İşe Girişte ve İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Gençlere Tavsiyeler
01.07.2014        

İşe Girişte ve İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Gençlere Tavsiyeler

Fatih Boz

 

 

Hayatımızın önemli bir aşamasını iş hayatı oluşturmaktadır. Çoğu kişi için iş hayatı ömrünün büyük bir kısmını yeni bir aile ile geçirmek anlamındadır. İşe girişte ve iş hayatında başarılı olmak için kendimizi amaçlarımız ve hedeflerimiz doğrultusunda uzmanlık alanında yetiştirmek, kişisel ve ahlaki değerler anlamında geliştirmenin yanı sıra bazı hususlara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Öncelikle ve belki de en zor kısım olarak işe giriş çok önemli bir aşamadır. İşe girmek sadece para kazanmak için çalışmanın dışında büyük ihtimalle yıllar sürecek bir ilişki/evlilik gibidir. Bu nedenle kişi öncelikle amacının ve hedeflerinin neler olduğunu iyi belirlemeli ve bunlara ulaşabileceği ve tatmin olabileceği işi seçmelidir.

İşe girişte başarılı olmak için ilk temel şart doğru bir özgeçmiş oluşturulmasıdır. Öncelikle iş başvurusunda her iş ilanına aynı özgeçmiş (cv) gönderilmemeli, işin özelliklerine göre ön plana çıkması gereken teknik ve kişisel özelliklerinizin yer aldığı özgeçmiş ile başvuru yapılmalıdır.

Özgeçmişte kişisel bilgiler eksiksiz doldurulmalı, iletişim bilgiler her zaman ulaşılabilir olmalı, eğitim, yabancı dil, kullandığınız bilgisayar programları, katıldığınız kurs ve seminerlerin yanı sıra eğitim hayatındaki başarılarınız ve var ise ödülleriniz ve sosyal faaliyetleriniz ile ilgi alanlarınız mutlaka yazılmalıdır. Ayrıca iş hayatındaki amaç ve kariyer hedefiniz de açıkça belirtilmelidir. İşe giriş mülakatında kişinin işi isteyip istemediği en belirgin etken olmaktadır. Gerçekten işi isteyen kişi mülakata 1-0 önde başlamaktadır. Tam olarak istek yok ise mülakat aşamasında başarı şansı düşük olacaktır.

Kurumsal yapılarda insan kaynakları adayları bazı kriter süzgeçlerinden geçirerek mülakata davet etmektedir. Yani bu açıdan bakıldığında ilk başta adayların tamamı işe uygunluk olarak doğru kişilerdir. Bu aşamada kişinin işe girişte başarılı olabilmesi için mülakatta göstereceği performans öne çıkmaktadır. Bu açıdan özgüveni yüksek, ne istediğini bilen, iş hayatında amaç ve kariyer hedefleri olan, bu işi gerçekten isteyen ve bu heyecanı karşı tarafa davranış ve söylemleri ile yansıtabilen ve en önemli özellik olarak dinlemeyi bilen kişi seçilecektir.

İşe giriş mülakatında başarılı olmak için, mülakat zamanından önce mülakat yerinde olunmalı ve mülakata resmi kıyafet ile (takım elbise/döpiyes) gidilmelidir. Başvurulan iş yeri ve iş hakkında araştırma yapılarak temel düzeyde bilgi sahibi olunmasın işveren gözünde olumlu bir intiba uyandıracaktır.

Mülakat sırasında mülakatı gerçekleştirilen kişiler ile göz teması kesilmemeli, sorulara sözü fazla uzatmadan açık ve net cevap verilmelidir. Sorulan sorulara karşı mutlaka dürüst olunmalıdır. Her soruya cevap vermek yerine bilmediğiniz konularda “bilmiyorum” demekten çekinilmemelidir.

Mülakat esnasında mülakatı gerçekleştirilen kişilerin isimleri öğrenilerek, kişilere ismi ile hitap edilmesi ve konuşmalarının tam olarak dinlenilmesi ve sözlerinin kesilmemesi de çok önemlidir.

İş hayatında ise, başarılı olmanın temel şartı işi sahiplenmektir. İşte başarılı olmak için işinizin “tutkunuz” olmalıdır. Unutulmamalıdır ki iş sizin için anlam ifade ediyorsa iş hayatı eğlenceye dönüşür ve severek yapılan işte başarı kaçınılmazdır. İş ile ilgili tutkunuz yok ise çalışma hayatındaki gerekçeleriniz (aileniz, kazandığınız para, sosyal imkanlar, vb.) ile ilgili tutkunuz olmalıdır.

Bunun haricinde çalışma için “müsait” vakti beklemeden her vakit müsait bilinmelidir ve bir şeyler yapmak için illaki bir şeylerin söylenmesi veya istenmesi beklenmeden harekete geçilmelidir. Bunun için çalıştığınız işyerinin vizyonunu, misyonunu ve buna yönelik olan politikaları iyi anlaşılmalıdır.

Kendi görev alanınız ile alakalı sürekli araştırma yapılmalı, iş arkadaşları ile iletişimin sağlıklı devam ettirilmelidir. Her olay bir öğrenme fırsatı olarak bilinmeli, deneyimler paylaşılmalı ve işi bilen kişilerden sürekli olarak bildirim alınması önem arz etmektedir.

Verilen görevleri/işleri zamanında bitirmeye ve sonuç almaya odaklanılmalıdır. Sonuç alınmayan hiç bir iş ne kadar iyi niyet gösterilse de başarıya götürmez.

Her zaman olması gerektiği gibi iş hayatında “dürüst” olunmalıdır. Unutulmamalıdır ki daha sonra ne söylediğini sürekli hatırlamaya çalışmak yerine doğru söylemek en kolayıdır.

William Feather’in dediği gibi “İş hayatı inanç talep eder, ciddiyet gerektirir, yürek ister, dürüstçe bencilliktir, hata affetmez ve hayatın ta kendisidir.”

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu Yazı 4828 Defa Okunmuştur.

Yazıya Yorum Yap
Adınız : 
Yorumunuz : 

Yazıya Yapılan Yorumlar