İmaj ve Gençlik
05.09.2015        

İMAJ VE GENÇLİK

Gürhan Gürses

 

 

 

Bir gençlik ki imanlı, ihlaslı ve bu yüzyılda kararlı....Aynı zamanda gözü karalı... İslam'a mugayir her şeye atarlı olsun. Bir gençlik ki elinde Kuran dilinde Allah olsun. Oysaki elinde cep, dilinde sevgili... Bol küfür sayarlı, çalım atarlı, yan yatarlı, bire bin katarlı bir gençlik var!

Bir gençlik ki uğruna canlı bomba olduğu beşeri ve siyasi davalarının yerine İslam'ı koysun! Onun yaşatma prensibine uygun yaşasın ve yaşatsın. Ve o ruh halini, motivasyon ve fedasını inancına taşısın. Canlı bomba olacak denli bu dünyanın yanlış, sakat ve cani fikirlerine ram olan gençleri düşünüyorum da onları bu hale getirenlerin tesirine şaşıyorum. Bir yandan ona bu yaşamı bahşeden mutlak güç ve güzel olan yüce yaratıcı Allah, bir yandan da onun canına kasteden ve onu bir sarmaşık gibi saran zebellahlar var!

İşte eksikliğimiz burada ortaya çıkıyor: Sen sahip olmazsan başkası olur. Sen o boşluğu el birliğiyle milli ve manevi şekilde işleyip doldurmazsan başkaları el birliğiyle gençliğin o boşluğunu kendilerine göre işleyip doldururlar.

Ruhsati,

"bir vakte erdi ki bizim günümüz

yiğit belli değil, mert belli değil

herkes yarasına derman arıyor

dava belli değil dert belli değil"

diyor ya bende bunu gençliğe yorumlamak istiyorum bunu: Öyle bir vakte erdi ki günümüz Asım'ın Nesli dediğimiz gençlik belli değil! Ne kız ne de erkek hiçbiri bizden değil sanki!

Bir gençlik ki elinde sigarası, manitası, içkisi ve uyuşturucusu...Sokaklarda maskesi ve silahı... Kahvehanelerde elinde okey taşları, meyhanelerde içki  şişeleri... Saçları o biçim, sözleri ne biçim? Giyimi kuşamı modern, yaşayışı bohem,  fikri yok kalbi her dem... Cep telefonu vazgeçilmezi, bilgisayarı en kutsalı... Mekanı face, kafe... Camiler boş oysa! Hali pürmelali fecaat... Bizde ise gençliğe yönelik ne yazık ki yok icraat!

Boş bıraktığını her çocuk mutlaka başkası tarafından doldurulur. Hani tabancalar boş da olsa birine doğrultulduğunda "Sakın ha öyle tutma şeytan doldurur." deriz ya gençlikte öyle! Gençliği boş bırakma sakın şeytan doldurur.

       Bir gençlik ki kökünden kopartılmış, farklı köklere aşılanmaya çalışılıyor. Zayıf yaprak, solgun çiçek ve çürük meyve olarak yaşamını idameye çalışıyor. Saçlar ucube, kulaklar numune, dövmeler şahane oysa kalp murdar olmuş ve beyin dumura uğramış. Yok mu bunun bir çaresi? Yok mu bunun bir çıkışı... Bu gençlerin imajına maddi ve manevi varlığına şekil verecek onları kıvama getirecek ve neşet ettiği toprağın kültürüne ve intisap ettiği inancın gereklerine davet edecek 'image makerleri'ne ihtiyaç vardır.

İmajın kadar konuş, diyen bir gençlik ve bunun gereğini harfi harfine yerine getiren bir nesil! Oysa senin üstünlüğün imanınladır, imanın kadar konuş desek.... Tarz yapmışsın ey genç kabul oysa asıl tarz İslam'a uygun yaşayışı benimsemektir desek... Öyle bir gençlik ki nefsin zirvesinde beşeri ve bedeni her türlü zevki yaşayan ve bununla kendisini kandırıp sakatlayan bir gençlik! Ruhun ve kalbin açlığı hakeza zirvelerde bunun doyumu ve tatmini için ilahi olanı göremeyen ve ona meyledemeyen bir gençlik!

İmage makeri Kuran ı Kerim olan bir gençlik arzu ediyorum; zikri habibullah, fikri Allah... Öyle bir gençlik ki İslam davasını aşk bilecek ve o aşkı nefsinde harbiden yaşayacak.

Elimden tut, diyen bir gençlik... Terörün, uyuşturucunun, fuhşun ve sarhoşluğun avuçlarında... Siz, size uzanan o eli tutmazsanız halihazırda yukarıda zikrettiğim her türlü musibet hazır kıta o elleri beklemektedir.           

Beni adam et diyen bir gençlik...

Siz, beni adam et diyen o gençliğe teriz olmazsanız ve kendi değerine inancına uygun giysi dikip giydirmezseniz yabancı ve yalancı terzilerin elinde o gençlik heba olacaktır. Bizi insan içine sok, diyen bir gençlik... Siz cemiyetleşip, manayı ve inancını bu gençlerin önüne koymazsanız yabani ve yavan bir ot parçası gibi kuruyup yok olacaklardır. Bizi sosyalleştir, diyen bir gençlik.... Siz onların ufkunu açacak, zihnini berraklaştıracak ve huzurunu sağlayacak meziyetleri bulup onlara sunmazsanız onlar da bugün olduğu gibi kendi imajlarını cebin, netin, terörün, uyuşturucunun ve iffetsizliğin kucağında arayacaktır. Bizi yont, diyen bir gençlik... Milli ve manevi hususiyetlerle bu gençleri yontup şekillendirmezseniz öyle bir an gelir ki böyle kalasa böyle balta deyip onları paramparça edersiniz. Bize yol yordam öğret, diyen bir gençlik... 'Oluklar çift birinden nur akar birinden kir' diyen Üstad gibi gençliğin yolunu iyiye, güzele ve doğru olana yöneltmeniz gerekir. Nur mu kir mi,  tercih bizlerin artık!

Öyle bir gençlik ki dini dili ve ülkesi için gerektiğinde semayı dahi bir çarşaf gibi savurup atabilecek, yeryüzünü bir halı gibi silkeleyebilecek, denizleri dalgalandırabilecek, yanardağları söndürebilecek bir gençlik! Attığı her adımı düşmana deprem olan, bakışları ateş yağmuru, sözleri zehirli ok olan bir gençlik!

Dava bugün gençliğin ağzında bir marş olmalı ve arş arş ona yürümeli gençlik! Yoksa imajı ufacık bir esintide dahi yerle bir olan bir gençlikle bir yere gidemez bu toplum. İmajı imanla süslü olan bir gençliğe ise kasırgalar dahi bir adım attıramaz.

 

 


Bu Yazı 2728 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar
  • handan genel 14.09.2015 01:28:16
    elinize saglık hocam gerçekten harika yazmışınız gençlikle alakalı konulara daha çok deginmeniz rica ediyorum