün insanlar gibi, bugünün işini yarına bırakmayın. Bugünün değeri- ni anlamadan yarını bekleyen insanlar, dünün geçtiğini ve yarının belki de hiç gelmeyeceğini düşünemiyorlar.
5-İşlerini belirli bir zaman dilimine yayarak, plânlı yapmayı alışkanlık hâline getirin. Böylece göreceksiniz ki en zor işler bile kolaylaşacaktır.
6-Randevularınıza özen göstererek, zamanın- da gelin. Kendi vaktinizi israf etmeye hakkınız yokken, başkalarının vaktini israf etmeye nasıl hakkınız olabilir? Ayrıca unutmayın ki, bekleyen- ler, bekletenlerin ancak kusurlarını düşünürler.
7-Dünyada en çirkin hırsızlık, telâfisi mümkün olmayan zaman hırsızlığıdır.
8-Hayatın kısalığından yakınacağınız yerde, günün kaç saatini, hakkını vererek yaşadığınızı düşünün.
9-“Yeterli zamanım yok” diye şikâyet edip durmayın. Hayatları boyunca bir ömre sığmayacak eserler veren Bediüzzaman, Mimar Sinan, Pastör, İbn- i Sina, Einstein'ın da günleri 24 saatti.
10-Dikkat edin, “boş zaman” kavramı diye bir şey yoktur.
11-Zihnî yorgunluğu atmak için, her türlü işi gücü bırakıp bir kenarda oturmak gerekmiyor. Değişik zihnî ve bedenî faaliyetler, beynimizin değişik kısımları tarafından yönetiliyor. Bundan dolayı, her faaliyet değişikliğinde, beynin bir merkezi üzerindeki yük azalıp, başka bir merkezi daha aktif hâle geçiyor. Böylece ilk merkez dinlen- miş oluyor.
12-Daha az uyuyarak, ömür sermayenizi tasar- ruflu kullanmaya bakın. Her sabah 30 dakika erken kalkmanız, bir yıl sonra uyanık olduğunuz zaman 7,5 gün, ömrünüze de yaklaşık bir yıl kazandıra- caktır. Fakat bunun ön şartı, uğruna uykunuzu feda edebileceğiniz bir ideale sahip olmanızdır. Yani, niçin uyanık kaldığınızın şuurunda olmanız gerekmektedir.
13-Zamanınızı harcamaya, paranızı harcamak- tan daha dikkatli davranın. Çünkü para ile yanlışlar düzeltilebilir, fakat zaman gitti mi geri gelmez.
14-Zamanı öldürmekten söz ediyorsunuz. Ama asıl sizi öldürenin zaman olduğunu düşünmü yorsunuz.
15-Zamanında atmanız gereken bir adımı atın ki, sonradan yüz adım atmak zorunda kalmayası- sınız.
16-Nice ömürler vardır ki, zamanı uzun, değeri kısa; nice ömürler vardır ki, zamanı kısa, değeri çoktur. Siz, ikincilerden olmaya gayret edin.
17-Yiyip içtiğimiz şeyleri, ağzımıza alıp vücu- dumuza mal ettiğimiz zaman bir lezzet alır ve istifade etmiş oluruz. Zaman da öyledir: Saniyeleri, dakikaları, günleri ve haftaları kendimize mal ettiğimiz ölçüde, onun zevkini duyar ve geçmesini istemeyiz.
18-Hayatınızı (gün, hafta, ay ve yıl olarak) plânlayarak disipline edin. Çünkü plânlı bir hayat, insan ömrünün azamî şekilde verimli kılınması mânâsına gelir. Medeniyetlerin gelişme şartlarını araştıran sosyologlar, kalkınmış, ileri milletler ile geri kalmış milletler arasındaki en mühim farklar- dan birinin de “zaman anlayışı” olduğunu tespit etmişlerdir.
19-Unutmayın, günleri uzatmanın en iyi yolla- rından biri de, gecelerinizden birkaç saat çalmanız- dır.
20-Yarını bugünden daha müsait farz etmeyin. Bunun cezasını, o işin asla gerçekleşmemesiyle ö- dersiniz.
21-Unutmayın, yarın, geri kalan ömrünüzün ilk günüdür.
22-Boş zamanlarınızda, daha doğrusu işten artan zamanlarınızdaçünkü boş zaman yoktur, boşa geçen zaman vardıryapacağınız işin, kişili- ğinizi geliştirecek ve topluma katkıda bulunacak bir etkinlik olmasına özen gösterin.

Zamanı disiplin altına alıp, ondan azamî ölçüde faydalanan insanlar, mutlaka başarılı olurlar. Eğer ortada bir başarısızlık varsa, bu başarısızlık zamanı disiplin etmemenin başarısızlığıdır. Zamanı plânlayın, ona hakim olun ve kurtulun.


Bu Yazı 2313 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar