Onlar Şehit Oldular Ama İnsanlık Enkaz Altında

Onlar Şehit Oldular Ama İnsanlık Enkaz Altında

 

Alper Tan

Kanal A Haber - 20 Mayıs 2014

 

Ölümlere, dramlara, çilelere, doğal afetlere, savaşlara, teröre, cinayetlere, faili meçhullere kısacası acılara alışığız.

Acılar toplumları birleştiren olaylardır. Çünkü milletin tanımında “iyi günde ve kötü günde beraber olma” vardır. “Tasayı da mutluğu da paylaşmak” vardır.

ABD derin devletinin bir kurgu operasyonu olan 11 Eylül İkiz kule saldırılarının en önemli amacı Ortadoğu ve İslam ülkelerine yeniden bir çeki-düzen vermenin gerekçesini oluşturmaktı. Ama içe dönük çok önemli bir amacı daha vardı. Amerikan halkının hadiseler karşısında duyarsızlaşan, giderek umursamaz hale gelen sosyolojik durumunu sarsmaktı. Son derece kozmopolit olan ABD halkına, millet olma şuuru kazandırmaktı. Artık oy kullanmak için sandığa gitmeye bile tenezzül etmeyen Amerikalılar, devlete ve topluma karşı duyarsız hale geliyorlardı. Seçimlerde oy kullanma oranları hızla azalıyordu. Bu tehlikeli bir yozlaşmanın habercisiydi.

11 Eylül saldırıları gibi sarsıcı bir şokla aynı zamanda “ulusal şuur” oluşturulmak istenmişti. Muhtemelen olaylar sonrası belli ölçüde bu amaçlarına da ulaştılar.

Bizim ülkemizde bu tür durumlar için özel bir gayrete veya suni gerekçelere ihtiyaç kalmıyor. 17 Ağustos 1999 depremi bize millet olma şuurunu gösteren doğal bir örnekti. 2011 Van depreminde bu şuurun yansımasını yine gördük. PKK terörü 30 yıldan fazla sürdü. 50-60 bin insanımızı bu uğurda kaybettik. Burada bile millet olma şuurunu çok şükür kaybetmedik. 

Millet olma şuurunu net biçimde gösterebileceğimiz en sıcak örneklerden biri Soma’da yaşanan kömür ocağı faciası idi. 301 vatandaşımız feci ve dramatik şekilde can verdi. Şehit olanların hepsi Somalı değildi. O listede aslında Türkiye’nin özeti vardı. Milletimiz her zaman olduğu gibi yine örnek bir dayanışma sergiledi. Hepimiz evlerimizde benzer acıları yaşadık. Aile fertlerinden birini kaybetmiş gibi olduk. O yetimler ailemizin yetimiymiş gibi ağladık. Kurtarılan her cana sevindik. Millet olma şuuru bunu gerektirir.

Ancak bu acılara rağmen çıkan olumlu tabloya bu defa kara lekeler düştü. Ömür boyu unutulmayacak lekeler..

Kendi siyasi ve ideolojik görüşünden olmadığı için şehit olanlara, “Çünkü Ak Parti’ye oy verdiler, müstahaktılar” Yani hak ettiler diyenler unutulmayacak. “Para uğruna gitti niyazi” diyenler unutulmayacak. Hele hele millete olan kin ve nefretini, dışa vurmak için Kur’an ayetlerini, kendi hezeyanlarına alet edenleri bu ülke unutmayacak. Yani “Bizim devirmeye çalıştığımız Ak Parti’ye oy verdiğiniz için maden ocağı başınıza çöktü. Onun için yandınız” mesajı vermek için. “Zulmedenlere destek olmayın; yoksa size ateş dokunur” yazanları bu millet unutmayacak. Bu yazıyı kendi internet sitesinde tekrar yayınlayıp Twitter hesabından hatırlatarak “Bedduam tuttu” demeye getiren Pensilvanya’yı da unutmayacak.

Millet, Soma’daki faciadan yeni bir “Gezi” çıkarmak için operasyon ve provokasyon yapanları da unutmayacak.

Bu son olay karşısında bazı kişilerin nefretlerini dışa vuran hezeyanları, bizim millet olma keyfiyetimize karşı bir saldırıdır. Toplumun sosyolojik genlerini değiştirme girişimidir. Çok riskli, çok tehlikelidir. Bunu görmeliyiz.

Her şeye rağmen bu kışkırtıcıların, bu provokatörlerin oyununa gelmemeliyiz. Kendi değerlerimize, millet olma şuurumuza daha fazla sahip çıkarak oyunu bozmalıyız.

Yargı, bu faciada kusuru bulunanları adil biçimde cezalandırmalı, siyaset ise benzer faciaların tekrar etmemesi için her çeşit tedbirin alınmasını ağlayacak kurallar koymalı, iktidar da uygulamanın amansız takipçisi olmalıdır.

Aksi halde dul kalan kadınların, evladını kaybeden anne-babaların, yetim kalan çocukların feryatları bir kabus gibi kuşatır bizi..

Onlar şehit oldular, ama geridekiler ve “insanlık” enkaz altında kalmasın..

 

Alper TAN

20.05.2014

http://www.kanalahaber.com/yazar/alper-tan/onlat-sehit-oldular-ama-insanlik-enkaz-altinda-26766/