İNSANI "BİLMEK"
..        

“İlim ilim ilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsen ya nice okumaktır” diyor Yunus Emre'miz. Kendimizi bileceğiz ama önce bilmeyi bileceğiz.
Nedir Bilmek?
Afrika'da kanatlarında pençe, ağzında diş bulunan bir kuş vardır. Adı Hoartzin kuşudur. Bu kuşun varlığı kitap okunarak bilinebilir. Bu bilmeye “ilmen bilmek” denir. Resmini ya da video görüntüsünü görmekle de bilinebilir, buna ise “aynını bilmek” denir. Bir de gerçeği görülüp ele alınıp sevilerek bilinebilir. Buna da “hakikaten bilmek” denir.
Şimdi ilişkili olduğumuz tüm eşya ile aramızdaki ilişkiyi düşünelim. Neyi, ne kadar biliyoruz?
Bazı bilmekler de vardır ki, tüm bu bilmeklerin üzerinde bir bilmek ya da başka bir değişle; öğrenmektir. Bu da bizi ve her şeyi yaratan Zat'ın bildirmesiyle bilmek ve öğrenmektir.
Madem “yapan bilir! Öyleyse BİLEN konuşur”. Bakın bizi ve her şeyi yoktan var eden Yaratıcımız bizi nasıl bildiriyor, öğretiyor:
İsra suresi 70. ayetinde şöyle der;
“Şanım hakkı için, biz Âdem oğlunu şerefli kıldık. Karada denizde araçlarla taşıdık. Hoş nimetlerle besledik. Yarattıklarımızın çoğundan üstün kıldık.
Aşağıdaki ayetlerin tümü bizlere insanın nasıl yaratıldığını açıkça anlatır;
“And olsun, sizi evvela yarattık, sonra size suret verdik, sonrada meleklere: Âdeme secde edin, dedik. Hemen secde ettiler, ancak İblis secde edenlerden olmadı”.(ARAF SURESİ-11)
“ Allah; Sana emrettiğim halde secde etmene ne mani oldu? Buyurunca İblis; ben ondan hayırlıyım, beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın!” dedi. (ARAF SURESİ-12)
“Biz insanı kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş bir balçıktan yarattık!”(HİCR SURESİ-26)
“Ve Rabbin meleklere; Ben kuru çamurdan şekillenmiş balçıktan insan yaratacağım!” (HİCR SURESİ-28)
“Onun yaratılışını tamamladığım ve içine ruhumdan üflediğim vakit, derhal onun için secdeye kapanın!” demişti. (HİCR SURESİ-29)
“Rabbin meleklere; Haberiniz olsun ben çamurdan bir insan yaratacağım.”(SAD SURESİ- 71)
“Sadece iblis kibirlenerek secde etmedi ve kafirlerden oldu.” (SAD SURESİ-74)
“O sizi bir tek kişiden yarattı, sonra eşini de ondan meydana getirdi. Sizin için sekiz çift davar indirdi. Sizleri analarınızın karınlarında üç karanlık içinde, şekilden şekle yaratıp duruyor. İşte Rabbiniz Allah budur! Mülk ve ondan başka ilah yoktur! O halde Ondan nasıl döndürülüyorsunuz?” (ZÜMER SURESİ-6)
“O sizi önce topraktan yarattı, sonra bir damla sudan, sonra yapışkan bir maddeden, sonrada sizi bir bebek olarak dünyaya çıkarıyor, sonra olgunluk çağına eresiniz ve hayatınızı sürüp yaşlanasınız diye büyütüyor. İçinizden bazıları daha önce ölüyor, bazıları da muayyen bir vakte eresiniz diye yaşatılıyor; düşünüp ibret alasınız diye!” (MÜMİN SURESİ-67)
“İnsanı, ateşte pişmiş gibi kuru çamurdan yarattı.” (RAHMAN SURESİ-14)
“Halbuki O sizi çeşitli merhalelerden geçirerek yaratmıştır .”(NUH SURESİ-14)
“Gerçekten, insanın üzerinden, kendisi henüz anılmaya değer değil iken, uzun bir zaman geçti.”(DEHR SURESİ-1)
“Çünkü biz insanı halden hale geçirip denemek için, onu karışık bir tohum hamurundan yarattık. Onu işiten, gören bir varlık yaptık.”(DEHR SURESİ-2)“Biz sizi ehemmiyetsiz bir sudan yaratmadık mı?”(MÜRSELAT SURESİ-20)
“Bunu yaptık. Demek ki biz büyük bir güce sahibiz!”(MÜRSELAT SURESİ-23)
“Biz insanları en güzel bir biçimde yarattık.”(TİN SURESİ-4)
NİÇİN YARATILDIĞINI BİLMEK!
“Ben insanları ve cinleri beni tanısınlar ve bana ibadet etsinler diye yarattım.” Der yine en büyük sözü söyleyen, kitabımız olan Kur'an-ı Kerim.
Başka söze ne hacet: Evet söz o'dur ve o'na derler. Hak olup, Haktan gelip, Hak diyen ve nurani hikmeti neşreden yalnız o'dur.


Bu Yazı 1976 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar